Προς το περιεχόμενο

Τελικα ποσο μεταλ μπορει να παιξεις με single coils ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eφτιαξα ενα βιντεακι γιατι στο youtube αλλα και σε ξενα φορουμ το θεμα αυτο ειναι αμφιταλαντευσιμο...

 

Εγω  , οχι ως επιλυτης του θεματος , αλλα ως δοκιμαστης καταθετω την δικη μου οπτικη και περιμενω τα σχολια σας και την γνωμη σας !!!

 

 

Ευχαριστω !!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως με το ζορι να βγαζεις μεταλ ηχο 80s. Και αυτο οχι απτα πολυ heavy. Ειδικα στα palm mutes φαινεται καθαρα. Βεβαια βλεπω οτι εχεις και δυνατο ενισχυτη. Μετραει πολυ και αυτο.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το μεταλ είναι αρκετά ευρύ σαν ήχος. Οποτε για αυτο να παίρνεις διαφορετικές απόψεις στα ξενα φορουμ. Γενικά ο συγχρονος μεταλ ήχος ειναι συνυφασμένος με διπλούς μαγνήτες..αλλά και πάλι μπορεις να τον πετύχεις κ με μονους (ειδικα στην ηχογραφηση με περαιτερω επεξεργασία..)...εδω πετυχαίνουν μια χαρα metal ήχο οι apocalyptica με τα cello τους  :-X

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άποψη.

Οι μονοί έχουν πιο τονισμένα μπάσα και πρίμα, και λιγότερα μεσαία συνήθως από τους διπλούς οι οποίοι (διπλοί) έχουν και μεγαλύτερο output.

Σκέψου ότι πολλές μπάντες που παίζουν metal, κόβουν μεσαία από τον ενισχυτή τους, γιατί?

Κατά τον Henderson, a scooped sound is a big sound.

Το output το βρίσκεις και με άλλους τρόπους.

Απλά μια σκέψη, αν και είμαι φανατικός των Humbuckers, χωρίς όμως να παίζω metal.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τον Henderson, a scooped sound is a big sound.

Το output το βρίσκεις και με άλλους τρόπους.

Απλά μια σκέψη, αν και είμαι φανατικός των Humbuckers, χωρίς όμως να παίζω metal.

 

Βασικα κατ'εμε ισχυει ακριβως το αντιθετο. A scooped sound is a weak sound. Αν θελεις να μη σε θαβουν οι υπολοιποι οργανοπαιχτες τα μεσαια πρεπει να τα σεβεσαι.  :)

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον,

Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα...

Εχοντας δοκιμασει το εν λογω οργανο και μαγνητες και στον 5153 του Αρη και στο Soldano μου μπορω να πω πως μπορεις να παιξεις μεταλ...

Οχι μεταλκορ αλλα μεχρι 90'σ μεταλ ΕΥΚΟΛΑ...

Κατ'αρχας ο Αρης στο βιντεο αυτο εχει το καλυτερο ηχο απ'ολα τα βιντεο που εχει ποσταρει...μπορει να λεει πολλα μπορει και τπτ βεβαια...

Κατι ομως που ειναι εμφανεστατο ειναι πως οι μονοι και γενικοτερα οι low output μαγνητες ακουνε το χερι...

Οσο πιο δυνατα χτυπας τη χορδη τοσο περισσοτερο γινεται το κομπρεσσαρισμα...επισης ο ηχος εχει παντα διαυγεια και οχι απλα δειχνει λαθη,εκθετει...Εχω αλλαξει και ακουσει πολλους μαγνητες...οσο απολαυσα τους μαγνητες του βιντεο αυτου και τον BK VHII που εχω τωρα(ενας απλος paf θα εφτανε πιστευω) δεν εχω απολαυσει κανενα κομπρεσσαρισμενο mid-high output μανγητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου