Προς το περιεχόμενο

Της κιθάρας το πέταλο.....


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν μια εναλλακτική πρόταση στην χρήση ακριβών πεταλιέρων .. ποια εφφέ πεταλάκια θα χρησιμοποιούσατε και πως θα ηχογραφούσατε απο αυτά...

 

Θα ήθελα να πω επίσης οτι στο θέμα του ήχου της κιθάρας είμαι παντελώς άσχετος και μέχρι ώρα επιβιώνω με ένα zoom πολυεφφε και έναν ενισχυτή Hughes N kettner Attax 80

 

Μήπως όμως καλύτερα να έχουμε πεταλάκια απο πεταλιέρα?

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω επίσης οτι στο θέμα του ήχου της κιθάρας είμαι παντελώς άσχετος και μέχρι ώρα επιβιώνω με ένα zoom πολυεφφε και έναν ενισχυτή Hughes N kettner Attax 80

 

8O 8O

 

Αν τα 'πραγματικά' πεταλάκια/ενισχυτές είναι γκουρμέ απόλαυση, αυτό είναι σαν παρεντερική διατροφή! :P :D :D

 

(Χωρίς παρεξήγηση έτσι; )

 

Κοίταξε, θα ακούσεις πολλές και διάφορες απόψεις. Είναι θέμα γούστου δεν υπάρχει καλός και κακός ήχος (φιλοσοφικά μιλώντας 8) ) κάθε ήχος που βγάζει η κιθάρα είναι valid.

 

Η προσωπική μου επιλογή, αφού βαρέθηκα με διάφορες πεταλιέρες, όσο βολικές και αν είναι, είναι μερικά μόνο πεταλάκια (σχεδόν όλα αναλογικά), κάποια μπροστά και κάποια στο λουπ του ενισχυτή. Αλλά ακόμα και αυτά τα αποφεύγω αν δεν χρειάζονται οπωσδήποτε.

 

Τώρα εξαρτάται τη μουσική παίζεις, πως ηχογραφείς, τι θέλεις να κάνεις σε πιθανό λαιβ, πολλά πράγματα...

 

Οπότε το μόνο που έχω να προτείνω είναι να κοιτάξεις τον ήχο που ονειρεύεσαι και να αρχίσεις μεθοδικά να διαχωρίζεις τα στοιχεία που θα σου επιτρέψουν να τον πετύχεις. Τι είδους παραμόρφωση; Τι time based effects; Ο κίνδυνος είναι να φτάσεις να έχεις 20 πετάλια και ακόμα να μην το έχεις πετύχει, γι'αυτό είναι δημοφιλή τα πολυεφφέ και οι πεταλιέρες... τουλάχιστον ξενοιάζεις.

 

Αλλά άμα έχεις καταλήξει 'γενικώς' τουλάχιστον στη δική σου ηχητική νιρβάνα, τα πράγματα ξεκαθαρίζουν αρκετά! :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σαφέστατα υπέρ της χρήσης μεμονωμένων εφέ:

Επί του παρόντος χρησιμοποιώ

 

Morley Bad Horsie

Ibanez Tube King

George Dennis Tube

Boss DD-3

 

Παλιότερα είχα φθάσει έως και τα..13 πετάλια. Τώρα το περιόρισα σε δύο γκάζια, ένα delay και ένα wah. Τόσα χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην οι πεταλιερες ειναι η ΦΘΗΝΗ λυση μια και τα πεταλακια ειναι κατα πολυ ακριβοτερα. :wink:

 

εγω χρησιμοποιω και τα δυο.μια τεραστια πεταλιερα φορτωμενη με αναλογικα πεταλια,γνωστη και ως Potemkin :D

 

ZHMIAA_Gagarin_sp_Feta0005.jpg

 

& εναλλακτικα μια VOX TONELAB SE (με ενα κομπρεσορακι μπροστα)

 

δεν χρησιμοποιω ποτε τα effect loops.

 

& με τα δυο συστηματα βγαζω σχεδον τον ιδιο ηχο & ειμαι πολυ ικανοποιημενος (ειδικα οταν δεν κουβαλαω την βαρια πεταλιερα μου στα κωλοχανια στα οποια συνηθως παιζει το 99% των ελληνικων συγκροτηματων :oops: )

 

τα παντα ειναι θεμα γνωσης,προγραμματισμου & γουστου,εχω ακουσει κιθαριστες με απιστευτα μηχανηματα να ακουγονται χαλια & αλλους κιθαριστες με σχεδον τιποτα να βγαζουν εκπληκτικο ηχο..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ηχογραφείς όμως με τα πεταλάκια π.χ. στο Cubase π.χ... Χωρίς ενισχυτή.... Κάτι που τα πολυ εφφε το κάνουν..

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δέκα χρόνια κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει καλός και κακός ήχος, σωστά και λάθος εφφέ και διντζιταλ-ξεντίντζιταλ...

Έχω παίξει με φόλα Starfire ενισχυτές, με μεγαθήρια λαμπάτους, με ζοομάκια, με μια ντουζίνα πετάλια στη σειρά, με "καλές" πεταλιέρες ακόμα και το Guitar Rig. Τον ήχο που ήθελα, θα τον έβγαζα ΠΑΝΤΑ. Όπως σωστά είπε ο SF "τα παντα ειναι θεμα γνωσης,προγραμματισμου & γουστου".

Οι φιλοσοφίες του στυλ "Πως αντέχεις και παιζεις χωρίς να ακούς την λάμπα" με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Κάθε στιγμή χρησημοποιείς αυτά που σε εξυπηρετούν περισσότερο και ευκολότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ηχογραφείς όμως με τα πεταλάκια π.χ. στο Cubase π.χ... Χωρίς ενισχυτή.... Κάτι που τα πολυ εφφε το κάνουν..

 

παιρνεις το guitar rig! :wink:

 

σοβαρα μιλωντας αν θες να εχεις καλο ηχο στην ηχογραφηση μονο με το guitar rig η ενα ενισχυτη με μικροφωνο κανεις δουλεια.

 

οι πεταλιερες κονεκτ δεν ειναι και οτι καλυτερο...(με μονη εξαιρεση την tonelab η οποια οντως ειναι τρομερα εντυπωσιακη αν βεβαια ξερεις τι κανεις)

 

εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιον λαμπατο η μη προενισχυτη μετα τα πεταλακια σου και πριν την καρτα ηχου ..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δέκα χρόνια κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει καλός και κακός ήχος' date=' σωστά και λάθος εφφέ και διντζιταλ-ξεντίντζιταλ...

Έχω παίξει με φόλα Starfire ενισχυτές, με μεγαθήρια λαμπάτους, με ζοομάκια, με μια ντουζίνα πετάλια στη σειρά, με "καλές" πεταλιέρες ακόμα και το Guitar Rig. Τον ήχο που ήθελα, θα τον έβγαζα ΠΑΝΤΑ. Όπως σωστά είπε ο SF "τα παντα ειναι θεμα γνωσης,προγραμματισμου & γουστου".

Οι φιλοσοφίες του στυλ "Πως αντέχεις και παιζεις χωρίς να ακούς την λάμπα" με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Κάθε στιγμή χρησημοποιείς αυτά που σε εξυπηρετούν περισσότερο και ευκολότερα.[/quote']

Πες τα ανθρωπε μου!!!!! :D :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν είναι απολύτως προφανές ότι για κάποια effects θες αναλογικό ήχο και για κάποια digital? Τώρα το modelling του αναλογικού άλλο θέμα, και το πόσο μπορεί να προσεγγίσει το "πραγματικό". Πάντως γενικά τα μαθηματικά μας διδάσκουν ότι μπορούμε με πολυώνυμα να προσεγγίσουμε κάποια συνάρτηση χωρίς βέβαια πάντα να μπορούμε να την κοπιάρουμε ακριβώς, οπότε κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να δεχθούμε και για το modelling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δέκα χρόνια κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει καλός και κακός ήχος' date=' σωστά και λάθος εφφέ και διντζιταλ-ξεντίντζιταλ...

Έχω παίξει με φόλα Starfire ενισχυτές, με μεγαθήρια λαμπάτους, με ζοομάκια, με μια ντουζίνα πετάλια στη σειρά, με "καλές" πεταλιέρες ακόμα και το Guitar Rig. Τον ήχο που ήθελα, θα τον έβγαζα ΠΑΝΤΑ. Όπως σωστά είπε ο SF "τα παντα ειναι θεμα γνωσης,προγραμματισμου & γουστου".

Οι φιλοσοφίες του στυλ "Πως αντέχεις και παιζεις χωρίς να ακούς την λάμπα" με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Κάθε στιγμή χρησημοποιείς αυτά που σε εξυπηρετούν περισσότερο και ευκολότερα.[/quote']

 

Σωστός!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου