Προς το περιεχόμενο

Gibson Melody Maker για reggae(?)


gutter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα ψαχνω να αντικαταστησω μια παλιατζουρα ibanez που εχω με μια κιθαρα της προκοπης για ηχογραφηση κυριως reggae-dub μελωδιες και αυτο για μιξαριστει με ηλεκτρονκη μουσικη κυριως.

Το budget ειναι κατω των 500 ευρω και αυτο που βρηκα ειναι οι stratocaster 50s' της fender καθως και η melody maker που μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον πιο πολυ, το θεμα ειναι αν ειναι καταλληλη για τετοιου ειδους ηχο (σορρυ μπορει να ακουγεται χαζο) ή μηπως ειναι πιο πολυ blues/rock εργαλειο λογω θεσης μαγνητη (?)

Απ'την αλλη μπορει να ειναι πιο μουντη απο μια strat. αλλα ουτε αυτο νομιζω οτι μου ειναι προβλημα γιατι μαρεσει και αυτο το χρωμα στον ηχο και μπορει να καθεται και ωραια στη μιξη διχως πολυ filtering κτλ.

Εχω κολλησει μαυτη την κιθαρα λιγο και δεν θαθελα να απογοητευτω αν καταλαβω οτι εκανα βλακεια που δεν πηρα την 50s', ετσι κιαλλιως οι fender εχουν παραδοση & στη reggae

 

Οποια βοηθεια/γνωμη θα ειναι πολυ χρησιμη (ελπιζω να τεινει προς gibson  :P :P)

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες να παιξεις ρεγγε,οχοχο

Πρεπει να'χεις μονο Fender,οχοχο

Δωσε κατι παραπανω οχοχο

παρε μια ωραια τελε,οχοχο

 

;D

 

http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_vb.htm 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o φιλος υποθετω οτι ειδε κατι τετοιο κ θελει Melody maker

bob_marley_1.jpg

 

tele η strat κ θα εισαι οκ!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Marley χρησιμοποιουσε μια εντελως διαφορετικη κιθαρα απο την φτηνη Melody Maker που θελει να αγορασει ο φιλος.Επιπλεον στους δισκους σπανια επαιζε κιθαρα (εξαλλου και live σπανια επαιζε μια και ειχε....3 κιθαριστες!)

 

Παντως ο καλυτερος ηχος σκανκ σιγουρα βγαινει με μια οποιαδηποτε Fender (δεν ταλαιπωρεισαι δηλ.με ρυθμισεις,eq κτλ)

 

Φυσικα οπως και στα μπλουζ οι περισσοτεροι original reggae καλλιτεχνες ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΕ ΟΤΙ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ τους. ;) οποτε οντως μπορεις να παιξεις ρεγγε με οποιαδηποτε κιθαρα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν ειχα παρατηρησει ποτε τον Marley με την gibson ,, στο μυαλο μου βρισκονται πιο καταχθονια πραγματα πχ. black uhuru , lee perry, prince lincoln κτλτ κτλ. πιο πολυ ρωταω απο αποψη χροιας, εξου και αναφερω την λεξη μουντος ηχος & να καθεται στη μιξη βαριας ηλεκτρονικης μουσικης διχως πολυ lowpass ωστε ναναι πιο φυσικο και γεματο απο μονο του

και η telecaster ειναι απιστευτη ειδικα για ρεγγιες αλλα πολυ μακρια απο την τσεπη μου (και να ταχα δεν θαταδινα βασικα)

οποτε μενω στο

Φυσικα οπως και στα μπλουζ οι περισσοτεροι original reggae καλλιτεχνες ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΕ ΟΤΙ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ τους. Wink οποτε οντως μπορεις να παιξεις ρεγγε με οποιαδηποτε κιθαρα.

;)

;D

thanx again ppl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η telecaster ειναι απιστευτη ειδικα για ρεγγιες αλλα πολυ μακρια απο την τσεπη μου (και να ταχα δεν θαταδινα βασικα)

 

Γιατί δεν κοιτάς στο ebay η στις αγγελίες εδώ για καμια partscaster,και φτηνή και καλή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλια δικια εχεις φιλε bluesbreaker αλλα εχει παιξει κολλημα (εγκεφαλικο) με την melody και την θεωρω πανεμορφη , οποτε  ;)  (βαριεμαι και να ψαχνω)

 

thanx  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου αυτην γουσταρεις γιατι μας ρωτας και δεν πας να την παρεις?Παρε μια κιθαρουλα που να εχεις ορεξη να την πιασεις και να παιζεις ωρες ατελειωτες και σιγα σιγα θα διαμορφωσεις και το reggae-tone που εχεις στο νου σου..

Ορεξη να εχουμε για μουσικη και ολα τ'αλλα βρισκονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου