Προς το περιεχόμενο

Tascam us-144 VS UA Solo 610 + RME ADI-2


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 για το τέστ!ψηφίζω 1 (τώρα δε ξέρω αν matchαρωντας τις εντάσεις,αλλάξω γνώμη,αλλά έτσι όπως είναι δοσμένα 1 με ΣΙΓΟΥΡΙΑ!)

+1 και για το παίξιμο σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραίο το test.

 

Πιστέυω οτι ειναι :

 

Α=tascam on board

Β= UA

 

...και μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση, πόσοι πολλοί προτιμούν το Α!

Ίσως παραχρωματίζει την ακουστική κιθάρα, αλλα ειναι η μέρα με τη νύχτα!

 

Άν εκτεθώ με το αποτέλεσμα (που δε νομίζω), θα το ρίξω στα ηχειάκια του laptop!!! (Ακούω απο genelec) ;D

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχήν να σας δώσω το αποτέλεσμα:

Το clip A είναι αυτό..

thumbnail_Tascam%20US144.jpg

 

και το clip B είναι αυτά:

Solo610.jpg

adi2_front.jpg

 

Για να σας βοηθήσω λίγο παραπάνω στα συμπεράσματά σας να αναφέρω πως κατά τη γνώμη μου ο "πραγματικός" ήχος της κιθάρας είναι λίγο και από τα 2 takes, με τα μεσαιοπρίμα του UA να μοιάζουν περισσότερο με τα πραγματικά, και τα μπάσσα του tascam να συμπληρώνουν.

 

Αυτά ξανά είναι υποκειμενικά γιατί παίζει ρόλο και το μικρόφωνο και η τοποθέτησή του στην κιθάρα όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε.

 

Επίσης οφείλω να πω πως δεν έχω προτίμηση για το ποιο clip θα κρατούσα σαν ηχογράφηση γιατί μου αρέσουν και τα 2 πολύ. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα με οδηγήσει να πω πως ο ua με τον rme είναι τσάμπα αγορές όμως.

 

Μάλλον με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι το tascam είναι πάρα πολύ καλό για αυτό που κοστίζει και πως μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει και να πάρει καλό ήχο.

 

Ακούγοντάς τα για αρκετή ώρα κάθε ένα ξεχωριστά και κάνοντας παράλληλα και άλλες δουλειές, περίμενα ότι τα μεσαιουψηλά του Tascam θα με κούραζαν μετά από μερική ώρα, ομως αυτό δεν συνέβη.

Νομίζω απλά ότι τα 2 clips έχουν το δικό τους mood και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τα 2. Για να μην προδώσω όμως και την ίδια μου την προτίμηση, θα αρκεστώ να πω πως ο UA βγάζει πιο "μελί" ήχο που μπορείς να κάθεσαι και να τον ακούς με τις ώρες. :)

 

Αν όμως περιοριστώ να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα που ο ίδιος έβαλα και με την υποθετική προϋπόθεση πως δεν είχα τώρα τα αναγκαία χρήματα, τότε δεν θα περίμενα για να τα μαζέψω και απλώς θα έπαιρνα την tascam και θα ξεκινούσα αμέσως να την χρησιμοποιώ χωρίς ιδιαίτερες αμφιβολίες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να ακούω τα συγχαρητήρια που είμαι ο πρώτος που το βρήκε και από ηχειάκια υπολογιστή ;D

 

λουκούμι δεν έχει?  ;D 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι οτι οταν παιζεις με προενισχυτές και ad μετατροπείς του χιλιάρικου πρέπει να έχεις και το αντίστοιχο μικρόφωνο. μάλλον το audio technica ήταν ο αδύναμος κρίκος στην αλυσίδα και πήρε στο λαιμό του και τον uad  :D .ο τελευταίος τ αξίζει τα λεφτά του σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ

 

Το κομμάτι δυστηχώς δεν είναι δικό μου. Είναι το outro του The Prophecy των Iron Maiden. Δεν γνωρίζω πάντως αν είναι δικό τους ή αν το έχουν δανειστεί από αλλού, αλλά όταν το είχα ακούσει την πρώτη φορά "κόλλησα". :)

 

Εq ή κάποιο άλλο εφέ δεν έχει χρησιμοποιηθεί. Straight από το μικρόφωνο στο cubase και μετά στο..νοιζ ;D

Η ανάλυση δεν είναι και η καλύτερη αφού είναι φυσικά mp3 αλλά στα 320Kbps πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα για την ακουστότητα ή μη των διαφορών.

 

Μερικοί άκουσαν τις διαφορές ακόμη και από laptop (ελπίζω στην ίδια ένταση μεταξύ τους) οπότε στο θέμα της ανάλυσης γενικότερα ας αρκεστούμε σε Mp3 γιατί ο και ο περιορισμός του Upload στα 6mb είναι λίγο αποθαρρυντικός για wav αρχεία. (αυτό ήταν μομφή προς τον αφέντη ;D ;D)

 

Ελπίζω πάντως να γίνει χρήσιμο αυτό το τέστ για κάποιους και ευελπιστώ και σε άλλα τεστ και από σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι το μικρόφωνο για την αλυσίδα (με τον τρόπο που το θέτεις)

απλά οι περισσότεροι νομίζουν ότι

1) θα ακούσουν τρελή διαφορά

2) τα μηχανήματα κάνουν θαύματα

 

http://www.studioauditions.com/jamroomsessions_home.php

 

εδώ έχει διάφορα mic για να ακούσεις διαφορές αλλά μέχρι και με τα πιο

φτηνά mic κάνεις δουλειά και τίποτα δεν ακούγετε "χάλια"

τα διπλάσια χρήματα δεν σημαίνουν και δηπλάσια ποιότητα από ένα σημείο

και μετά μικραίνει η διαφορά και όπως είπα και πιο πριν όλα είναι θέμα

γούστου και ποιος συνδυασμός μικροφώνου-προενισχυτή θα κάτσει για τα

γούστα του καθενός πάνω στο κάθε όργανο-φωνή

 

η γνωστή καρπουζόπιτα  ;D

 

ΥΓ βαρέθηκα να πειράξω τις εντάσεις  ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα επίσης είναι ότι με τις λύσεις προενίσχυσης που χρησιμοποιούνται σήμερα σε κάρτες και κονσόλες κάτω από χιλιάρικο, έχουμε ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Μπορεί να μην είναι discreet υλοποιήσεις τύπου Manley, Avalon, SSL, Focusrite, κλπ. αλλά το αποτέλεσμα πλέον του off-the-shelf, είναι πολύ καλό και θα πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω για να πείς ότι άξιζε η διαφορά αντικειμενικά.

 

Στη συγκεκριμμένη περίπτωση εγώ αισθάνομαι ικανοποιημένος πελάτης της Tascam αφου μου το προσφέρει σε αυτή την τιμή.

Για το αποτέλεσμα Β δεν ξέρω ποιό από τα δύο μέρη (ο προενισχυτής ή ο μετατροπέας) έπαιξαν μεγαλύτερο ρόλο, ή κατα πόσον ακύρωσε το ένα στάδιο το άλλο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το επιπεδο των προενισχυτων και των converters ειναι το έξίσου καλό και στις καρτες του επιπεδου Focusrite Saffire Pro 10 i/o ή Presonus Firestudio (γενικά αυτου του budget με 8 προενισχυτες)...?

 

'Η ειναι συγκεκριμενη περιπτωση η Tascam us-144, όπως είχε συζητηθεί παλιότερα για την EMU 1212m...?

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το επιπεδο των προενισχυτων και των converters ειναι το έξίσου καλό και στις καρτες του επιπεδου Focusrite Saffire Pro 10 i/o ή Presonus Firestudio (γενικά αυτου του budget με 8 προενισχυτες)...?

 

'Η ειναι συγκεκριμενη περιπτωση η Tascam us-144, όπως είχε συζητηθεί παλιότερα για την EMU 1212m...?

 

 

Πράγματικά, το επίπεδο των προενισχυτών σε budget μηχανήματα, είναι πολύ ικανοποιητικό, συγκεκριμένα η Presonus έχει πολύ καθαρούς, αθόρυβους προενισχυτές και είναι μια χαρά για home ηχογραφήσεις, το θέμα είναι οτι για να κάνεις το βήμα παραπάνω στον ήχο σου θέλεις ,έναν τουλάχιστον, ποιοτικό-ακριβό προενισχυτή, σαν τον UA.

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου