Προς το περιεχόμενο

Recording addictive drums in garage band or logic


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry για το ψιλοασχετο της ερωτησης

 

Τρεχω addictive drums με ηλεκτρονικα τυμπανα roland td12 και χρησιμοποιω garage band ή logic 9.Ψαχνω να βρω πως θα ηχογραφησω σε οποιοδηποτε προγραμμα αυτο που παιζω κε να το σωσω σε mp3 ή αλλο φορματ

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το ψιλοασχετο της ερωτησης

 

Τρεχω addictive drums με ηλεκτρονικα τυμπανα roland td12 και χρησιμοποιω garage band ή logic 9.Ψαχνω να βρω πως θα ηχογραφησω σε οποιοδηποτε προγραμμα αυτο που παιζω κε να το σωσω σε mp3 ή αλλο φορματ

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπερες!Αν εννοεις πώς θα μετατρεψεις το midi file που(φανταζομαι)θα'χεις γραψει,αφου το εχεις παιξει,ενας τροπος ειναι να κανεις bounce το καναλι.Ανοιγεις το παραθυρο του mixer(με cmd+F8) & στο master fader θα βρεις την επιλογη bounce.Πατας,ακολουθεις οδηγιες & ουσιαστικα κανεις export ο,τιδηποτε midi η audio υπαρχει στο project σου(οποτε κανε solo το καναλι με το Addictive Drums)...A...& εννοειται πως μιλαω παντα για το Logic!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες!Αν εννοεις πώς θα μετατρεψεις το midi file που(φανταζομαι)θα'χεις γραψει,αφου το εχεις παιξει,ενας τροπος ειναι να κανεις bounce το καναλι.Ανοιγεις το παραθυρο του mixer(με cmd+F8) & στο master fader θα βρεις την επιλογη bounce.Πατας,ακολουθεις οδηγιες & ουσιαστικα κανεις export ο,τιδηποτε midi η audio υπαρχει στο project σου(οποτε κανε solo το καναλι με το Addictive Drums)...A...& εννοειται πως μιλαω παντα για το Logic!  ;)

 

Ευχαριστω φιλε το εκανα και δουλεψε, επισης βρηκα και στο GB πως το κανεις.

Σε ενα mac με 2 gb ram και interl 2 ghz με μια m-audio fast track pro διαπιστωσα λιgo latency.Οχι πολυ αλλα αμα ειναι να γραψεις θα φανει.Μηπως χρειαζομει περισσοτερη ram ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε το εκανα και δουλεψε, επισης βρηκα και στο GB πως το κανεις.

Σε ενα mac με 2 gb ram και interl 2 ghz με μια m-audio fast track pro διαπιστωσα λιgo latency.Οχι πολυ αλλα αμα ειναι να γραψεις θα φανει.Μηπως χρειαζομει περισσοτερη ram ?

 

& εγω τοση ram εχω.Εκει που θα χρειαστεις(-ουμε)περισσοτερη ram ειναι οταν θα δουλεψεις(-ουμε)με πολλα καναλια,freeze σε διαφορα καναλια & sample players με ογκωδεις libraries.Μπες στα preferences του Logic, δοκιμασε να ρυθμισεις το latency της M-Audio & πες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& εγω τοση ram εχω.Εκει που θα χρειαστεις(-ουμε)περισσοτερη ram ειναι οταν θα δουλεψεις(-ουμε)με πολλα καναλια,freeze σε διαφορα καναλια & sample players με ογκωδεις libraries.Μπες στα preferences του Logic, δοκιμασε να ρυθμισεις το latency της M-Audio & πες μου...

 

Παντως και στο GB που ειναι default στο minimum buffer παλι ειχα ψιλοδιακοπες...

Στο Logic δε δοκιμασα ακομα , θα δω αυτο που λες.

Τωρα φορτωσα και το superior drummer να δω εαν θα εχω το ιδιο προβλημα

 

cheers παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωσο για το θεμα του bounce στο logic 9 υπαρχει η επιλογη bounce in place. Εχοντας παραλληλα την δυνατοτητα να αντικαταστησεις το instrument channel με το νεο audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τελικα δεν εχω latency issues ολα μια χαρα το AD ειναι αστερι και οι ηχοι καταπληκτικοι

 

Ομως

 

το ΑD εχει συνολικα 3 slots για πιατινια 1 για ride και ενα εχτρα για κουδουνα

εγω εχω 6 πιατινια στο σετ μου που τριγγαρουν μαζι με ολα τα αλλα pads απο 2 εγκεφαλους roland.Mε ποιο τροπο θα τα κανω ολα να παιζουν οταν υπαρχει περιορισμος απο τα slots του ad ?

 

Oρισμενοι μου εχουν πει να τρεξω δευττερο isntance του logic pro και να σεταρω μονο τα pads που θελω αλλα δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο.

Καποια βοηθεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου