Προς το περιεχόμενο

EMG ή DiMarzio σε Ibanez RG


BOLIDAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι απόψεις για το ποιοι μαγνήτες ¨μιλάνε¨ καλύτερα στην Ibanez που έχω. Καταρχάς πρόκειται για την ibanez RG 320FM με Basswood σώμα, maple neck και rosewood fingerboard.

Έπειτα από πολύ... ψάξιμο, βλέπω ότι ως πλέον κλασσικό είναι η τοποθέτηση DiMarzio μαγνητών, όσο αφορά τους EMG διαπίστωσα ότι μαμισιους η Ibanez του βάζει μόνο σε σώματα mahogany.

Επειδή μου αρέσουν ως μαγνήτες οι EMG θα ¨λένε ¨ σε basswood σώμα?

Βασικά οι επιλογές είναι οι εξής,

Neck: EMG85, air norton, paf joe

Bridge: EMG81, Tone Zone, Super Distortion

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι απόψεις για το ποιοι μαγνήτες ¨μιλάνε¨ καλύτερα στην Ibanez που έχω. Καταρχάς πρόκειται για την ibanez RG 320FM με Basswood σώμα, maple neck και rosewood fingerboard.

Έπειτα από πολύ... ψάξιμο, βλέπω ότι ως πλέον κλασσικό είναι η τοποθέτηση DiMarzio μαγνητών, όσο αφορά τους EMG διαπίστωσα ότι μαμισιους η Ibanez του βάζει μόνο σε σώματα mahogany.

Επειδή μου αρέσουν ως μαγνήτες οι EMG θα ¨λένε ¨ σε basswood σώμα?

Βασικά οι επιλογές είναι οι εξής,

Neck: EMG85, air norton, paf joe

Bridge: EMG81, Tone Zone, Super Distortion

 

Απ'οτι ξερω οι συγκεκριμενοι emg ειναι αρκετα πριμαριστοι γι'αυτο κιολας συνηθως τους τοποθετουν σε σωματα απο mahogany που ειναι ξυλα με πιο μπασο προσανατολισμο.Εκτος παντως απο το καλο set που κανει ο 81 με τον 85 απ'οτι ξερω και ο tonezone με τον air norton κανουν επισης καλο set (για τους αλλους 2 δεν γνωριζω).Πες με προκατειλημμενο αλλα πιστευω πως θα επαιρνα μεγαλο ρισκο και θα το σκεφτομουν τρελα να βαλω emg σε ibanez (κι εγω ibanez εχω και μαλιστα την s470 που εχει mahogany-δεν ειναι βεβαια νομος οτι καλυτερα μονο dimarzio ή καθολου emg στις ibanez) και ειδικα σε basswood σωμα.Οι συγκεκριμενοι emg ουτε οι χειροτεροι ουτε οι καλυτεροι μαγνητες ειναι,απλα εχουν δικο τους περιεργο χαρακτηρα και δεν πιστευω οτι κολλανε παντου (εννοωντας οτι εκει που δεν κολανε υπαρχει κατι καλυτερο,οχι οτι θα εχεις αθλιο ηχο),εχουν πολυφορεθει βεβαια αλλα οπως παρατηρησες δεν ειναι τυχαιο που τους βαζουν σε mahogany σωματα.Αν σε χαλαει η ξεραιλα που βγαζουν σαφως πηγαινε σε dimarzio (ακομα και σε passive seymour duncan,γιατι οχι),εξαλλου υπαρχουν παρα πολλοι μαγνητες να διαλεξεις και high output σαν τους emg.

 

Αν κανω καπου λαθος οι εχοντες περισσοτερη γνωση ας με διορθωσουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 1570 (Basswood) και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε:

Bridge: Tone Zone

Neck: Paf Pro

πιστεύω ότι δεν θα το μετανοιώσεις.

;)

Σαν δεύτερη επιλογή σκέψου και το σετ Breed (Neck/Bridge) που είναι εξίσου καλή επιλογή.

EMG (81/85) και σε τραπέζι με χορδές να βάλεις, θα ακούς EMG ήχο. (Το οποίο βέβαια δεν είναι απαραίτητα και κακό - Άπειρα heavy και Hard Rock albums του '80-'90 έχουν ηχογραφηθεί με αυτούς τους μαγνήτες...). Απλά να έχεις υπ'όψην σου ότι μειώνεται το response/feeling/control της κιθάρας αλλά κερδίζεις σε παραγόμενο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να έχεις υπ'όψην σου ότι μειώνεται το response/feeling/control της κιθάρας αλλά κερδίζεις σε παραγόμενο ήχο.

 

Επειδη η συγκεκριμενη Ibanez ειναι ουσιαστικα σαν δευτερη κιθαρα και εχοντας ηδη κιθαρα για rock κλπ κλπ καταστασεις (Gibson SG του 1979), σκεφτομουν να την φτιαξω με heavy metal/metal προσανατολισμο.

Ουσιαστικα προβληματιζομαι στο πως θα ακουγονται οι EMG στην Ibanez.

Για Dimarzio σαφως και οι επιλογες ειναι πολλες και καθονται καλα με την συγκεκριμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω την 1570 (Basswood) και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε:

Bridge: Tone Zone

Neck: Paf Pro

πιστεύω ότι δεν θα το μετανοιώσεις

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, αν σ'αρέσουν οι EMG βάλτους, μη σε προβληματίζει ότι είναι Ibanez, πολύ δε περισσότερο το ότι είναι basswood το ξύλο.

Κι εγώ θα πρότεινα άλλους passive μαγνήτες, αλλά αν θες σώνει και καλά EMG, κάντο, δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα.

 

Έχω βάλει EMG σε ibanez που δεν ήξερα καν τί ξύλο ήταν, και ξέρεις τί άκουσα όταν έπαιξα; Ήχο EMG.

Ότι δλδ άκουγα και στην jackson που είχα εκείνη την περίοδο (με emg πάλι).

Έχουν τόσο προσωπικότητα αυτοί οι μαγνήτες, ειλικρινά, σε κιθάρες αυτού του επιπέδου λίγο ρόλο παίζει αν το ξύλο είναι mahogany ή alder ή basswood ή δεν ξέρω-γω τι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη, το εθεσες πολυ κατατοπιστικά, οπως καταλαβαινω υπερισχυει η αποψη γενικοτερα, οτι οπου και να βαλεις τους EMG πανω κατω παλι σαν EMG θα ακουγεται . Αυτο δεν ειναι κακο απο την μια, απο την αλλη χανεις οτι πιθανα να μπορει να δωσει η ιδια η κιθαρα..

Η καφριλα τους ειναι ομως το κατι αλλο ρε φιλε.. Η ιδεα να χωσω EMG στην Ibanez ξεκινησαν απο προχτες οπου ενα φιλαρακι μου αφησε μια αγνωστου προελευσεως κιθαρα τυπου Les Paul με τους 81 και 85. Επειτα απο την ιερα εξεταση που του εκανα διαπιστωσα ευχαριστα οτι η κιθαρα τυπου μαπεξ επαιζε σε υπερθετικο βαθμο καλα με αποτελεσμα να πω αφου αυτη το εχει γιατι οχι και η Ibanez..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη, το εθεσες πολυ κατατοπιστικά, οπως καταλαβαινω υπερισχυει η αποψη γενικοτερα, οτι οπου και να βαλεις τους EMG πανω κατω παλι σαν EMG θα ακουγεται . Αυτο δεν ειναι κακο απο την μια, απο την αλλη χανεις οτι πιθανα να μπορει να δωσει η ιδια η κιθαρα..

Η καφριλα τους ειναι ομως το κατι αλλο ρε φιλε.. Η ιδεα να χωσω EMG στην Ibanez ξεκινησαν απο προχτες οπου ενα φιλαρακι μου αφησε μια αγνωστου προελευσεως κιθαρα τυπου Les Paul με τους 81 και 85. Επειτα απο την ιερα εξεταση που του εκανα διαπιστωσα ευχαριστα οτι η κιθαρα τυπου μαπεξ επαιζε σε υπερθετικο βαθμο καλα με αποτελεσμα να πω αφου αυτη το εχει γιατι οχι και η Ibanez..

 

Δε διανοείσαι πόσο 'μαπέξ' ήταν η ibanez στην οποία έβαλα εγώ τους EMG, και ειλικρινά, μετά την αλλαγή δεν άκουγα διαφορά σε σχέση με την σχετικά 'τίμια' jackson μου.

Go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα λεφτα δεν ειναι λιγα... Ενα καρο λεφτα οι μαγνητες συν τα λεφτα να τους τοποθετησουν...

Θα φτασεις στο σημειο να λες οχι τι κιθαρα εχεις, αλλα με τι μαγνητες παιζεις.. ατιμο GAS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ την στιγμή που θέλεις κάτι ποιο heavy metal/metal προσανατολισμό και σου αρέσουν οι

EMG απλά βάλε τους και μην ρωτάς τίποτε άλλο!! Εγω αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα ποτέ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου