Προς το περιεχόμενο

συντηρηση επιχρυσων parts


nik_scarlets

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας συνφορουμιτες!

εχω μια gibson les paul studio  με gold harware και παρατηρω οτι τα καπακια των μαγνητων καλυπτονται πλεον με ενα στρωμα μπιχλας-σκονης. επειδη φοβαμαι να το καθαρισω με οτι να ναι, εχετε ιδεα τι μπορω να χρησιμοποιησω?

η ιδια μπιχλα παρατηρειται και στη γεφυρα + η επιστρωση του χρυσου μαλλον εχει αρχισει να φευγει σε καποια σημεια και φαινεται το γκριζωπο μεταλλο απο μεσα.. αν και δεν εχς πολλες ελπιδεσ με αυτο, εχετε ιδεα αν διορθωνεται?

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε ιδεα αν διορθωνεται?

 

οχι δεν διορθωνεται,οτι και να κανεις καποια στιγμη το επιχρυσο hardware "ξεφτιζει" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οτι το brasso θα ειναι μια χαρα ( με αυτο καθαριζει κατι...επιχρυσες τσαγιερες που μας αφησε η γιαγια μου,η μανα μου ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, για μένα το fairy έκανε τη δουλειά (σε γέφυρα μπάσσου). Στεγνό πανάκι, λίιιιιγο fairy πάνω, τρίψιμο το πανάκι, ένα πέρασμα να φύγει η μπίχλα και σκούπισμα με ένα άλλο στεγνό πανάκι. Είμαι λίγο ανορθόδοξος, ξέρω, αλλά δούλεψε...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπ'οψιν οτι δεν πρεπει να το παρακανεις με οποιουδηποτε τυπου γυαλιστικο μεταλλων(brasso,wenol etc) γιατι καθε φορα που χρησιμοποιεις τετοιου ειδους προιοντα,αφαιρεις και λιγο απο το plating...εγω θα σου προτεινα:1) καθαρισε τα hardware με απλο καθαριστικο κιθαρας,ωσπου να φυγει η μακα 2)υστερα περασε τα ενα χερι με καποιο γυαλιστικο μεταλλων,αυτο θα βελτωσει το γενικοτερο look τους(προσεξε μην το παρακανεις!) 3)και σημαντικοτερο...αν θελει να διατηρησεις οσο το δυνατον καλυτερο look στα μερη αυτα,μην αφηνεις το οργανο να βρωμιζει τοσο και κυριως ιδρωτα να στεγνωνει πανω τους(εκει οφειλεται σχεδον ολη η φθορα)...θα συμφωνησω παντως με τον SF,οτ τα plated hardware οσο και να τα προσεξεις,σε καποια φαση θα ξεθωριασουν τελικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου