Προς το περιεχόμενο

Με πόση 80-ήλα έχουν "ποτίσει" τα αυτιά σας;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά τότε θαυμάζαμε τα minimoog και σήμερα τα έχουμε σε software

 

Απίστευτο !!! Αυτό κοίταζα πριν λίγες μέρες στο PC ενός φιλου που είχε σε γραφική αναπαράσταση το moog και έλεγα για τις εποχές που τα κοιτάζαμε από ξένα περιοδικά (από κάτι YES, EL&P, PF κλπ κλπ) σαν εξωγήινες δημιουργίες.

Βέβαια ο προλαλήσας έχει δίκιο.

80's = DX7. Αντε και στις συναυλίες που παίζαμε με κανένα τρισάθλιο (original ή απομίμηση) Rhodes του κάθε Μπονφιλάκη.

Αλλά σαν το Hammond, τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Να επιμείνω βέβαια ότι καίτοι γόνοι λευκών μικρομεσοαστών της Ελλάδας, και τότε blues παίζαμε και σήμερα με τις καράφλες blues παίζουμε. Και συνεχίζουμε να γουστάρουμε.

Απλώς να, όταν αλλάζει ο καιρός και έχει υγρασία ......  ;D

 

Πόσο δικιο έχεις :) :) :) :) :) :)

 

 

Ναι γελάτε εσείς..... Να σας ακούσει ο eye ότι αντιγράφατε και μοιράζατε κασέτες μουσικής...........  ;D
  ;D ;D ;D

 

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rockinger strat + Bridge/Middle position + Behringer UB1622FX (Preset no 54: chorus + reverb) = ΣΠΑΘΑΣ :)

 

:o :o Εχουμε την ιδια κονσολα!

Και μαλλον με εχουν ποτισει και εμενα τα 80's γιατι οταν θελω να εμπλουτισω λιγο τον ηχο της κιθαρας μου χρησιμοποιω κυριως τα preset 53-54 !!!!!!!

 

P.S.

http://www.youtube.com/watch?v=w_xUDFMv94s

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφαγα ολα τα 80ς στο σχολειο, απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου μεχρι τη 3 Λυκειου. Η -θολη- εικονα που έχω είναι  οτι στα 80ς υπηρχαν οι εξεις κατηγοριες ανθρωπων:

 

1. οι φλωροι. ηταν η μεγαλη πλειοψηφια στην γειτονια μου. καρεκλαδες τους λεγανε στην αρχη της δεκαετιας μονο

 

2. οι ροκαδες , που ακουγαν το παραδοσιακο ροκ τυπου dire straits, queen, springsteen, cure, guns n roses, floyd, doors, gallagher κλπ

 

3. οι μεταλλαδες που ακουγανε αυτα τα γκρουπ με τη περμαναντ. (αυτοι συνηθως φαινονταν απλυτοι)

 

Στα + της δεκαετιας οτι δεν υπηρχε καν το λαικοποπ. Μπουζουκι δεν ακουγες τοτε παρα μονο απο τους 50ρηδες.

Οποως αναφέρθηκε, στα 80ς ακουγα κι εγω 70ς ("να ζουσαμε τότε" ...) . Ανακάλυπτα το ummagumma των floyd, τους tangerine dream , τον jimmy hendrix και την mahavishnu orchestra... μεσα σε ολη την 80-ιλα ακουγόντουσαν τοσο διαφορετικα αυτα !

 

Συνειδητα 'ποτιζα τα αυτία μου με 70-ιλα. Το ασυνείδητο ειναι που φοβαμαι! Αυτο το πραμα (80ς ηχος) ηταν παντου και σε κυνηγουσε! Δεν ξερω ποσο με εχει επηρεάσει, φανταζομαι αρκετά ... 

 

Καλύτερη στιγμή 80ς : 31 / 5 / 1989

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. οι ροκαδες , που ακουγαν το παραδοσιακο ροκ τυπου dire straits, queen, springsteen, cure, guns n roses, floyd, doors, gallagher κλπ

 

Ασχετα εάν έγιναν κατόπιν αποδεκτοί και από τους ροκάδες, οι Cure, Smiths, Εcho & the Bamiamen, New Order κλπ κλπ δεν ήταν τότε ακριβώς αποδεκτοί από τους DooroJoplinοGallagherάδες.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σελοτειπ που βαζαμε στην επανω τρυπα στις γνησιες κασσετες ετσι ωστε να γινει επανεγραψημη και να μπορουμε να σβησουμε την μαρινελλα της μαμας και να γραψουμε πανω της alice cooper το θυμαστε?? ;D ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ήταν η μοναδική που έβρισκες εκείνη την ώρα που κόλλαγες το mic του κασσετοφώνου στo μεγαφωνάκι της τηλεόραση που έπαιζε εκείνο το κλιπάκι από το Justice Tonight σε live των Clash...........

 

Και όχι βέβαια για να την διανείμεις  ;)

Ετσι καταπληκτικέ eye ; (προφανώς σε πειράζω)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου