Προς το περιεχόμενο

USPS Express International-Elta Courier


hvairline

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανονικα το 24% ειναι 36 Ε αλλα τεσπα παει και ερχεται...

το αποκατω ομως πως εξηγειται ωρε παιδια????

 

Welcome to Elladistan

 

Ασε μην το θυμαμαι και δεν μπορω να κλεισω ματι  :D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κανονικα το 24% ειναι 36 Ε αλλα τεσπα παει και ερχεται...

 

Μη ξεχνάς και τα 5.5 ευρώ που παίρνουν τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό! Τζάμπα πράγμα δηλαδή σε σχέση με τα 100+ που παίρνουν οι εταιρίες courier

 

Στην περίπτωση του zeppelin απλά το δέμα του έχει δηλωμένη αξία πολύ μικρότερη από 700 ευρώ, κάπου στα $300 δηλαδή μαζί με μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση του zeppelin απλά το δέμα του έχει δηλωμένη αξία πολύ μικρότερη από 700 ευρώ, κάπου στα $300 δηλαδή μαζί με μεταφορικά.

 

Δεν το επιδίωξα πάντως, κ έτριβα τα χέρια μου από ικανοποίηση μόλις το έμαθα  ;D

Με το που έρθει κ καταλάβω τί συνέβη θα ποστάρω εκ νέου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μη ξεχνάς και τα 5.5 ευρώ που παίρνουν τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό! Τζάμπα πράγμα δηλαδή σε σχέση με τα 100+ που παίρνουν οι εταιρίες courier

 

Στην περίπτωση του zeppelin απλά το δέμα του έχει δηλωμένη αξία πολύ μικρότερη από 700 ευρώ, κάπου στα $300 δηλαδή μαζί με μεταφορικά.

 

Λοιπον ελαβα 2 πακετακια σε 2 συνεχομενες μερες, USPS-ΕΛΤΑ, παραλαβη απο το ταχ/μειο. Το ενα ειχε την μορφη δεματος και το αλλο την μορφη φακελου. Και τα δυο ευτελους αξιας, κατω απο 50-60 ευρω. Για το "δεμα" ομως πληρωσα +3 στα ΕΛΤΑ. Για το "φακελο" τιποτα. Ο υπαλληλος ειχε κεφια και μου εξηγησε (δεν ξερω αν ισχυουν αυτα που μου ειπε, αλλα τα παραθετω):

 

Εδω και κανα μηνα, λεει, το κρατος εχει ενεργοποιησει εναν αδρανη νομο 10ετιας, που οριζει οτι τα "φτηνα" και γενικως "αφορολογητα" πακετα με καποιον ογκο θα επιβαρυνονται πια με το κατι τις τους στον εκτελωνισμο (λεφτα τα οποια ουσιαστικα πληρωνουμε στα ΕΛΤΑ για λογαριασμο τους), γιατι δεν καθονται να τα ανοιξουν και καλη τους πιστη δεχονται οτι ισχυει η αξια και το προιονπου γραφει απ εξω... Δεν ξερω ποτε αυτο επιβαλλεται, σε ποιον ογκο, μεγεθος και δεν ειναι παντα και 3 ευρω απο οτι καταλαβα...

 

 

Το εχει ακουσει αυτο κανεις αλλος η προκειται περι μπουρδας?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κανα μηνα, λεει, το κρατος εχει ενεργοποιησει εναν αδρανη νομο 10ετιας, που οριζει οτι τα "φτηνα" και γενικως "αφορολογητα" πακετα με καποιον ογκο θα επιβαρυνονται πια με το κατι τις τους στον εκτελωνισμο (λεφτα τα οποια ουσιαστικα πληρωνουμε στα ΕΛΤΑ για λογαριασμο τους), γιατι δεν καθονται να τα ανοιξουν και καλη τους πιστη δεχονται οτι ισχυει η αξια και το προιονπου γραφει απ εξω... Δεν ξερω ποτε αυτο επιβαλλεται, σε ποιον ογκο, μεγεθος και δεν ειναι παντα και 3 ευρω απο οτι καταλαβα...

 

Εμένα μου ακούγεται σαν επινόηση του εν λόγο υπαλλήλου για να σου φάει 3 ευρώ....

 

Τα 5.5 ευρώ που αναφέρω ποιο πάνω είναι η νόμιμη αμοιβή για τον εκτελωνισμό και σου κόβουν απόδειξη γι αυτό. Οτιδήποτε εξτρα πληρώσεις και δεν σου κόψουν κάποια απόδειξη τότε μάλλον σε λάθος τσέπη πάει...

 

Έχω παραλάβει 2 δέματα τις τελευταίες μέρες με αφορολόγητη αξία και δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση του zeppelin απλά το δέμα του έχει δηλωμένη αξία πολύ μικρότερη από 700 ευρώ, κάπου στα $300 δηλαδή μαζί με μεταφορικά.

 

Εντάξει τελικά είχε δίκιο ο flea, ο πωλητής δήλωσε συνολική αξία 338$, 230 ευρώ περίπου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ακούγεται σαν επινόηση του εν λόγο υπαλλήλου για να σου φάει 3 ευρώ....

 

Τα 5.5 ευρώ που αναφέρω ποιο πάνω είναι η νόμιμη αμοιβή για τον εκτελωνισμό και σου κόβουν απόδειξη γι αυτό. Οτιδήποτε εξτρα πληρώσεις και δεν σου κόψουν κάποια απόδειξη τότε μάλλον σε λάθος τσέπη πάει...

 

Έχω παραλάβει 2 δέματα τις τελευταίες μέρες με αφορολόγητη αξία και δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα.

 

Οχι ρε συ, κανονικα λεμε, στο ταχυδρομειο, με αποδειξη και με ολα. Το αλλο δεμα (το σαν φακελος), παλι ΕΛΤΑ, ο ιδιος υπαλληλος, μια μερα πριν, στο ιδιο καταστημα, παλι απο Αμερικη, παλι USPS, παλι παρεμφερης αξια, αλλα μηδενικο εξτρα κοστος.

 

Εξοδα εκτελωνισμου αφορουσαν τα 3 euro, αλλα θα επρεπε να βαραινουν και τα δυο "πακετα". Το ενα την γλιτωσε ομως... Οπως σου ειπα εισπρατεται μεν απο τα ΕΛΤΑ, πηγαινουν για εκτελωνισμο δε, αλλα ο εκτελωνισμος αυτος ισως να χρεωνεται επιλεκτικα, αν μοιαζει με φακελο παρα με δεμα, μαλλον δεν τον μπαινουν στον κοπο της χρεωσης...

 

Τι να σου πω, παντως το γεγονος ειναι οτι το ενα επιβαρυνθηκε, το αλλο οχι  (με στοχαστικα κριτηρια τυπου Τζοκερ...)

 

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτελωνιστικά έξοδα πληρώνεις μόνο όταν υπάρχει διασάφηση, στην ουσία αυτή τη διαδικασία χαρτούρας πληρώνεις, όχι τον εκτελωνισμό.

 

Για ποιο κατάστημα αναφέρεσαι? Δε σου τα φέρνουν σπίτι με πόρτα πόρτα όταν είναι USPS EMI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο κατάστημα αναφέρεσαι? Δε σου τα φέρνουν σπίτι με πόρτα πόρτα όταν είναι USPS EMI?

 

Αλλες φορες ναι, αλλες οχι. Αυτες τις 2 μερες που ελειπα, βρηκα σπιτι χαρτακι τυπου, "ωρα ταδε, περασαμε λειπατε, το δεμα ειναι στο καταστ/μα, παραλαβη απο αυριο εκει η τηλεφωνο στο ...". Οποτε και τις δυο φορες πηγα απο κει να ξεμπερδευω...

 

Παντως η ουσια παραμενει, το ενα απο τα δυο ειχε εξτρα επιβαρυνση το αλλο οχι για ιδιας ταξης χρηματων πραγματα. Και ο υπαλληλος που προσπαθησε να το εξηγησει μου ειπε τα παραπανω... Νομιζω δηλαδη εννοει οτι αν κατι μοιαζει μεγαλο δεμα, και δηλωνεται φτηνο, τρωει μια μικρη φαπα εκτελωνιστικης επιβαρυνσης. Αν μοιαζει φτηνο και μικρο και δηλωνεται φτηνο καπως δεν ασκουν το δικαιωμα τους αυτο...

 

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο παρόμοιο σκηνικό με αυτοσχεδιασμούς που μου είχε τύχει είναι όταν είχα πάρει μια σκληρή θήκη για μπάσο και 2 custom γερανούς μικροφώνου και ο τύπος τους έβαλε μέσα στην θήκη και δήλωσε μόνο την θήκη σαν θήκη κιθάρας για $120. Το εδώ τσακάλι όμως εκτελώνισε ΚΙΘΑΡΑ αξίας $350 ευρώ και όταν πήρα τηλ για εξηγήσεις μου είπε ότι βάση του βάρους του δέματος και των καταστάσεων του αποκλείεται να περιείχε μόνο θήκη μέσα και έβαλε αυτός μια μέση τιμή κιθάρας $350. Τρέχα γύρευε δηλαδή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου