Προς το περιεχόμενο

Bios update... πόσο επικίνδυνο?


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλησπέρα σε όλους....

 

Επείδή ξέρω ότι σε αυτό το φόρουμ "κατοικούν" αρκετοί computerάδες σκέφτηκα να ρωτήσω......

πόσο "επικίνδυνο" μπορεί να είναι ένα bios update?

 

Το ιστορικό....

Πήρα πριν λίγες μέρες μια κάρτα UAD-1e...τοποθετώντας την στο μοναδικό διαθέσιμο PCI express slot του motherboard ο υπολογιστής δεν bootάρει :(...αφαιρώντας την δουλεύει και παλι κανονικά.

Επικοινώνησα και με την UA αλλά και με την κατασκευάστρια εταιρία (Supermicro) του mobo.....δοκίμασα ότι μου προτείνανε αλλά χωρίς αποτέλεσμα (ρυθμίσεις στο bios) αφήνωντας σαν τελευταία λύση το bios update (όπως πρότεινε και η Supermicro)......

 

ο υπολογιστής

mobo: Supermicro x7da3 server board με 2 x Xeon 64bit dual core, 4GB RAM & XP64

 

thanks ;)

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα σου είναι αυτή:

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=29933

και το Motherboard σου είναι αυτό:

http://www.supermicro.com/products/motherboard/xeon1333/5000X/X7DA3.cfm

κανένα bios update δεν πρόκειται να βοηθήσει την κατάσταση,μιας και η μητρική σου δεν φαίνεται να έχει κάποια διαθέσιμη "mini" pci-x θύρα.

Κοινώς,μπορεί μεν να "κουμπώνει",αλλά πιθανότατα δεν είναι συμβατή.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σύμφωνα με την Universall Audio η κάρτα είναι συμβατή με οποιαδήποτε pci express(x1,x4,x8 & x16) και όχι μόνο με θύρες χ1.

 

Ξέχασα να γράψω πως η κάρτα δεν έχει κάποιο πρόβλημα...την δοκίμασα σε άλλο πισι και την "βλέπει"  κανονικά.

 

Με ενδιαφέρει κάποια άποψη περι "επικινδυνότητας" του bios update (αν υπάρχει και κάποιος "παθών" ας μοιραστεί τον πόνο του ;D ;D ;D)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο το Motherboard. Οι περισσότερες εταιρείες πλέον εχουν καποιο Utility και κανεις update κανονικά μέσω απο τα windows. Δεν ειναι επίφοβο. Τωρα αν το δικο σου Motherboard ειναι old school τοτε ειναι επιφοβο αν δεν ξερεις ακριβως τι κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

# Update the BIOS on your computer only if the newer BIOS version specifically solves a problem you have. We do not recommend BIOS updates for computers that do not need it. You can view all new BIOS fixes in the Release Notes included on the BIOS download page in Download Center.

# Before initiating a BIOS update, be sure to read and precisely follow the update instructions. You may wish to print the instructions for easy reference.

# If a BIOS update process is interrupted, your computer may not function properly. We recommend the process be done in an environment with a steady power supply (preferably with UPS).

 

Το τελευταίο είναι η λογική προφύλαξη που χρειάζεται (όπως επίσης και το να μην αφαιρέσεις τη δισκέτα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γιατί να το κάνεις άλλωστε  :P), κατά τα άλλα δε μπορώ να σκεφτώ γιατί να πάει κάτι στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα asus των 5 ετων κ εχει backup απο πανω μονο του ετσι ωστε αν γινει κατι λαθος με jumper επαναφέρει το αρχικο.Δε θυμαμαι πως ονομαζεται αυτη η τεχνολογια αλλα αν τα καινουρια δεν το χουν ειναι λιγο τραγικο.

 

Το μονο που μπορει να παει στραβα ειναι η διακοπη ρευματος ή λαθος αναβαθμιση για αλλο μοντελο κ η προσπαθεια για επαναφορα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνωμουλα μου,

 

H ακρότητα που μπορεί να σου συμβεί και να πάνε όλα στράφι είναι διακοπή του ρεύματος,νομίζω τα νέα mainboard έχουν μια εφεδρική flash για την περίπτωση..(*)

Anyway,αν το bin αρχείο δεν είναι είναι beta,τότε είναι ακίνδυνο.Το τζαμπεράκια που αναφέρει ο φίλος τρίγγα απλά κάνουν clear cmos και όχι επαναφορά αρχικής έκδοσης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο το Motherboard. Οι περισσότερες εταιρείες πλέον εχουν καποιο Utility και κανεις update κανονικά μέσω απο τα windows. Δεν ειναι επίφοβο. Τωρα αν το δικο σου Motherboard ειναι old school τοτε ειναι επιφοβο αν δεν ξερεις ακριβως τι κάνεις.

 

+1

 

...οτι και να κανεις κοιτα να παρεις καποιο back up απο το Bios......

 

+2

 

Εχω ενα asus των 5 ετων κ εχει backup απο πανω μονο του ετσι ωστε αν γινει κατι λαθος με jumper επαναφέρει το αρχικο.Δε θυμαμαι πως ονομαζεται αυτη η τεχνολογια αλλα αν τα καινουρια δεν το χουν ειναι λιγο τραγικο.

τα νέα mainboard έχουν μια εφεδρική flash για την περίπτωση

 

το ίδιο πράγμα λέτε

dual bios το έλεγε αν θυμάμαι καλά η gigabyte (η οποία είναι πλέων ένα με την asus)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου