Προς το περιεχόμενο

δίλλημα - σχεδόν τριλλημα για Strat


makispoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα noizοφοριτες και noizοφοριτισσες (ανατριχιασα μου θυμησε Μικρουτσικο  :-X :-X).

 

Λοιπον εφτασε η ωρα και για μενα μετα την συνύπαρξη με τελεκαντρι που αγαπω πολύ να παρω και μια στρατοκαστερ. Βρισκομαι "σχεδόν" σε διλλημα μιας και την περιπτωση μιας CP 50's την εχω (παλι) σχεδον αποκλεισει. ΟΚ την δοκιμασα και μου αρεσε αρκετα,οπως εχει χιλιοειπωθει είναι μια απο τη πιο τιμιες αγορες στρατ. Ψηθηκα περισσοτερο για μια αντιστοιχη 50's reissue made in Japan με C μανικι που εχω συνηθισει στην τελε μου (με 7.5'' radius ομως εναντι 9.5'' της τελε), ιδιους μαγνητες αλλα χωρις ομως να την εχω δοκιμασει να δω πως ειναι  :-\ :-\ :-\. Απο αυτα παντως που εχω διαβασει η αγορα μιας Fender Japan ειναι ενα αλλο καλο deal και με ψηνει καθως την βρισκω και στο αγαπημενο μου χρωμα. Τελος στο παιχνιδι μπαινουν και oι Rockinger οι οποιες εχουν πολύ καλες κριτικες και εχουν τιμηθεί πολύ απο αυτο το φορουμ. Rockinger παλι δεν ειχα την τιμη να δοκιμασω...

 

Οι τιμες τους ειναι:

 

CP: 579 EUR

MIJ: 600 EUR

Rockinger: 549 EUR

 

Help! Πειτε γνωμες-κριτικες! Βοηθηστε με να παρω μια αποφαση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου πω μονο ενα: το οποιο εχει ειπωθει 649.574 φορες τουλαχιστον

 

προσπαθησε να δοκιμασεις οσο πιο πολλες μπορεις μεσα στα Specs που καθοριζεις και παρε την "μια"...  ;)

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο καλα το νεο σου avatar τα σπαειEχεις δικιο, ο καλυτερος τροπος ειναι να δοκιμασεις οσες περισσοτερες μπορεις και να αποφασισεις μονος. Στην συγκελριμενη περιπτωση ομως να βρω rockinger και να δοκιμασω λιγο δυσκολο. Επισης δυσκολο να βρω σε καποιο μαγαζι εδω κοντα μια Japn strat να δοκιμασω. Γνωριζοντας ολα αυτα εστειλα αυτο το θρεντ μπας και βρω καποια βοηθεια απο οσυς εχουν παιξει...... Μια συγκριση ποιοτητας και τι εντυπωσεις εχει ο καθενας απο αυτες τις τρεις κιθαρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο, ο καλυτερος τροπος ειναι να δοκιμασεις οσες περισσοτερες μπορεις και να αποφασισεις μονος. Στην συγκελριμενη περιπτωση ομως να βρω rockinger και να δοκιμασω λιγο δυσκολο. Επισης δυσκολο να βρω σε καποιο μαγαζι εδω κοντα μια Japn strat να δοκιμασω. Γνωριζοντας ολα αυτα εστειλα αυτο το θρεντ μπας και βρω καποια βοηθεια απο οσυς εχουν παιξει...... Μια συγκριση ποιοτητας και τι εντυπωσεις εχει ο καθενας απο αυτες τις τρεις κιθαρες....

 

χμμμ... σωστα!

 

λοιπον, εχω παιξει με πολλες rockinger (αλλα οχι ετοιμες, φτιαγμενες απο parts) και ειναι μια χαρα! Πιο πολυ μου αρεσαν τα σωματα του R απο πλευρας εμφανισης και "δουλειας", κατι ομως δεν μου καθεται καλα στα μανικια τους.

Ηχητικα ειναι παντως πολυ καλες (συναρτησει παντα των ηλεκτρικων/hardware που θα βαλεις)

 

Με JapStrat εχω παιξει και επισης ηταν πολυ καλο οργανο, αν και πολυ χοντρα "πειραγμενη"...

 

Cp εχω δοκιμασει, μου αφησε καλες εντυπωσεις, αν και δεν με βολευει το 9.5αρι. Ποιοτικα παντως "κατι" δεν μου κολλησε. (ηταν ισως το κακοφτιαγμενο nut που με "καρφωσε") Για τα λεφτα της ομως μια χαρα ηταν. Ριχνεις κι εσυ λιγη δουλεια απο πανω (σεταρισμα κλπ) και εισαι ωραιος.

 

Γενικως ολα τα οργανα ειναι "καλα", αλλα παλι θα πεσουμε στον κανονα που ειπαμε πιο πανω...

Βεβαια οι διαφορες ειναι μικρες, οποτε αν βρεις τη δυνατοτητα να δοκιμασεις JapStrat και ψηθεις, χτυπα!  ;)

 

Ασχετο καλα το νεο σου avatar τα σπαει

χεχε...thanks!

μου πηρε λιγη ωρα να το φτιαξω, αλλα κι εγω γελασα πολυ...

 

βασικα ειναι η παρασταση απο εναν κρατηρα Κυκλαδικης προελευσης, στην οποια προσαρμοσα την λευκη μου Strat...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου