Προς το περιεχόμενο

DIY Ruby-Tupper Amp


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οφφ-τόπικ αλλά...

 

Εδώ και χρόνια ξεκίνησα να φτιάξω προενισχυτή με σχέδια του ελέκτορα.

Έχω κατασκευάσει ήδη τα πάντα αλλά πρέπει να έχω κάνει χοντρή πατάτα κάπου .

Δουλεύει μόνο το ένα καθαρό κανάλι.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οφφ-τόπικ αλλά...

 

Εδώ και χρόνια ξεκίνησα να φτιάξω προενισχυτή με σχέδια του ελέκτορα.

Έχω κατασκευάσει ήδη τα πάντα αλλά πρέπει να έχω κάνει χοντρή πατάτα κάπου .

Δουλεύει μόνο το ένα καθαρό κανάλι.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

 

φιλε λυπαμαι αλλα ειναι πολυ αοριστο αυτο που λες. Χωρις σχεδια, μετρησεις κλπ δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σε βοηθησει...  :(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποίησες PCB του Ελέκτορ και δε σχεδίασες εσύ, αποκλείουμε πρόβλημα συνδέσεων. Κοίτα σε πρώτη φάση μήπως στις κολλήσεις έχεις κανένα πρόβλημα (κακή/ψυχρή κόλληση, βραχυκύκλωμα κοντινών αγωγών/pads). Eν ανάγκη, ξαναπέρνα όλες τις κολλήσεις με το κολλητήρι για να αποκλείσεις τέτοια φαινόμενα. Μετά κοίτα τα εξαρτήματα αν έχουν όλα τις σωστές τιμές (πχ αντίσταση 100ΚΩ είναι ή μήπως έβαλες 100Ω κ.ο.κ.). Έπειτα βεβαιώσου ότι δεν έχεις κάψει κάποιο ευαίσθητο εξάρτημα (συνήθως με παρατεταμένες κολλήσεις) - αυτά είναι κυρίως τρανζίστορ/φετ, δίοδοι και ολοκληρωμένα (τα τελευταία καλό είναι να τα βάζεις σε βάση ώστε να μην καταπονούνται από θερμοκρασία). Με τα λίγα μέσα και γνώσεις που (υποθέτω) διαθέτεις, αυτό θα το κάνεις μόνο αντικαθιστώντας τα. Επίσης κοίτα για σωστές πολικότητες και αντιστοιχίες στα εξαρτήματα που χρειάζονται (πχ ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, δίοδοι, τρανζίστορ, ολοκληρωμένα IC, LED...). Κοίτα και τις καλωδιώσεις στα outboard εξαρτήματα (ποτενσιόμετρα, jacks κλπ) να είναι σωστές.

 

Αυτές είναι γενικές οδηγίες troubleshooting ηλεκτρονικών... για ειδικότερες πρέπει να έχουμε λεπτομέρειες και κάποιο testing εξοπλισμό. Κοίτα τις γενικές και βλέπουμε...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου