Προς το περιεχόμενο

Tascam us-144 VS UA Solo 610 + RME ADI-2


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έφτιαξα ένα μικρο τεστάκι για εσάς. Έγραψα ένα μικρό clip 2 φορές με ένα audio technica AT4040 και η διαφορά τους είναι πως το ένα γράφτηκε με τους onboard προενισχυτές και converters της Tascam us-144, ενώ το δεύτερο με έναν UA Solo 610 σε έναν RME ADI-2. Η διαφορά των 2 αλυσίδων είναι μόνο ..1100€!

 

Το θέμα είναι τελικά, αξίζει να τα "χώσεις" που λέμε ή ακόμη και μια φθηνή καρτούλα θα σου δώσει ποιότητα και ουσία στις ηχογραφήσεις σου. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει η διαφορά αλλά ξέρω ότι είμαι υποκειμενικός στο θέμα Ήχος οπότε θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες.

 

Το τι είναι τι θα αποκαλυφθεί αργότερα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα

 

εμένα μου αρέσει το Β αλλά σε φωνή ή σε τύμπανα μπορεί να μου άρεσε ο συνδυασμός Α

για αυτό γεμίζουμε με μικρόφωνα και προενισχυτές ο κάθε συνδυασμός μπορεί να κάτσει καλά

και μην ξεχνάμε και το θέμα γούστου εμένα δεν μου αρέσουν τα πολλά πρίμα στις κιθάρες (Α)

αλλά άλλος τα γουστάρει όσο για το αν αξίζει να δώσουμε φράγκα . . .

 

περί ορέξεως καρπουζόπιτα

 

έχοντας μερικούς καλούς μετατροπείς, προενισχύσεις και μικρόφωνα κάνεις θαύματα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σόλο και εγώ θα προτιμούσα το Α αλλά το Β μου κάθετε πιο ωραίο για να κάτσει πάνω μια φωνή

 

έτσι όπως το πάμε με τα clips θα πάρω μόνιτορ και για αυτό το pc  ;D 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας καλος προενισχυτης θα κανει την διαφορα σιγουρα.

και ειναι τεραστια η διαφορα.

Εχω ενα TL audio stereo και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Ολα παιζουν τον ρολο τους κιθαρα καλωδια κλπ

Τωρα το πως θα γινει η ηχογραφηση να σου πει ο SF :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι οι διαφορες ειναι πολυ μικρες στο αυτι μου τουλαχιστον(που δεν ειναι και ιδιατερα εμπειρο)με την διαφορα οτι ακουω πιο καθαρο τον ηχο της κιθαρας στο Α κλιπ.Δεν ξερω αν αξιζει για 1100ευρω διαφορα αλλα οπως ειπες και εσυ το θεμα ειναι υποκειμενικο+οτι η διαφορα μπορει να φανει σε πιο συνθετα project με φωνητικα και περισσοτερα οργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Α τα πριμα ακουγονται πολυ καθαροτερα και τα μπασα δεν καβαλανε τον ηχο. Στο Β νομιζω ακουσα κλιπαρισματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ ωραίο αυτό το blindfold test.

 

Tο Α κατά τη γνώμη μου υπερέχει σημαντικά σε όλους τους τομείς.

Πιό σφιχτό μπάσσο, ξεκάθαρα μεσαία, και διαυγή πρίμα.

Γενικά πιό 'ακριβός' ήχος.

 

Συμπεραίνω από το αποτέλεσμα, πως στο Α ακούγεται ο UA solo 610, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, και πολύ θα το χαιρόμουν αν στο Α έπαιζε το φθηνό μηχάνημα, μιάς κι εκεί που έχει φθάσει η τεχνολογία, πολλοί μύθοι του παρελθόντος έχουν καταριφθεί.

 

Περιμένω κι άλλα παρόμοια τεστ από τα μέλη που μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 είναι όμορφα με το δικό τους τρόπο το καθένα. Το Α έχει πιο αποστασιοποιημένο και "lead" ήχο, το Β είναι πιο "δεμένος" στις ουρές του...

 

Η καρπουζόπιτα που ειπώθηκε παραπάνω...  ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων σας και συμφωνώ σε όλα όσα έχουν αναφερθεί.

Τα αποτελέσματα θα σας τα πω το βραδάκι απλώς μέχρι τότε θα σας δώσω ένα hint για να κρίνετε καλύτερα.

Το 2 clips δεν έχουν την ίδια στάθμη και θα σας πρότεινα ή να κάνετε μόνοι σας level matching ή να ανεβάσετε κατάλληλα το level του 2ου clip ώστε να κρίνετε καλύτερα και να μην επηρεαστείτε από την διαφορά στάθμης η οποία μπορεί να επηρεάσει σε μέγιστο βαθμό τις αποφάσεις που παίρνουμε για το τι μας αρέσει και τι όχι!

 

Ήταν ένα μικρό τρυκ που έκανα για να φανεί λίγο καλύτερα και ο ρόλος της ψυχοακουστικής στην κρίση μας γενικότερα στον ήχο, και σας το λέω τώρα για να γίνει πιο αντικειμενικό το τέστ αλλά και γιατί μπορεί να αλλάξετε δραστικά τις απόψεις σας αν ακούσετε ξανά με matchαρισμένες τις εντάσεις!

 

Εν αναμονή λοιπόν.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου