Προς το περιεχόμενο

Epiphone BB King. Να αλλάξω μαγνήτες;


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και ένα μήνα έχω στην κατοχή μου το εν λόγο όργανο : http://www.thomann.de/gr/epiphone_bb_king_lucille.htm

 

Γενικά , για τα λεφτά της έχει συμπαθητικό ήχο ,αρκετά καλό και άνετο για τα δικά μου γούστα μπράτσο και είναι και πολύ όμορφη !

 

Σκέφτομαι όμως να της αλλάξω (όχι τα φώτα…) μαγνήτες .εντάξει μη τρελαθούμε κι όλας ,όχι τίποτα εξωτικούς μαγνήτες που κάθε περιστροφή γύρω απ το πηνίο τους να στοιχίζει όσο ολόκληρη η κιθάρα . . .

Δεν θέλω να αλλάξει ο χαρακτήρας και το ύφος τους ήχου της απλά να αποκτήσει καλύτερη παρουσία μέσα σε μια μίξη .Λίγο πιο in your face ήχο δηλαδή ,στο μέτρο του δυνατού και του “φυσικού” για το συγκεκριμένο όργανο .

 

Δεν την έχω ψάξει ποτέ με το σπορ το μαγνητών

και δηλώνω παντελώς άσχετος ,γι αυτό . . .

Help !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!!  

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλές λύσεις είναι οι paf57 που φοράνε οι Gibson, Bare Knuckle Stormy mondays (άκου τους σε σκαφάτη: http://www.noiz.gr/index.php?topic=162029.0  ;) ), και πιο ειδικοί επί του θέματος, θα σε κατατοπίσουν, ίσως, ακόμα καλύτερα...

 

 

 

 

 

Μάλλον πρέπει να ζητήσω δικαιώματα από τον Ηλία, για την τσάμπα διαφήμιση... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω και γω αλλα αυτο το in your face πρεπει να γινεται απο τα in your fingers και τα in your amps/pedals.

 

Απ οτι παρατηρω οι μαγνητες αλλαζουν χοντρα χοντρα το equaliser και την ευαισθησια της εντασης παιξιματος του οργανου ας πουμε.(low-high output).

 

H κιθαρουλα σου ειναι κ ομορφη και καλη στον ηχο αν κρινω απ αυτα που ακουω σε δισκους και ας ειναι επιφον, μια χαρα αντιγραφες ειναι.

 

Εχω λαθος παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω! Η Lucille είναι η μόνη σκαφοειδής που της έχω μεγάλη αδυναμία (παρόλο που δεν έχω ακουμπήσει ποτέ μία, Gibson ή Epi)..

 

Η πρόταση μου:

 

www.leosounds.de

 

Χειροποίητοι μαγνήτες σε τιμές πολύ ανταγωνιστικές.

Στην Epi G400 μου έβαλα Growldogs και δε μετάνοιωσα στιγμή. Υπόψιν ότι οι Growldogs αντικατέστησαν τους Burstbuckers...

 

Φυσικά υπάρχουν ένα κάρο επιλογές από πιο mainstream μάρκες, και σε λογικές τιμές. DiMarzio, Seymour Duncan, Gibson (ανεβαίνεις σε κόστος) κλπ...

Παρ'όλα αυτά σκέφτηκα να σου προτείνω leosounds, στην περίπτωση που κι εσύ πετάς καντήλες όταν βλέπεις παντού να λένε "έβαλα Seymour Duncan '59 και JB"... ;D

 

 

P.S: Δε θα ήταν άσχημα αν έριχνες λίγα ακόμα λεφτά σε ένα ποιοτικό kit ηλεκτρικών...To εξαθέσιο Vari-tone πώς συμπεριφέρερται αλήθεια;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρήματα διαθέτεις και τι ήχο ψάχνεις κυρίως;

Καθαρό; Jazzy; Βluesy; Rock; Hard Rock;

 

Και κυρίως: ποιο είναι το max ποσό που διαθέτεις;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή λες ότι δεν σου κάθεται καλά η κιθάρα "στη μίξη", θα έλεγα να κοιτάξεις άλλα πράγματα πρώτα. Αυτό με την προϋπόθεση ότι η βασική χροιά των μαμίσιων μαγνητών είναι στα γούστα σου.

 

Όταν λες "μίξη" εννοείς στην πρόβα? Ή στην ηχογράφηση? Έχεις δουλέψει λίγο με το eq και των άλλων οργάνων στη μίξη? Μερικές φορές λίγη δουλειά σ'αυτόν τον τομέα, μπορεί να κάνει θαύματα (ναι, δεν φταίει η κιθάρα μας πάντοτε...).

 

P.S: Δε θα ήταν άσχημα αν έριχνες λίγα ακόμα λεφτά σε ένα ποιοτικό kit ηλεκτρικών...

 

+1 και σ'αυτό, πριν αρχίσεις να ψάχνεσαι για μαγνήτες  ;)

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με την μίξη ,άλλωστε ακόμα δεν έχω προλάβει να την ηχογραφήσω . . .

Το είπα αυτό για να σας δώσω να καταλάβετε ότι νοιώθω ότι οι μαγνήτες δεν έχουν «άκρες» ώστε να έχει ο ήχος εύρος αλλά ούτε και «σκαστά» μεσαία για να βγει μπροστά η κιθάρα .Νοιώθω ότι οι μαγνήτες δεν έχουν χαρακτήρα (πράγμα που δεν είναι και απαραιτήτως κακό. . .) ή δεν βγάζουν τον χαρακτήρα του οργάνου (κι αυτό συνήθως είναι κακό) .

Αλλά ας ξεχάσουμε την μίξη για να μην  πάει αλλού το πράγμα .

 

Σκέφτομαι ότι πορεί να μου λείπει  το

«in your face» γιατί για πολλά χρόνια παίζω μόνο με fender . . . . . . .

 

Φίλε elavd

Ηχητικά με την συγκεκριμένη κιθάρα  θέλω να κινούμαι μεταξύ του καθαρού και του Bluesy ήχου.

 

Superfunk  να σου πω την πικρή μου αλήθεια ,πλέον σχεδόν πάντα γράφω και παίζω με το Guitar Rig 3(η αγορά ενός marshall και ενός Vox είναι στα άμεσα σχέδια μου!!!)με Avalon preamp και Apogee converter στο στούντιο και στο live με την  1814  της M-Audio .

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε elavd

Ηχητικά με την συγκεκριμένη κιθάρα  θέλω να κινούμαι μεταξύ του καθαρού και του Bluesy ήχου.

 

Αυτός ο ήχος πώς σου φαίνεται;

http://www.noiz.gr/index.php?topic=162029.msg257278#msg257278

 

Είναι από την ES335 μου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Nikos76, σαφώς υπάρχουν καλύτεροι μαγνήτες (σε αυτό τον κόσμο) από αυτούς που έχει η κιθάρα σου, αλλά μου δημιουργείται η αίσθηση ότι δεν έχεις εξαντλήσει τα περιθώρια βελτίωσης του ήχου σου με μια καλή ρύθμιση των μαγνητών πάνω-κάτω (κατάλληλα μπάσα-πρίμα πλευρά κλπ).  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου