Προς το περιεχόμενο

Vox Tonelab Le και ρυθμισεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια,

ειμαι καινουριος κατοχος της εν λογο πεταλιερας και ενος ενισχυτη voxac15blue.

Θα ηθελα να μου πειτε  καποιες ¨"αγαπημενες" ρυθμισεις που χρησιμοποιητε στην πεταλιερα για καλους lead ηχους .Εχω φτιαξει καποιους δικους μου απλα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες απο πιο εμπειρους κατοχους.Γνωριζω ηδη τα site που εχουνε καποια patch αλλα δεν εχω καλωδιο midi οποτε καλο θα ηταν να κατσω να φταξω μονος μου ωστε να την μαθω σε βαθος.Επισης θα ηθελα καποιες ρυθμισεις για καλους ακουστικους ηχους η προσεγγιστικα τουλαχιστον.

Ελπιζω να μπορεσω να φτιαξω καλο ηχο με τον εν λογω εξοπλισμο(ψαχνω πολυ καιρο τωρα εναν καλο 80's ηχο).BTW ο ενισχυτης παδια εχει απιστευτα καθαρα....Ευχαριστω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε και εμένα κάτι τέτοιο μιας και εγώ παρόμοιο rig έχω (pro jr αντί vox)

 

αν και παίζω κυρίως καθαρά, δοκίμασε λίγο με τα

 

Pedal Boutique - Amp Uk Modern - Cab UK T75 (optional) - Classic Chorus - Echoplus - Spring reverb

 

και κάτι θα βγεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στους περισσότερους βρώμικους ήχους ξεκινάω με ένα πολύ "κοντό" delay (της τάξης των 50-60ms), ένα τρικ που βρήκα μόνος αλλά φαντάζομαι είναι γνωστό σχετικά...

Ουσιαστικά σε τόσο χαμηλή ρύθμιση δεν έχεις delay όπως το ξέρουμε, απλά "φαρδαίνεις" τη νότα σου.

 

Κατά τ'άλλα δεν παραλείπω ποτέ να πατήσω το κομβίον "PRES-NR" και να βάλω από ψηλά έως τέρμα τόσο Presense όσο και NR SENS. Δεν είμαι φαν του θορύβου. ;D

 

Από κει και πέρα, προτιμώ να διαλέγω κάποιο "βαρύ" od από τα pedals, αφήνοντας εκτός τις προσομοιώσεις ενισχυτών-καμπινών. Εκτός κι αν θέλω treble booster ή Wah.

 

Περί reverb δεν έχω σοβαρή άποψη, το reverb του ενισχυτή μου τοποθετείται πάντα με ευλάβεια μεταξύ 0 και 1 ;D, και τα αντίστοιχα της Tonelab θυμίζουν δημόσια υπηρεσία, μεσημέρι Παρασκευής, ώρα 12:15... :D

 

 

Δεν μας είπες ποιά είναι η κιθάρα που χρησιμοποιείς, θα διευκόλυνε... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα απενεργοποιωντας ολες τις "καμπινες" . ;)

 

εμενα με απενεργοποιωντας τις καμπινες ακουγεται σαν χαλασμενος τρανζιστορ ενισχυτης(σ=ΣΤΑΘΗΣ ΨΑΛΤΗΣ εποχη) ενω με on ολα καλα ολα ανθηρα ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί reverb δεν έχω σοβαρή άποψη, το reverb του ενισχυτή μου τοποθετείται πάντα με ευλάβεια μεταξύ 0 και 1 ;D, και τα αντίστοιχα της Tonelab θυμίζουν δημόσια υπηρεσία, μεσημέρι Παρασκευής, ώρα 12:15... :D

 

Καλά...εγώ δεν το χρησιμοποιώ καθόλου

 

Το reverb πιστεύω οτι εαν δεν ήταν απο τα πρώτα εφέ που ανακαλυφθήκανε (και έγινε συνήθης η χρήση του) δεν θα ήταν τόσο "standard" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα απενεργοποιωντας ολες τις "καμπινες" . ;)

 

Όντως με τις "καμπίνες" ακούγεται σαν να έχεις βάλει μια κάλτσα ανάμεσα στο μεγάφωνο και στο tolex και δεν το αφήνει να παίξει όπως εκείνο θέλει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια,

η κιθαρα που εχω ειναι μια ibanezgio αριστερη(ναι ξερω δεν την παλευει).

Αυτο με την απενεργοποιηση των καμπινων ισχυει οντως ,πολυ φασαρια ρε παιδι μου .Απλα πρεπει να βρω μια χρηση τομη μεταξυ των ρυθμιστικων του ενισχυτη μου και αυτων της πεταλιερας.Η μορφη που θα με βοηθουσε πολυ ειναι να λεμε τις ρυθμισεις καπως ετσι¨"amp:us higain-cab:uk75,gain 7 ,vrgain 7 treb 7, mid 0,bass 7 ,echoplus,hall .αυτη πχ ειναι μια ρυθμιση που βρικα στο youtube αν κα να πω την αληθεια δεν μου κανει και πολυ.Παντως δεν θελω να χασει ο ενισχυτης μου τον χαρακτηρα του αν και απο οτι φενεται η πεταλιερα εχει αρκετα ποιοτικο ηχο .Να φανταστειτε την εβαλα στον παλιο μου ενισχυτη εναν 25αρι ibanez toneblaster και απλα τον μεταμορφωσε.πολυ ζεστος ηχος σε καποιες απο τις στανταρ ρυθμισεις της.

Θα βολευε επισης να λεγαμε ρυθμισεις που παραπεμπουν σε ηχο γνωστων κιθαριστων( ;) καπου το χω ξαναδει αυτο) οι πιο εμπειροι ας βοηθησουν και μας τους νεοπες γιατι απο οτι φενεται κυκλοφορει αρκετα αυτη η πεταλιερα.

Ασχετο αλλα ρε παιδια ο Andy Timmons τι ηχο εχει ο φουστης....mesa...mesa...mesa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα???κανας χριστιανος(η και α-χριστος ;D),καμια ρυθμιση της προκοπης?

Την Παρασκευη ξεκιναω να παιζω σε μαγαζι (καρφι κονσολα η πεταλιερα) και θα θελα πραγματικα καμια σοι ρυθμιση για να μην ψαχνομαι τελευταια στιγμη (οι ρυθμισεις που εχω φτιαξει μπορει να ακουγοντε μαπα στην κονσολα).

Οποιος κανει κατι παρομοιο παρακαλω τα φωτα του

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου