Προς το περιεχόμενο

Μια γνώμη για ένα βιβλίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω βιβλίο

 

The Mixing Engineers Handbook του Bobby Owsinski

 

Έχω δει στο internet ότι το προτείνει αρκετός κόσμος. Το έχει διαβάσει κάποιος και αν ναι ποια είναι η άποψη του?

 

Τι θέματα καλύπτει το βιβλίο?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ καλό βιβλίο. Εξ άλλου όσο πιο πολλά διαβάζει κανείς τόσο περισσότερα μαθαίνει και μπορεί να αποκτήσει και προσωπική άποψη.

 

'Ομως λάβε υπ' όψη ότι το βιβλίο αυτό αφορά αποκλειστικά τη διαδικασία της μείξης. Δηλαδή προυποθέτει οτι αυτός που το διαβάζει είναι ηχολήπτης.

 

Αν έχεις σχετική πείρα και γνώση, σου το συστήνω ανεπιφύλακτα, αλλιώς θα βρεθείς στα βαθιά απότομα και ημιμαθής.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω διαβασει εγω και μαλιστα το περσα δυο και τρια χερια.

δεν προυυποθετει να εισαι ηχοληπτης

και μαλιστα εχει βρει ο τυπος εναν πολυ ωραιο τροπο γραφης . εχει παρει συνεντευξεις απο τους τοπ οφ δε τοπ (κατα την γνωμη του ) σε διαφορα ειδη αμερικανους mixing engineers και παραθετει στο μισο βιβλιο ατοφιες τις συνεντευξεις (φοβερη φαση για να εχεις σημεια αναφορας ) και στο αλλο μισο τα συμπεριασματα του συγγραφεα

το αγορασα απο αμαζον και μου βγηκε πιο φθηνα απο τον παπασωτηριου (το εχει και αυτος και μαλιστα τελευταια εχει μπολικο πραμα απο βιβλια για ηχο , νομιζω οτι εχει σχεδον τα παντα)

εχω και τα δυο βιβλια του , και το mixing engineers kai to mastering engineers handbook

αν ξερεις τα απολυτως βασικα στα συνιστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
το εχω διαβασει εγω και μαλιστα το περσα δυο και τρια χερια. δεν προυυποθετει να εισαι ηχοληπτης

 

Το ξέρω ότι όλοι μας θέλουμε να πάρουμε μια 24κάναλη ενορχήστρωση με μια κούπα καφέ και να... μειξάρουμε το 8ο θαύμα. Ποιός μας την εμπιστεύεται όμως;

 

Αν θεωρούμε ότι ηχογραφούμε ένα έργο και μετά καλούμε τον Χ, μη-ηχολήπτη, που έχει διαβάσει το παραπάνω βιβλίο για την μείξη, δεν είμαι σίγουρος καθόλου για το αποτέλεσμα που θα προκύψει.

 

Αν φίλε boody αναφέρεσαι στο ότι είναι ευκολοδιάβαστο και μπορεί να διαβαστεί ευχάριστα, είναι άλλο θέμα, αλλά είναι ένα βιβλίο που απευθύνεται σε άτομα που γνωρίζουν τι είναι phantom, buss, regeneration, soft knee, band-pass, κλπ, που διδάσκονται σαν μέρος μιας εφαρμοσμένης τέχνης.

 

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι αυτό δεν θα πρέπει να είναι από τα πρώτα βιβλία που θα διαβάσει κάποιος ηχογραφώντας, καθώς προυποθέτει μια προηγούμενη παιδεία. Ο DemonCleaner είναι αυτός που γνωρίζει σε ποιά φάση βρίσκεται και αυτός θα κρίνει.

 

Φιλικά,

yameth

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου