Προς το περιεχόμενο

Απόπειρα τραγουδιού Νο 1 και Νο2


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αδέρφια

Εδώ και πάρα πολύ καιρό ακούω σχεδόν όλα τα clips που ανεβάζουν οι φίλοι στο noiz, άσχετα αν σχολιάζω σε όλα ή όχι. Αποφάσισα λοιπόν να αφήσω τη σίγουρη θέση του "κριτή" και να μεταφερθώ στη θέση του "κρινόμενου". Θα με ενδιέφερε η άποψή σας και στο θέμα της παραγωγής, καθώς παλεύω μόνος μου με τα αυτιά μου...

 

Σας παρουσιάζω λοιπόν την πρώτη μου απόπειρα για να γράψω ολοκληρωμένο κομμάτι, εδώ και χρόνια... For the record έχω γράψει και τους στίχους, αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου εξαιρετικά ικανό σε αυτό τον τομέα (γιατί, στους άλλους δηλαδή;;;; ). Είναι όμως στίχοι που μου βγήκαν αυτή την εποχή.

Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιήθηκε είναι ο εξής:

 

Ηλεκτρική κιθάρα: Ibanez Jem-->pod x3 live--> μεικτάκι --> pc

Ακουστική κιθάρα: Ovation--> ένα μικρόφωνο αρχαίο (μάλλον από το Lidl της Φρανκφούρτης πρέπει να το είχα αγοράσει πριν πολλά χρόνια)--> μεικτάκι --> pc

Μπάσο: Venson active --> μεικτάκι --> pc

Υπόλοιπα όργανα: Triton extreme (όλα γραμμένα σε wav) --> μεικτάκι --> pc

Φωνή: Η αγαπημένη φίλη και συνεργάτιδα σε διάφορα γκρουπ Κατερίνα

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να το κατεβάσει ή δεν θέλει, μπορεί να το ακούσει στο www.myspace.com/kontras

 

Y.Γ.2 Ανέβασα και το δεύτερο, λέγεται Taksidi (αυτά τα γκρικλις έλεος). Οι διαφορές στο σεταπ με το προηγούμενο είναι ότι και το μπάσο είναι από τον Τρίτονα

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστός ήχος , καθαρά home φάση αλλά ικανοποιητικός για να βγάλει ζεστασιά και συναίσθημα σπιτιού που ίσως μου λείπει από την υπερκομπρεσιαρισιά και την υπερτελειότητα που κυριαρχεί πλέον και καπου χανεται το νοημα καμια φορά.. επίσης η φωνή ειναι "ακατέργαστα ζεστή", απλά μια κοπελιά που τραγουδάει όμορφα και αυτο μου άρεσε αρκετά.. καλή συνεχεια.

Ηχητικά πάντως να προσθέσω ότι οι κιθάρες με παραμόρφωση ηταν πολύ καλά γραμμένες. Απλά ίσως το μπάσο ήθελε λιγότερη μουντάδα, πιο πολλά μεσαία και καλύτερο κομπρεσάρισμα.

Ολα καλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Αυτό για τη "ζεστασιά" ήταν και ψιλοεπιδιωκόμενο, καθώς κι εμένα μ αρέσει ν ακούω πιό "χύμα" ήχους. Όχι ότι έγινε επίτηδες, απλά το αποτέλεσμα δεν ακούγεται πολύ ξένο στα αυτιά μου.

Για το μπάσο θα το δω αυτό που λες, αναφέρεσαι στο πρώτο κομμάτι ή στο δεύτερο; Για να ξέρω αν θα γράψω με το venson ή με τον τρίτονα

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θα σου πω μπραβο, γιατι εισαι απο τους λιγους, πολυ λιγους, που βαζουν τραγουδι με φωνη και ειδικα Ελληνικο στιχο.

 

Σαν τραγουδια μου φανηκαν συμπαθητικα, με μια καλη φωνη, αλλα χωρις να εχουν αυτο το κατι, που θα σου μεινει και θα θες να τα ξανακουσεις.

 

Παρατηρησεις για την παραγωγη, εχω μονο, οτι ειχες πολλα πιατινια σκασιμο ;D ;D ;D, μα πολλα και τα παιξιματα μου φανηκαν σαν .....απο κονσερβα. ;D ;D ;D

 

Παντα φιλικα, καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vartanis: ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, τι θα ήταν αυτό το κάτι που θα ήθελες να το ξανακούσεις; μπορείς να το ψιλοπροσδιορίσεις; ένα πιό εφετζίδικο σόλο; περισσότερες αλλαγές;

 

@ginargiros: thank you man

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως φιλε μου, αυτο που ζητας να σου προσδιορισω ειναι φοβερα δυσκολο και δυστυχως δεν το ξερω.

Μακαρι να μπορουσα. :P :P

 

Ειναι αυτο που σε κανει να θελεις να ακουσεις ενα κομματι ξανα και ξανα αλλα δεν μπορεις να καταλαβεις απο που σου ερχεται αυτη η διαθεση.

Η μελωδια; η φωνη; οι στιχοι; ολα μαζι; η το καθενα ξεχωριστα;

 

Δυστυχως αυτο ψαχνουν ολοι οι συνθετες της .....κρεβατοκαμαρας, αλλα και οι ηδη γνωστοι, οταν γραφουν ενα τραγουδι. ???

 

Αλλα δυστυχως και παλι, κανεις δεν ξερει πια ειναι η συνταγη, ωστε το τραγουδι τους να ειναι αρεστο και ευχαριστο στον κοσμο. ;)

 

Παντως ολοι το ψαχνουν ( ψαχνουμε ) ;D ;D ;D

 

Αυτα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άκουσα κ εγώ κ μπορώ να πώ ότι σαν σύνθεση μ'αρεσε πολύ!  :D Άνετα θα το άκουγα στο ραδιόφωνο.

 

Απο κει κ πέρα όσον αφορά την παραγωγή μπορώ να πω οτί με χάλασε το φυσικό reverb της φωνής... Νιώθω σαν να ακούω της αντηχήση απο το δωμάτιο της ηχογράφησης.  ::)

 

Επίσης δεν μ'αρεσε ο ήχος στα τυμπανα. ΧΛΝ χρησιμοποιείς? Νομίζω πολύ reverb στα τομ αν κ αυτό ειναι υποκειμενικό...

 

Α θα θέλα διφωνίες στο ρεφρεν. Θα του δίναν το κατιτίς. Μπορείς να τις βάλεις ακόμη κ τώρα με το Harmony Engine. Αυτά, πάντα φιλικά κ τελείως υποκειμενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια αδελφε!

 

  Εξοχη αποπειρα, μια χαρα τραγουδι ! Το  μονο που δεν αφησε την εικονα της τελειοτητας να ολοκληρωθει ηταν το φυσικο reverb της φωνης οπως προειπε ο Enoxos_boody και λιιγο το αποτομο χαμηλωμα της φωνης λιγο πριν απο το σολο...

 

Κατα τα αλλα ηταν ενα πολυ ωραιο τραγουδι!!

 

Keep up the good work!

SG, riffs, harmonics κ ξερο ψωμι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Enoxos_Boody: Η ιστορία με τα τύμπανα είναι τρομερά (έως και φρικιαστικά) αστεία. Επειδή ποτέ δε μ άρεσε να τα προγραμματίζω με μίντι, τα τύμπανα είναι παιγμένα σαν audio από τον τρίτονα... Αυτό το Harmony engine δεν το ξέρω, θα το κοιτάξω. Μπορεί να κάνει διφωνίες δηλαδή και τέτοια ωραία πράγματα;;;

Αυτό για το reverb της φωνής που λες, και συμφωνεί κι ο φίλος GibsonLover μπορεί κάπως να διορθωθεί;

 

@GibsonLover: Φίλε μου σ ευχαριστώ πολύ που τα άκουσες. Θα τσεκάρω και το χαμήλωμα της φωνής που λες.

 

 

Αν δεν σας κάνει κόπο, ρίχτε και μια ακρόαση και στο άλλο κομμάτι που λεώ στο πρώτο ποστ. Είναι στο www.myspace.com/kontras και λέγεται Taksidi. Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που έκαναν τον κόπο

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου