Προς το περιεχόμενο

Πιατίνια με 600-700 ευρώ


crabsody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να πάρω το πρώτο μου ακουστικό σετ στα ντραμς. Έχω αποφασίσει για τα Sonor Force 2007. Πιατίνια όμως;;; Θέλω να παίζω ροκ και λίγο τζαζ και ο προυπολογισμός μου είναι 600 με 700 ευρώ. Θέλω με αυτά να πάρω ένα 14 hihat ενα 16 crash και ένα 20 ride. Eυχαριστώ για τυχόν βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα κάτι σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/sabian_aa_allround_performance_beckenset.htm

Πήγαινε σε ένα μαγαζί του χώρου και άκουσε,διάλεξε και πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Τα πιατίνια στα 700ευρώ είναι όλα καλά ανεξαρτήτως μάρκας(σειρές κορυφαίες της κάθε εταιρείας) οπότε διάλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα μαγαζί του χώρου και άκουσε,διάλεξε και πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Τα πιατίνια στα 700ευρώ είναι όλα καλά ανεξαρτήτως μάρκας(σειρές κορυφαίες της κάθε εταιρείας) οπότε διάλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

 

Συμφωνώ απολύτως με το συνάδελφο. Και με τα λεφτά αυτά μπορεί να καταφέρεις να στριμώξεις και ένα δεύτερο crash στο πακέτο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα τρία είναι πολύ καλά sets, προτείνω όμως (κι εγώ) να πας να ακούσεις ποιες "χροιές" κλπ αρέσουν στα δικά σου αυτιά.

 

Εγώ π.χ. δεν τρελαίνομαι για τον ήχο των Zildjian, αλλά πιο πολύ για των Meinl που έβαλες. Αυτό δε σημαίνει κάτι. Σ'αυτή την κατηγορία, είναι πολύ καλά πιάτα όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα AA όχι τα ροκ εαν θες κάτι για για όλα. Τα ροκ θα είναι πιο βαριά και θα ανοίγουν πιο δύσκολα αλλά είναι εξίσου ποιοτικά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα χρήματα που μπορεις να διαθεσεις θα πάρεις σίγουρα καλά πιατίνια. Η συμβουλη μου ομως ειναι γενικοτερη :

 

1.Καλυτερα ειναι να αποφυγεις τα πακέτα κ να διαλεξεις τα πιατίνια ενα - ενα (μια καλη μάρκα δεν σημαινει αυτοματα πως οτι αγοράσεις θα σου αρέσει)

 

2.Εφοσον θελεις σχετικα all around ηχο, καλο θα ηταν να αποφυγεις τα heavy μοντέλα (βλεπε rock μοντελα) και να παιξεις σε thin, medium thin & medium τα οποια ειναι πιο responsive - ανοιγουν πιο ευκολα - και εχουν σχετικα ευρυτερο ηχητικο φασμα

 

3. Για συγκεκριμενα μοντελα ψηφιζω δαγκωτο paiste 2002 - θρησκεια

 

4. Μικροτερης εμβελειας εταιρίες πχ stagg μπορει να έχουν καταπληκτικα πιατίνια σε εξευτελιστικες τιμες

 

5. παρε σβάρνα τα μαγαζιά και δοκίμασε ΟΛΑ  τα πιατίνια που έχουν

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! και να μην ξεχάσω

 

Προσεχε το φαινόμενο απληστία = με τα ιδια χρήματα να παρω ενα δευτερο crash η ενα china η ξερω γω τι, οποτε πας σε αλλη σειρα και χάνεις πολυ, μακροπροθεσμα

 

Κατα τη γνωμη μου μεινε μακρια sabian b8, zildjian zbt zxt, paiste pst1 2 3 5 φτου και βγαινω. Γενικα οι low budget σειρες των μεγαλων εταιριών δεν ειναι value for money που λενε και στο χωριο μου!!!!

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

απο οτι καταλαβα χρειαζεσαι μια σειρα που να μπορεις να παιξεις αψογα ολα τα ειδη μουσικης! το ιδιο ηθελα κι εγω..

καθε εταιρια βαζει πολυ καλες σειρες και μπορεις να διαλεγεις αναλογα με το γουστο σου..

εγω προσωπικα εχω κανει εναν συνδιασμο με zildjian: a'custom,a'zildjian και k'custom και china paiste 2002.. δοκιμασε να δεις κι εσυ αυτες τις σειρες.. πιστευω θα σου κατσουν γαντι..

www.myspace.com/piranhas00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου