Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για preamp?


antoniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Έχω μια Boss GT-6 και μια Musicman Petrucci JP6 Piezo. Με ενδιαφέρει φτιάξω ένα μπασο-μεσαίο και warm ήχο για studio/live. (Στο σπίτι έχω ένα 30άρι Marshal MG που στριγγλίζει, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε.)

 

Τα preamp features της GT-6 δε με καλύπτουν λόγω απουσίας vintage. Οπότε σκέφτομαι να την κρατήσω μόνο για τα εφφε και να πάρω μια λαμπάτη φέτα μόνο preamp. Οπότε προκύπτουν τα εξής:

 

1. Τί preamp;

2. Γενικά τι άλλες επιλογές έχω;

 

thanx guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

engl e-530 - καλό αλλά δεν εχει midi,το οποίο είναι τεράστιο μειονέκτιμα

tech21 sansamp psa 1.1 - πολύ καλό,ειδικές εξόδους για να δίνεις στην κονσόλα στο live,δεκάδες ήχοι για όλα τα γούστα.δεν είναι λαμπάτο

triaxis - πανάκριβο,πολύ καλό για μέταλ, αλλά για να παίξει σε live θέλεις τελικό και καμπίνα.Μείον το ότι θα έχεις μόνο ήχο mesa και τίποτα άλλο.

 

δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς εμπειρία σε preamp κλπ, κάνω κάποιες ερωτήσεις..

 

1. Τί κάνει to midi ακριβώς;

2. Η λάμπα φαντάζομαι είναι υπερβολικά σημαντική στο ήχο που θέλω να κάνω.

3. Τί εννοείς ήχο mesa;

 

thanx

 

engl e-530 - καλό αλλά δεν εχει midi,το οποίο είναι τεράστιο μειονέκτιμα

tech21 sansamp psa 1.1 - πολύ καλό,ειδικές εξόδους για να δίνεις στην κονσόλα στο live,δεκάδες ήχοι για όλα τα γούστα.δεν είναι λαμπάτο

triaxis - πανάκριβο,πολύ καλό για μέταλ, αλλά για να παίξει σε live θέλεις τελικό και καμπίνα.Μείον το ότι θα έχεις μόνο ήχο mesa και τίποτα άλλο.

 

δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι είσοδος και έξοδος midi στο preamp θα σε βολέψει αν θέλεις να έχεις πχ μια midi πεταλιερα και να αλλάζεις απο εκει τους ήχους με ενα πάτημα,όχι μονο στο preamp αλλά και σε όσα μηχανήματα έχεις που θα διαθέτουν midi.

 

Κοίταξε η λάμπα είναι αρκετά καλή και γι'αυτο προτιμάται.Όμως δεν είναι και τα πάντα στον ήχο.Μπορείς να φτιάξεις ήχο και χωρίς αυτή δλδ.

 

εννοώ ήχο mesa boogie.Δλδ, τον χαρακτηριστικό ήχο αυτής της εταιρίας με ότι πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα αυτό συνεπάγεται(πχ δεν θα μπορείς να έχεις ήχο fender,marshall κτλ αλλά θα έχεις super μεταλλικό ήχο(σου είπα να προσέξεις όμως το γεγονός ότι το triaxis δεν ακούγεται καλά σκέτο, δλδ κατευθείαν σύνδεση στην κονσολα->monitors)).

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είσαι σίγουρος πως θες να πας σε ξεχωριστό preamp (αλλά σκέψου το καλά πριν το κάνεις, καθώς με ένα τέτοιο βήμα κατόπιν θα αλλάξεις και ότι άλλο υπάρχει στο setup σου ;)), άρχισε να μαζεύεις χρήμα από τώρα.

Η γνώμη μου είναι να μην αποκλείσεις αβασάνιστα τις ακριβές επιλογές λόγω κόστους .Με έναν καλό προγραμματισμό (και φυσικά τις ανάλογες στερήσεις) όλα αγοράζονται κάποια στιγμή

Personal favorites για την μουσική που μου αρέσει = classic rock ήχοι (τσουχτερά όμως):

1) CAE 3+ SE

2) Soldano X-99 (για αυτό το ρημάδι έκανα πολλούς μήνες αιματηρές οικονομίες, αλλά μάλλον θα το χω μια ζωή)

Καλό ψάξιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Μάκη,

 

Στο Marshall δε νομίζω να μπορέσω έτσι κι αλλιώς να ακούσω τον ήχο που θέλω. Εφενός δεν είναι λάμπα και αφετέρου έχω την εντύπωση πως οι Marshall γενικά (εκτός ίσως από συγκεκριμένες κεφαλές) δίνουν το κλασικό τσιριχτό ήχο.

 

Οπότε σκεφτομαι ότι η λύση μια φέτας για studio/live θα μου είναι πιο χρήσιμη μιας και δε τρελαίνομαι να φτιάξω ήχο στο σπίτι. Καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είσαι σίγουρος πως θες να πας σε ξεχωριστό preamp (αλλά σκέψου το καλά πριν το κάνεις, καθώς με ένα τέτοιο βήμα κατόπιν θα αλλάξεις και ότι άλλο υπάρχει στο setup σου ;)), άρχισε να μαζεύεις χρήμα από τώρα.

Η γνώμη μου είναι να μην αποκλείσεις αβασάνιστα τις ακριβές επιλογές λόγω κόστους .Με έναν καλό προγραμματισμό (και φυσικά τις ανάλογες στερήσεις) όλα αγοράζονται κάποια στιγμή

Personal favorites για την μουσική που μου αρέσει = classic rock ήχοι (τσουχτερά όμως):

1) CAE 3+ SE

2) Soldano X-99 (για αυτό το ρημάδι έκανα πολλούς μήνες αιματηρές οικονομίες, αλλά μάλλον θα το χω μια ζωή)

Καλό ψάξιμο

 

 

Μια τάξη μεγέθους για τις τιμές τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου