Προς το περιεχόμενο

Tremolo Stabilizers


Betty The Raccoon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Εχω τσεκάρει το Hipshot tremsetter αλλά θέλω να ψάξω μήπως παίζουν και άλλα tremolo stabilizers.Έχετε κάποιο υπόψη σας που να υπάρχει εδώ στην Ελλάδα(Aθήνα-Θεσσαλονίκη);Αν όχι κάποιο site να το παραγγείλω;(ο Θωμάς έχει μόνο το Hipshot)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hipshot πώς λειτουργεί;Εαν είναι πάντως σαν το wilkinson stagerred(καπως έτσι) δεν λέει μία,το είχα παλιά.Αυτό λειτουργούσε τοποθετώντας τον βραχίονα του τρεμολο σε μια τρύπα σε θέση rest ωστε να μην μπορεί να κουνήσει πάνω κάτω αλλά είχε πολλά προβλήματα.Το hipshot δεν ξέρω βέβαια πως λειτουργεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tremolo stabilizers τι ακριβώς κάνουν? Ακινητοποιούν/καταργούν το tremolo ή απλά το επαναφέρουν στη σωστή θέση μετά το bending?

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου το tremolo και θα ήθελα μάλλον να το ακινητοποιήσω, γιατί με εκνευρίζει το γεγονός ότι αν σπάσει μια χορδή χαλάει όλο το κούρδισμα της κιθάρας (γεγονός που μπορεί να σε γελειοποιήσει κάλιστα σε ένα live μιας και δεν είναι δυνατό να συνεχίσεις να παίζεις...)! :x

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου το tremolo και θα ήθελα μάλλον να το ακινητοποιήσω' date=' γιατί με εκνευρίζει το γεγονός ότι αν σπάσει μια χορδή χαλάει όλο το κούρδισμα της κιθάρας (γεγονός που μπορεί να σε γελειοποιήσει κάλιστα σε ένα live μιας και δεν είναι δυνατό να συνεχίσεις να παίζεις...)! :x[/quote']

 

Εφόσον δεν το χρησιμοποιείς, μπορείς να σφίξεις τα ελατήρια του τρέμολο σου ώστε να είναι μόνιμα "κολλημένο" στο σώμα (και να ρυθμίσεις βέβαια την κιθάρα μετά), άσχετα από την τάση των χορδών. Τι τρέμολο έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα απλό vintage τρεμολο (gold). Απλά θα σφίξω μέχρι τέρμα τα ελατήρια? Τι ακριβώς θα πρέπει να ξαναρυθμίσω μετά (action, intonation κλπ)?

Παίζει ρόλο ότι έχω μόνο 3 ελατήρια?Μήπως πρέπει να βάλω άλλα 2? (Παίζω με 10άρες χορδές - αν αυτό παίζει ρόλο)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αρκεί να βάλεις και τα άλλα 2. Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, έχω και τα 5 ελατήρια επάνω και δεν κινείται καθόλου το τρέμολο. Πιθανώς να μην χρειαστεί να ρυθμίσεις τίποτα για το vintage που έχεις, καθώς θα "κάτσει" από ελάχιστα εώς καθόλου. Έλεγξε με ένα κουρδιστήρι τις οκτάβες καταρχήν.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε & τα 5 ελατήρια και καθάρισες,φρόντισε η γέφυρα να ακουμπάει το σωμα εντελώς. :wink:

ετσι θα κερδίσεις sustain & tuning stability.

επίσης φρόντισε να ξεβιδωσεις ελαφρα τις 4 εσωτερικές βίδες του tremolo και να βιδώσεις τις 2 εξω λιγο περισσότερο.

ετσι θα "καθισει" πιο καλα η γεφυρα πανω στο σωμα μια και θα τραβηχτει πισω απο τα ελατήρια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα βάλω 2 ακόμη χωρίς να τα σφίξω καθόλου?

Εσύ έχεις κάποια ειδικά ελατήρια, ή τα standard της Fender?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου