Προς το περιεχόμενο

Λυσεις σε πρόβλημα με την ακουστική χώρου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κατεβάσει τα τύμπανα στο υπόγειο ύστερα απο έντονες διαμαρτυρείες απο τους άλλους ανθρώπους στην πολυκατοικία μου και θέλω να μου προτείνετε τρόπους για να μειώσω ή να εξαλείψω εντελώς τον "αντίλαλλο" που δημιουργείται όταν παίζω.

 

Α!! Το δωματιάκι είναι μικρό και έχει μια σιδερένια πόρτα. Αυτή την πόρτα λογικά πρεπει να μπαζώσω!! 8)

 

Κάθε Γνώμη δεκτή!!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μπορείς να αγοράσεις το μονωτικό υλικό το κλασσικό (αυτό που μοιάζει με αυγοθήκη), είναι αρκετά φτηνό, και σε πρώτη φάση να καλύψεις μεγάλες ελεύθερες επιφάνειες (τοίχους, πόρτες κλπ). Ρουφάει κάπως τον ήχο αυτό το υλικό..

 

Επίσης, μπορείς να κολλήσεις ένα μικρό κομμάτι ύφασμα στα πιατίνια, έτσι ώστε να μειώσεις τον χρόνο ταλάντωσης, εγώ είχα χρησιμοποιήσει απλώς σελοτέϊπ - και παίξε με το μέγεθος για να δεις πως ακούγεται.

 

Τέλος, πήγαινε σε ένα μαγαζί και δες pads κλπ, αν και έτσι βέβαια χάνεις την αίσθηση του δέρματος του κανονικού. Για την μπότα, βάλε κάτι μέσα, και μπορείς να δέσεις και λίγο αφρολέξ στον κόπανο (το πετάλι), αν και η μπότα δεν δημιουργεί τόσο πρόβλημα με τον αντίλαλο όσο με το ότι διαπερνάει τοίχους κλπ ο ήχος..

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, καλή τύχη, και γω τα ίδια προβλήματα έχω ...

 

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για τη γνωμη :wink: . Έχω ήδη "μουφάρει" τη μπότα με μαξιλάρι και είμαι καλυμένος απο εκει.

 

Τώρα για την αυγοθήκη δεν ξέρω αν θα κάνει πολλά πράγματα γιατι μου είπε γνωστός μου drummer οτί μόνο του το ρικοφόν (έτσι νομίζω λέγεται η αυγοθήκη) δεν κάνει πολλα πράγματα.

 

Τέσπα!! Μπορει να δοκιμάσω και τα pads.

 

Είδωμεν 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α}Μονωσε οσο μπορεις την πορτα - και τους τριγυρω τοιχους εστω και με χαρτονι,το rickofon ειναι ακριβο και δεν θα κανεις και τιποτα ιδιαιτερο,χωσε καμια μοκετα στο δωματιο και απο κατω απο τα τυμπανα

β}την πορτα να την εχεις πλατη αν μπορεις

γ}παιζε με sticks και οχι με κανονικες μπακετες

 

πιστευω θα πεσουν τα db και θα σαι cool 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο χρηματικό ποσο αλλα όσο το δυνατον λιγότερα!! :wink: 8)

 

Βασικά το θέλω απλα για να κόψει λίγο τον αντίλαλο. Απ'ότι μου λένε και οι άλλοι στην πολυκατοικία δεν ακουγονται πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc, αν το μόνο που θέλεις είναι να κόψεις τις αντηχήσεις, το ρικοφόν είναι κατάλληλο (καθώς και διάφορα άλλα υλικά που υπάρχουν για το συγκεκριμένο σκοπό), ενώ αν δεν θέλεις να διαθέσεις πολλά λεφτά, οι παλιές καλές αυγοθήκες θα βοηθήσουν αρκετά, όπως και το να κρεμάσεις χαλιά, κουρτίνες ή οποιοδήποτε άλλο ηχοαπορροφητικό υλικό στους τοίχους.

 

Βέβαια τίποτα από τα παραπάνω δεν προσφέρει σοβαρή ηχομόνωση, αλλά αφού σου έχουν ήδη πει ότι δεν ακούγεσαι πολύ, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για την αυγοθήκη δεν ξέρω αν θα κάνει πολλά πράγματα γιατι μου είπε γνωστός μου drummer οτί μόνο του το ρικοφόν (έτσι νομίζω λέγεται η αυγοθήκη) δεν κάνει πολλα πράγματα.

 

Κοίτα, υπάρχουν δυο στόχοι μιας μόνωσης. Ένας να μην ενοχλείς άλλους, και ένας να μην ενοχλείς τον εαυτό σου (αντίλαλος). Εγώ αναφέρθηκα κυρίως στην δεύτερη, επειδή αυτό είπες και στο μήνυμα σου.

 

Αν βάλεις ρικοφόν σε κάποιες ελεύθερες επιφάνειες, δεν θα κόψεις τόσο τον ήχο που φεύγει έξω, αλλά θα μειώσεις σε κάποιον βαθμό τον αντίλαλο για σένα. Αυτό εννοούσα.

 

Επίσης, να έχεις υπόψην σου γενικά πως αυτό που ενοχλεί (και ακούγεται περισσότερο έξω) είναι φυσικά ή κάσα και το ταμπούρο. Στον αντίλαλο βέβαια, και το crash πχ δεν θες να ακούγεται μισή ώρα λόγω ανακλάσεων. Εγώ το πάλεψα παλιά κολλώντας ένα κομματάκι ύφασμα..

 

Καλή τύχη φίλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δοκιμασε πετροβαμβακα.ειναι φθηνος(εγο πηρα 10 τετραγονικα με 20 ευρο) και κανει τρομερη δουλεια.

 

Ναι, ειδικά στο φαγούρισμα είναι πρώτος! :lol:

 

Λοιπόν, pcmaster, αφού δε σ' ενδιαφέρει η μόνωση βάλε κάτω μοκέτα, κρέμασε γύρω βαριές κουρτίνες με πτυχώσεις (αγοράζεις 3 φορές το μήκος που θές να καλύψεις) και, αν έχεις όρεξη, "καπιτονάρισε" τις γωνίες του χώρου. Δηλαδή γέμισέ τες με μαλακό υλικό ώστε να γίνουν κοίλες.

 

Αν χρησιμοποιήσεις πετροβάμβακα ή υαλοβάμβακα, δούλεψε με γάντια, γυαλιά και μάσκα αναπνοής. Αφού τελειώσεις το στρώσιμο - γέμισμα, ψέκασε τις εκτεθιμένες επιφάνειες με μπόλικη λακ μαλλιών και ντύσε με ύφασμα (πχ λινάτσα) - αυτό βέβαια προϋποθέτει τελάρωμα. Για το ταβάνι χρησιμοποίησε ricofon, πομπέ λινάτσα (πάλι τελάρωμα και γέμισμα) ή αυγοθήκες (τις κολλάς με θερμή σιλικόνη). ¶λλο εναλλακτικό υλικό είναι το αφρολέξ (όχι τόσο φθηνό). Γενικά, δεν είναι δουλειά των 100 ευρώ... :roll:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου