Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηχου..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και παλι νοιζαδες και νοιζουδες..;)Εχω ενα προβλημα ηχο που δν ξερω απο τι γινεται..Λοιπον..Εβαλα το μπασσο μου(cort) στον ενισχυτη μου(warwick) και παρατηρησα οτι λιγο αμα ανεβασω το volume και to master βγαζει βρωμα ..Αυτο δν το εκανε πιο πριν...Το θεμα ειναι οτι ο ενισχυτης εφαγε 2 ξαπλες μια μερα λογο λαλακιας...τι μπορει να εχει γινει??φωτιστε με.Επισης εχω και ενα αλλο θεμα.Αυτο ειναι οτι πρεπει να μονωσω τουσ μαγνητες μου..Πωσ μπορω να το κανω αυτο??

 

Σας ευχαριστω:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να μην είναι γειωμένοι. Θα είχες ήσoυν ψητός τώρα. Ίσως εννοείς να τους θωρακίσεις, αλλά και πάλι γιατί;

Το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά τις τούμπες ή και λίγο νωρίτερα/αργοτερα;

Όταν λες έφαγε 2 ξάπλες τί εννοείς; Πόσες κωλοτούμπες ακριβώς;

Είναι λαμπάτος;

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τουσ μαγνητες πεζει το οτι οταν ακουμπαω ας πουμε τα knobs κανει κυκλωμα και ακουγετε ενα γγγγγγγγγγγγγγγ!!! >:(

το κυριο προβλημα ηρθε μετα τις τουμπες ναι..απο τραπεζι 2 φορες....

Δεν ειναι λαμπατος(και δεν ξερω αν υπαρχουν λαμπατοι για μπασσο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν λαμπάτοι.

Αν το πρόβλημα στο έκανε μετά τις τούμπες, ε τότε ή τράβα να το δει κανάς τεχνικός ή πάρε άλλον!

Με τους μαγνήτες αν ξέρεις από ηλεκτρικά και του τι γίνεται εκεί πέρα, άνοιξέ το και δες στο κύκλωμα μην έχει φύγει καμιά γείωση. Αν δεν ξέρεις τράβα το και αυτό σε κανά μάστορα να στο δει. Πάντως στη θέση σου, αν πίστευα ότι και για 1% παίζει πρόβλημα γείωσης, ούτε που θα το έβαζα στον ενισχυτή. Μόνο unplugged

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στη θέση σου, αν πίστευα ότι και για 1% παίζει πρόβλημα γείωσης, ούτε που θα το έβαζα στον ενισχυτή. Μόνο unplugged

 

Ίσα ίσα που έτσι δε διατρέχει κανένα κίνδυνο. Αν δεν υπάρχει γείωση στο όργανο, αυτό σημαίνει ότι τα μεταλλικά του μέρη δεν είναι γειωμένα, δηλαδή δεν έχουν ηλεκτρική επαφή με τίποτα. Το σύνηθες είναι ένα καλώδιο που συνδέει το (μεταλλικό) bridge με την κύρια γείωση (συνήθως στο κέλυφος κάποιου ποτενσιομέτρου). Αν δεν υπάρχει τέτοια σύνδεση, το bridge και οι χορδές είναι πλήρως απομονωμένα από οποιοδήποτε ηλεκτρικό σύστημα πράγμα που προστατεύει τον performer, με εμφανές όμως μειονέκτημα το λίγο αυξημένο θόρυβο.

 

Αυτή είναι και η καλύτερη λύση σε περίπτωση που χρειαστεί να παίξεις με ψιλόβροχο - καλύτερα λίγος θόρυβος παρά κλειστό κύκλωμα μέσω του σώματός σου σε περίπτωση βραχυκυκλώματος λόγω νερού!!

 

(Μιλάω πάντα για τον άνθρωπο, το όργανο όντως μπορεί να ψηθεί, αφού όμως έχει πρώτα ψηθεί και ο ενισχυτής και δεν ξέρω γω τι άλλο - στην περίπτωση βραχυκυκλώματος. Στην περίπτωση του φίλου παραπάνω, δεν έχει κανένα φόβο...)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος, όμως, μπορεί να προκληθεί και από πλήρως γειωμένο όργανο, λόγω της πρίζας... Αυτό σημαίνει ότι κάτι τρέχει με τη γείωση της πρίζας, και συνεπώς δεν φταίει το όργανο, και δεν χρειάζεται να επέμβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα που έτσι δε διατρέχει κανένα κίνδυνο.........

 

Κάτσε αν δεν είναι γειωμένο το όργανο δεν τρέχει πρόβλημα;

Δηλαδή τα μεταλικά του μέρη δεν έχουν επαφή με τίποτα; Ούτε οι μαγνήτες, τα ποτεμσόμετρα, το output jack; Οπότε για τον χρήστη δεν τρέχει πρόβλημα;

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όταν λέω να μην μπει στον ενισχυτή;

Βασικά δεν είμαι μόνο ο ενισχυτής, αλλά όλη η αλυσίδα μέχρι και τις πρίζες και ακόμη παραπέρα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου