Προς το περιεχόμενο

Epiphone BB King. Να αλλάξω μαγνήτες;


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Superfunk  να σου πω την πικρή μου αλήθεια ,πλέον σχεδόν πάντα γράφω και παίζω με το Guitar Rig 3(η αγορά ενός marshall και ενός Vox είναι στα άμεσα σχέδια μου!!!)με Avalon preamp και Apogee converter στο στούντιο και στο live με την  1814  της M-Audio .

 

παρε εναν καλο λαμπατο ενισχυτη και ολα θα φτιαξουν ;D ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρε εναν καλο λαμπατο ενισχυτη και ολα θα φτιαξουν ;D ;)

 

 

αυτο σιγουρα θα σε βοηθησει!

 

επισης μην διαστεις να αλαξεις μαγνητες!

αλαξε πρωτα τα ηλεκτρονικα! παρε ενα RS set κ θα δεις διαφορα στα σιγουρα!(ε alder?  :P )

το εκανα στην Tele μου κ δεν χρειαστηκε να αλαξω μαγνητες κ να μπω σε παραπανω εξοδα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω περι ηλεκτρικων κλπ, αλλα επισης με αυτο που ειπε ο Harilatron. Παιξε πανω-κατω τους μαγνητες και ιδιως τις βιδες για να αποκτησεις λιγο καλυτερο definition.

 

Επισης, υπαρχει ενα κολπακι που μπορεις να κανεις για να μειωσεις τα λεγομενα "eddy currents" που στην τελικη σου κοβουν πριμα.

Αφοτου καταληξεις σε καποια ρυθμιση στις βιδες βγαλε προσεκτικα τους μαγνητες απο το σωμα και κοιτα απο κατω. Θα δεις οτι προεξεχουν τα κατω ακρα των βιδων. Μαρκαρε με ενα μαρκαδορο το σημειο που η καθε βιδα "βγαινει" απο τη βαση του μαγνητη και βγαλε μια -μια τις βιδες και κοψ'τες απο το σημειο και κατω. Δηλαδη αυτο που θελουμε να γινει ειναι να μην προεξεχουν πλεον. Αυτο το ειχα κανει σε ενα σετ epiphone humbuckers που ειχε απο τη μαμα η Epi 335 μου και θυμαμαι οτι καποια μικρη βελτιωση ειχα δει στην αποκριση των πριμων...

 

Αυτο βεβαια δεν με απετρεψε τελικα απο το να αλλαξω (μεταξυ αλλων) ηλεκτρικα και μαγνητες. Εγω εβαλα τους WCR Crossroads.

 

Αν θες να ακουσεις μερικα κλιπακια απο PAFs δες εδω .

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφοτου καταληξεις σε καποια ρυθμιση στις βιδες βγαλε προσεκτικα τους μαγνητες απο το σωμα και κοιτα απο κατω. Θα δεις οτι προεξεχουν τα κατω ακρα των βιδων. Μαρκαρε με ενα μαρκαδορο το σημειο που η καθε βιδα "βγαινει" απο τη βαση του μαγνητη και βγαλε μια -μια τις βιδες και κοψ'τες απο το σημειο και κατω. Δηλαδη αυτο που θελουμε να γινει ειναι να μην προεξεχουν πλεον. Αυτο το ειχα κανει σε ενα σετ epiphone humbuckers που ειχε απο τη μαμα η Epi 335 μου και θυμαμαι οτι καποια μικρη βελτιωση ειχα δει στην αποκριση των πριμων...

 

Πολύ καλό!  ;)

 

Νομίζω είχα δει κάτι παρόμοιο κάποια στιγμή σε βίντεο του Dan Erlewine (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι το έκανε για τον ίδιο λόγο).

 

[επίσης από video του Dan] Εκτός από το να κατεβάσεις/ανεβάσεις τις βίδες, μπορείς να δοκιμάσεις να τις στρέψεις ώστε η χορδή να περνάει παράλληλα με την σχισμή (ή εν'πάσει περιπτώσει, με κάποια γωνία και όχι κάθετα). Ακόμα και αυτό μπορεί να κάνει μια ανεπαίσθητη, αλλά πιθανώς αντιληπτή διαφορά.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορείς να δοκιμάσεις να τις στρέψεις ώστε η χορδή να περνάει παράλληλα με την σχισμή (ή εν'πάσει περιπτώσει, με κάποια γωνία και όχι κάθετα). Ακόμα και αυτό μπορεί να κάνει μια ανεπαίσθητη, αλλά πιθανώς αντιληπτή διαφορά.

 

ναι, κι αυτο το εχω δει καπου.    :)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά .

Αυτό με τις βίδες το είχα κάνει έτσι κι αλλιώς και έχω πειραματιστεί και με το ύψος των μαγνητών .

Αυτό βοήθησε κάπως …αλλά μου λείπει το «σώμα» του ήχου ,θέλω smooth – bluesy ήχο με κάποια σχετική ατάκα .

Με  250 – 280 ευρόπουλα σύνολο υπάρχει καμία λύση για μαγνήτες και ηλεκτρικά ???

Το όριο των 280 το βάζω με την συλλογιστική του ότι η κιθάρα κάνει 550 . . .

και φυσικά με βάση την ατελείωτη λίστα που έχω για την ολοκλήρωση του υπό  κατασκευήν στούντιο . . . .

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με  250 – 280 ευρόπουλα σύνολο υπάρχει καμία λύση για μαγνήτες και ηλεκτρικά

 

υπαρχει εξαιρετικη λυση για αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

 

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει εξαιρετικη λυση για αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

 

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

 

:)

sorry για το off topic , αλλα τωρα που μου ρθε... o little giant δν ειναι διαφορετικου σχεδιασμου (το κυκλωμα μεσα) απο τα κλασσικα epi junior, harley benton κτλπ.. ετσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου