Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για preamp?


antoniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι πω κι εγω την προταση μου.

 

για rack preamp πιστευω οτι το psa 1.1 / tech21 ειναι μια απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ λυσεις!!

 

επειδη ομως για το δικο μου rack θελω καποια προενισχυση (που να μπορω να την χρησιμοποιησω και με το pedalboard μου) , με λιγους και καλους ηχους , χωρις εξτρα εφφε και eq-ing , σκεφτηκα να χτυπησω ενα τετοιο - το οποιο και προτεινω σαν επιπροσθετη "λυση" στον φιλο μας.

http://www.tech21nyc.com/triac.html

 

νομιζω οτι ειναι μια απλοπιημενη εκδοση του psa.

κατι σαν  τρια gt2 μαζι.

 

τι λετε?? ;)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη ειχα και το psa-1 ,και το gt-2 και το classic αλλα και το triac θα σου πω το εξης .....ενω και τα τρια πρωτα κανουν για ηχο απο rock-country μεχρι και metal (ειδικα το gt-2-psa-1) το triac αν και εχει πολυ ωραιο ηχο του λειπει αρκετο γκαζι σε σχεση με τα αλλα....και οταν λεω αρκετο ...δεν κανει ουτε για whitesnake καταστασεις αλλα και ουτε για metal......στα λεω αυτα γιατι και εγω πιστευα οτι αυτο ειναι η λυση στον ηχο μου(επειδη εχει 3 presets,μικρο,ωραιος ηχος και ευκολα μεταφερομενο )αλλα απο γκαζι γιοκ. :'(

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτή είναι η επόμενη ερώτηση που είχα.. Στα 4 μηχανάκια που αναφέραμε παραπάνω (Marshall JMP-1

Ada MP-1, Engl 530, Rocktron piranha) χρειάζομαι και τελικό;

 

 

δυστυχως και για το psa-1 χρειαζεσαι και τελικο γιατι δεν αποδιδει τα αναμενομενα ακομη και εαν το συνδεσεις στο return του ενισχυτη που εχεις ,ωστε να παρακαμπτεις την προενισχυση του ενισχυτη σου και να χρησιμοποιησεις αυτη του psa-1.....Στο λεω γιατι και εγω ετσι το χρησιμοποιουσα αλλα δεν ηταν το ιδιο αποτελεσμα με το να χρησιμοποιεις τελικο :(

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα παντα ειναι απλα και ακριβα...

 

Εγω θα πουλαγα και τη Boss GT-6 και θα αγοραζα το Roctron Prophecy II. Γραφει πολυ καλα κατευθειαν σε κονσολα/καρτα ηχου ενω αποδιδει πολυ καλα και αν το συνδεσεις παραδοσιακα: τελικος - καμπινα. Aυτη ειναι η "καλυτερη" λυση της αγορας για μενα για να εχεις προενισχυση και εφφε σε νορμαλ τιμη. Αλλα Roctron δε θα κοιταζα.

 

Αν θες να πας σε top ηχο και χρηματα: CAE 3+ SE - VHT τελικος. Αναφερομαι σε αυτα που μπορεις να βρεις καινουργια. Απο μεταχειρισμενα παιζουν και Soldano, Bogner, VHT, Εgnater προενισχυσεις αλλα στην ιδια τιμη θα προτιμουσα την CAE 3+ SE.

 

Οι Mesa δε μου αρεσουν, η Engl 530 ειναι φθηνη οποτε θα εριχνα μια ματια ενω το Tech21 PSA1.1  παιζει σε δικια του κατηγορια αφου δεν ειναι λαμπα.

 

Πολυ καλη περιπτωση πρεπει να ειναι και αυτη http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_trio.htm Δε το εχω ακουσει αλλα εχω διαβασει τα καλυτερα και εμπιστευομαι τις σχεδιασεις της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα Tonelab μήπως ???

 

Ξέρω ότι ακούγομαι λιγο ...funk  ;D αλλά έχει vintage ήχο

 

Έλεγα και γω πότε θα ακουστεί και αυτό....Αργησε 3 σελίδες...

 

Αλήθεια θα μου την πείτε, αλλά έχω κουραστεί να ακούω συνεχώς για την tonelab.Από γκάζια τι θα κάνει ο φίλος μας αν την πάρει? ;D

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα και γω πότε θα ακουστεί και αυτό....Αργησε 3 σελίδες...

 

Αλήθεια θα μου την πείτε, αλλά έχω κουραστεί να ακούω συνεχώς για την tonelab.Από γκάζια τι θα κάνει ο φίλος μας αν την πάρει? ;D

 

Λέει ο antoniss...

 

Έχω μια Boss GT-6 και μια Musicman Petrucci JP6 Piezo. Με ενδιαφέρει φτιάξω ένα μπασο-μεσαίο και warm ήχο για studio/live. Τα preamp features της GT-6 δε με καλύπτουν λόγω απουσίας vintage.

 

Δεν είναι πιο εύκολο στο κουβάλημα και πιο φτηνό να έχει μία πεταλιέρα που να τον καλύπτει και σε preamp και στα εφε ? Περισσότερα προβλήματα θα έχει να τα συνδέσει προενισχυτή και GT6 κλπ μεταξύ τους για να βγάλει ήχο. Τι σημασία έχει που την αναφέρουν πολλοί εδω μέσα, ας την ακούσει αν του κάνει και βλέπει ...

 

Στο studio γράφει κατευθείαν και στο live, αν θέλει βάζει ένα λαμπάτο ενισχυτή και παίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ ήχο mesa boogie.Δλδ, τον χαρακτηριστικό ήχο αυτής της εταιρίας με ότι πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα αυτό συνεπάγεται(πχ δεν θα μπορείς να έχεις ήχο fender,marshall κτλ αλλά θα έχεις super μεταλλικό ήχο(σου είπα να προσέξεις όμως το γεγονός ότι το triaxis δεν ακούγεται καλά σκέτο, δλδ κατευθείαν σύνδεση στην κονσολα->monitors)).

 

Φίλε subfire , δεν ακούγεται λίγο αστείο να καταλογίζουμε ως μειονέκτημα σε έναν προενισχυτή boogie ότι έχει μόνο ήχο boogie??... ::)

Δηλαδή τι άλλο θα έπρεπε να έχει, αφού boogie είναι!!

 

Δεν είναι modelling amp το triaxis σε στυλ line6 για να προσπαθεί να "μιμηθεί" ήχους άλλων κατασκευαστών.

Είναι the real thing!!(ένα απο τα στυλ ήχων δηλαδή που μάλλον άλλοι προσπαθούν να μιμηθούν )

 

Αυτό όμως που φαίνεται πως δεν γνωρίζεις καθόλου είναι ότι το triaxis έχει πάρα πολύ καλό cabinet emulation και ακούγεται εκπληκτικά ρεαλιστικό αν συνδεθεί connect.

(Επίσης γράφει πολύ καλά connect)...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου