Προς το περιεχόμενο

Με πόση 80-ήλα έχουν "ποτίσει" τα αυτιά σας;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

80s:

Song for Denise

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=71rFKrRauaE

 

 

 

Off-topic Alert !!!

 

90s:

[flash=200,200]

 

(o Angelo έγραψε για μία ακόμη φορά).

 

 

http://www.discogs.com/release/396759

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...διαβεβαιώ ότι η ΣΑΒΟΥΡΑ και η κακογουστιά στην οποία ήμασταν εκτεθειμένοι τότε - από το πρωί ως το βράδυ - είναι ασύγκριτα περισσότερη από ότι τώρα και ότι απαιτούταν πολύ μεγάλη προσπάθεια για να διαφύγεις από τη γενικότερη ξεφτίλα που έβλεπες γύρω σου. Επίσης το να εντοπίσεις τα διάφορα μουσικά αριστουργήματα της εποχής - σαν αυτά που παρέθεσε ο SF - ήταν αρκετά πιο δύσκολο απ' ότι τώρα.

 

Οντως. Τοτε δεν ειχαμε ουτε ιντερνετια, ουτε mp3, ουτε τιποτα. Η μουσικη κυκλοφορουσε (ευτυχως) χαρη σε μερικα "ψαγμενα" δισκαδικα και γενικως η ανευρεση των "καλων" ηταν πολυ δυσκολη.

 

Καλα για ρουχα κλπ ας μην μιλησουμε...  (ας ειναι καλα ο Kasus, για οσους θυμουνται...)

Οταν καποιος ανακοινωνε οτι θα παει Λονδινο, εφευγε με μια λιστα 10 μετρα απο παραγγελιες για ρουχα, δισκους κλπ...

 

Ειχε βεβαια και τη φαση του το πραμα... Οι δυσκολιες αυξανουν το "δεσιμο" με το εκαστοτε αντικειμενο.

 

Τωρα ο καθενας μπορει να "γινει" οτιδηποτε αν πασα στιγμη, γι' αυτο βλεπουμε παιδακια με μαλλι α-λα robert smith που ομως ακουνε ... βανδη  >:(  >:(  >:(

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις κανένας κουβέντα για τις κασσέτες ;

Όταν αγόρασα κασσετόφωνο που αντέγραφε κασσέτες θυμήθηκαν όοοοοολοι οι γνωστοί ότι με είχαν φίλο.

Με έχει στιγματίσει η διαδικασία να περιμένω ραδιοφωνικές εκπομπές για να τις καταγράψω.

Μπορεί και να έχω ακόμα στο συρτάρι μερικές.

 

Πάντως ακουστικά πιο κοντα στο 90 γουστάρω τον ήχο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις κανένας κουβέντα για τις κασσέτες ;

Όταν αγόρασα κασσετόφωνο που αντέγραφε κασσέτες θυμήθηκαν όοοοοολοι οι γνωστοί ότι με είχαν φίλο.

Με έχει στιγματίσει η διαδικασία να περιμένω ραδιοφωνικές εκπομπές για να τις καταγράψω.

Μπορεί και να έχω ακόμα στο συρτάρι μερικές.

 

χεχε!... αξεχαστο μεσο!     

 

.....μιλαμε για πολλααααα χιλιομετρα ταινιας......  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, άλλο χαρακτηριστικό των 80s, είναι τα ταμπούρα που η διάρκειά τους (λόγω reverb) κρατάει 2-3 sec...;D

 

+1000  :D

 

Για μένα πάντως το απόλυτο συνώνυμο των 80s ακούει στο όνομα DX7  :)

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις κανένας κουβέντα για τις κασσέτες ;

Όταν αγόρασα κασσετόφωνο που αντέγραφε κασσέτες θυμήθηκαν όοοοοολοι οι γνωστοί ότι με είχαν φίλο.

Με έχει στιγματίσει η διαδικασία να περιμένω ραδιοφωνικές εκπομπές για να τις καταγράψω.

Μπορεί και να έχω ακόμα στο συρτάρι μερικές.

 

Πάντως ακουστικά πιο κοντα στο 90 γουστάρω τον ήχο μου.

 

XAXAXAXAXAXAXAXAXA.

 

Σωστος ρε man. Ως μεταλάς των 80'ς είχα και τα τυχερά μου....χεχεχεχε όπως και οι περισσότεροι άλλοστε. Ξέρεις πόσες κασσέτες Bon Jovi, Whitesnake, Def Lepard, Guns n Roses κτλ είχα γράψει σε γκομενίτσες? ;D ;D ;D

Ασε που τότε οι κουκλάρες της εποχής μαζευοταν στα ροκάδικα-μεταλάδικα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πάντως τη συγκεκριμένη δεκαετία δεν την αλλάζω με τίποτα.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για ρουχα κλπ ας μην μιλησουμε...  (ας ειναι καλα ο Kasus, για οσους θυμουνται...)

 

Εγώ θυμάμαι τις "underground" και καλά διαφημίσεις του 'Remember' στο Ποπ & Ροκ. Αυτά ήταν ρούχα... :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι τις "underground" και καλά διαφημίσεις του 'Remember' στο Ποπ & Ροκ. Αυτά ήταν ρούχα... :P

 

χαχαχα...  σωστος!  ;)    ...ωραια χρονια!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως. Τοτε δεν ειχαμε ουτε ιντερνετια, ουτε mp3, ουτε τιποτα. Η μουσικη κυκλοφορουσε (ευτυχως) χαρη σε μερικα "ψαγμενα" δισκαδικα και γενικως η ανευρεση των "καλων" ηταν πολυ δυσκολη.

 

Καλα για ρουχα κλπ ας μην μιλησουμε...  (ας ειναι καλα ο Kasus, για οσους θυμουνται...)

Οταν καποιος ανακοινωνε οτι θα παει Λονδινο, εφευγε με μια λιστα 10 μετρα απο παραγγελιες για ρουχα, δισκους κλπ...

 

Ειχε βεβαια και τη φαση του το πραμα... Οι δυσκολιες αυξανουν το "δεσιμο" με το εκαστοτε αντικειμενο.

 

Τωρα ο καθενας μπορει να "γινει" οτιδηποτε αν πασα στιγμη, γι' αυτο βλεπουμε παιδακια με μαλλι α-λα robert smith που ομως ακουνε ... βανδη  >:(  >:(  >:(

Με ρούχα δεν ασχολήθηκα ποτέ αλλά όλα τα παραπάνω........ +++++ καμπόσο

 

Εκ των πραγμάτων από την στιγμή που πέρασα την εφηβεία μου μέσα στα 80's δεν είμαι απλώς ποτισμένος. Είμαι μέρος τους όπως είναι μέρος μου.

Τι να πρωτοθυμηθώ. Από φίσκα Bonnie Tyler (μαλλί και βάτα) στην Amnesia & Αυτοκίνηση (παππούSF ακούς;) ή air guitar στην Hombre και στο Crazy Horse μέχρι Clash & Cure στο Παναθηναϊκό στάδιο και χαμός στο Χημείο (που να ναι ο Αρκουδέας σήμερα; ). Μου ξίνισε λίγο όταν πριν καιρό άκουσα στο ράδιο "το βράδυ στο club τάδε, αφιέρωμα στην τρελή περίοδο των 80's". Ένιωσα λίγο γέρος. Ασε που όταν ζεις μέσα δεν σου φαίνεται και τόσο τρελή... Βέβαια η επιλεκτική μνήμη αμβλύνει τις αναμνήσεις και άλλα ξεχνάμε και άλλα φουσκώνουμε. Αλλά έτσι πάει. Ειδικά όταν είσαι 40 ότι έγινε στα 17 τα τυλίγει η άχλη της γοητείας.

Βέβαια για να μην τρελλαινόμαστε. Αν θυμάστε οι ήρωές μας ζούσαν στα 60's & 70's. Always the unobtainium.

 

Να επιμείνω βέβαια ότι καίτοι γόνοι λευκών μικρομεσοαστών της Ελλάδας, και τότε blues παίζαμε και σήμερα με τις καράφλες blues παίζουμε. Και συνεχίζουμε να γουστάρουμε.

Απλώς να, όταν αλλάζει ο καιρός και έχει υγρασία ......  ;D

 

Σωστος ρε man. Ως μεταλάς των 80'ς είχα και τα τυχερά μου....χεχεχεχε όπως και οι περισσότεροι άλλοστε. Ξέρεις πόσες κασσέτες Bon Jovi, Whitesnake, Def Lepard, Guns n Roses κτλ είχα γράψει σε γκομενίτσες? ;D ;D ;D

Ασε που τότε οι κουκλάρες της εποχής μαζευοταν στα ροκάδικα-μεταλάδικα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πάντως τη συγκεκριμένη δεκαετία δεν την αλλάζω με τίποτα.

 

Ναι γελάτε εσείς..... Να σας ακούσει ο eye ότι αντιγράφατε και μοιράζατε κασέτες μουσικής...........  ;D

 

Μπορώ να γράφω ώρες για τα 80's μου......

Και τα 90s μου

και τα 00's μου

 

Καθότι, αν και μετρίως μέτριος και πάντα μετρημένος, τα ζούσα και τα ζω.........

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η δεκαετία φίλε audiokostas δεν αλλάζει γιατί τότε είμασταν 20 χρόνων (και γενικά 20-30 κάνεις όλες τις βλακείες της ζωής σου). Απλά τότε θαυμάζαμε τα minimoog και σήμερα τα έχουμε σε software

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου