Προς το περιεχόμενο

αγορά clean strat


boem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η classic ειναι mexico, και νομιζω οτι το σωμα της αποτελειται απο περισσοτερα κομματια απ'οτι της hot rod

 

η classic ειναι Mexico ,τωρα τα ...κομματια ουδεμια σημασια εχουν στον ηχο  ;) (και οχι δεν ειναι ολες οι Mexico απο πολλα κομματια,ουτε βεβαια ολες οι USA απο...λιγα)

 

η διαφορα οφειλεται φυσικα κυριως στα ΕΡΓΑΤΙΚΑ κοστη,στις ακριβες θηκες και στο πιο προσεγμενο και ακριβο (νιτρο) φινιρισμα καθως και στο ακριβοτερο hardware που φορανε οι Αμερικανικες .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ψαξε να βρεισ καμοια μεταχειρισμενη.πρωτη καλη κιθαρα συνηθως σε κανα χρονο θα θες κατι αλλο.οποτε μην χασεισ χρηματα.στα 1500 μπορεισ να βρεισ πολυυυυ καλα πραγματα σε μεταχειρο.

μεχρι και custom shop fender.

εγω θα πρωτεινα καμοια suhr αμα εισαι πολυ τυχερος και βρεισ.(αυτην δεν θα τηνν αποχωριστεισ ποτε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά,

μιας και μιλάτε για τις stratocaster, θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Εχω μια fender stratocaster made in mexico, ο ηχος της όμως δεν με ικανοποιεί, καθόλου. Την έχω παίξει και με πολύ ακριβα μηχανήματα, πεταλιέρες κλπ. αλλά ο ηχος της δε φτιαχνεται με τιποτα. Μπορώ λοιπόν να ανβαθμίσω τους μαγνήτες με κάποιους άλλους καλλύτερους και να διορθωθεί ο ήχος? η θέλει κι άλλα πραγματα?

τωρα φοράει τρεις μονούς μαγνήτες. Γίνεται να τους αλλάξω σε διπλούς, να μην έχω και βόμβο?

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά,

μιας και μιλάτε για τις stratocaster, θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Εχω μια fender stratocaster made in mexico, ο ηχος της όμως δεν με ικανοποιεί, καθόλου. Την έχω παίξει και με πολύ ακριβα μηχανήματα, πεταλιέρες κλπ. αλλά ο ηχος της δε φτιαχνεται με τιποτα. Μπορώ λοιπόν να ανβαθμίσω τους μαγνήτες με κάποιους άλλους καλλύτερους και να διορθωθεί ο ήχος? η θέλει κι άλλα πραγματα?

τωρα φοράει τρεις μονούς μαγνήτες. Γίνεται να τους αλλάξω σε διπλούς, να μην έχω και βόμβο?

thanks :)

 

Μπορεις να αλλαξεις τα ηλεκτρικα και τους μαγνητες και θα δεις τεραστια διαφορα. Αλλα πες πρωτα και τι ηχο ψαχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά τον ήχο με ενδιαφέρει κυρίως στο καθαρό να βγαινει γεμάτος ηχος σε όλο το φάσμα. Φαίνεται ξεκάθαρα πως έχει κάποιες ελλείψεις στα μεσαία και τα πρίμα δεν είναι πολύ καθαρά, και ούτε γίνεται δουλεια μετά με τα equalizer στην πεταλιέρα, γιατί αν δεν είναι σωστή η πηγη......... >:(    Την συγκεκριμένη κιθάρα την χρησιμοποιώ περισσότερο συνοδευτικά παρά για σόλο , και περισσότερο σε λαική μουσική οπου δεν θέλω να έχω σκληρό ήχο στην κιθάρα και να rock-ίζει πολύ! 

υπάρχει καμιά λύση με μαγνήτη και προενίσχιση με μπαταρία εσωτερικά της κιθάρας? θα ταίριαζε στην περίπτωση μου?

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αλλαξεις τα ηλεκτρικα και τους μαγνητες και θα δεις τεραστια διαφορα. Αλλα πες πρωτα και τι ηχο ψαχνεις...

 

Να αλλάξει ηλεκτρικά; Απ'όσο θυμάμαι, οι Μεξικάνες έχουν τα ίδια ηλεκτρικά με τις Αμερικάνες. Εκτός αν εννοείς να παίξει με τις τιμές των ποτενσιομέτρων ή/και του πυκνωτή στο tone.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξει ηλεκτρικά; Απ'όσο θυμάμαι, οι Μεξικάνες έχουν τα ίδια ηλεκτρικά με τις Αμερικάνες. Εκτός αν εννοείς να παίξει με τις τιμές των ποτενσιομέτρων ή/και του πυκνωτή στο tone.

 

Βασικα ειχα στο μυαλο μου το κιτ της rsguitarworks για vintage ηχο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω βέβαια ότι το όνομα Fender είναι μάλλον προϋπόθεση. Σε αυτή την περίπτωση οι εκτεταμένες γνώσεις του SF και των άλλων παιδιών μπορούν να σε κατευθύνουν.

Εάν όχι, και χωρίς να είμαι ειδήμων κιθαρίστας αλλά επειδή έτυχε το τελευταίο χρόνο να γρατσουνίσω αρκετές, θα ήθελα να προσθέσω ότι και η G&L αλλά και η Blade έχουν αξιοπρεπείς προτάσεις.

 

Οι μεταχειρισμένες επίσης strat, σε άριστη κατάσταση (να έχεις και άνθρωπο που γνωρίζει μαζί σου),  μπορούν να σου δώσουν την ευκαιρία για καταπληκτική κιθάρα σε τιμή και χαμηλώτερη από το χαμηλό όριο του προϋπολογισμού σου.

 

Εγώ από την άλλη είμαι πρόσφατα ειλικρινώς ευτυχής κάτοχος μίας κούκλας Squier Protone στην οποία αλλάζοντας σε budget μαγνήτες GFS 64 Staggered έχω μία πολύ καλή κιθάρα, μέχρι του ορίου βέβαια που μπορώ εγώ να αντιληφθώ εγώ ως καλή κιθάρα.

 

YMMV.

 

Αλλά ειλικρινά πιστεύω στις κατ΄ιδίαν δοκιμές.

Αν και εκει υπεισέρχεται και ο παράγoντας "ενισχυτής" του εκάστοτε dealer.........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

“Delta Tone” system includes high output bridge pickup and special No-Load tone control for Middle and Bridge Pickups..

αυτό το high output μάλλον επηρεάζει άσχημα τον clean ήχο, απο 'σο φαίνεται..  το no -load tone control ομως τι πάει να πει?

Μιλάω για αυτές τις κιθάρες:

http://guitare.playback-europe.com/fender_us-american_strat_maple_chrome_red-7881.html

http://guitare.playback-europe.com/fender_us-american_std_stratocaster_maple_candy_cola-27361.html

 

(ναι! την θέλω κόκκινη και maple! όχι αλλο rosewood όχι άλλο sunburst! όχι άλλο κάρβουνο! σαν μοναδική fender στη συλλογή θέλω να διαφέρει απ τις υπόλοιπες ;D

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ναι! την θέλω κόκκινη και maple! όχι αλλο rosewood όχι άλλο sunburst! όχι άλλο κάρβουνο! σαν μοναδική fender στη συλλογή θέλω να διαφέρει απ τις υπόλοιπες ;D

Πάρε λοιπόν μια partcaster με αμερικάνικο μπράτσο στα 550 ευρώ με Texas Special που έφτιαξα

http://img169.imageshack.us/my.php?image=dscn1924mi3.jpg

Για πιό clean ήχο όμως προτιμώ τους Custom Shop 54

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου