Προς το περιεχόμενο

ΦΠΑ 21%??!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αν υποθέσουμε ότι οι υπεράριθμοι υπάλληλοι φεύγουν απο το δημόσιο, σε ποιο τομεα θα βρούν δουλιά σε μια χώρα που δεν έχει γεωργική ή βιομηχανική παραγωγή ?

Δεν ισχυρίζομαι ότι καλώς είναι εκει που είναι, αλλα δεν βλέπω που θα πάνε για να μπορούν να ζουν τις οικογένειές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα εννοείται στην γεωργια,στη βιομηχανια & στον ΥΓΙΗ ιδιωτικο τομεα ο οποιος θα αναπτυχθει καλύτερα ,στη χειροτερη ακομα και στο ταμειο ανεργιας πως νομιζεις οτι εσωσε η Θατσερ την Αγγλία??)

 

Αν και εγω περισσότερο αναφερθηκα στους ΛΟΓΟΥΣ που ΟΔΗΓΗΣΑΝ σε αυτην την κατασταση...

 

Δυστυχως εδω που εχουμε φτασει ΜΟΝΟ οι ΑΚΡΑΙΕΣ λυσεις (τυπου Θατσερ) μπορουν να φερουν αποτελεσματα,πρεπει με αλλα λογια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να κλαψει ΑΡΚΕΤΟΣ κοσμακης γιατι αλλοιως θα κλαψει ΟΛΟΣ ο κοσμακης :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να κλαψει ΑΡΚΕΤΟΣ κοσμακης γιατι αλλοιως θα κλαψει ΟΛΟΣ ο κοσμακης :cry:

 

Να το "ζουμί" της υπόθεσης, μόνο που είναι "πικρό" και ποιος το πίνει όταν έχοντας "καρκίνο" παραμυθιάζουμε τον εαυτό μας ότι έχουμε "συνάχι" και παίρνουμε "ασπιρίνες" κι αυτές "ληγμένες"..??

 

ΥΓ. α ρε Τρικούπη..

ΥΓ2.Πρόσφατη ιστορία (5-6 μηνών) που άκουσα και έφριξα..

Φίλη διορίζεται στο Ταχυδρομείο για διεκπαιρέωση αλληλογραφίας.. ( διαχωρισμός ανά περιοχή κλπ αν κατάλαβα καλά).Ξεκινάει λοιπόν "ψαρωμένη"

και συνηθισμένη σε ρυθμούς της μέχρι πρότινος δουλειάς της στον ιδιωτικό τομέα..1η μέρα όλα καλά..2η 3η..Στην 4η την καλεί ό προιστάμενος του τμήματός της και με αυστηρό ύφος της κάνει επίπληξη γιατί όπως του μετέφεραν οι συνάδελφοί της, με την συμπεριφορά της-μετάφραση ταχύτητα εργασίας- τους "προκαλεί"..Φράση που της ειπώθηκε: "Δεν μου λες κοριτσάκι μου, τι νομίζεις, ήρθες εδώ για να σώσεις την Ελλάδα?? εμείς έτσι δουλεύουμε εδώ κι αν σ' αρέσει"..Την συνέχεια φαντάζομαι την αντιλαμβανόσαστε..

Δεν γ...μαστε λοιπόν?Τι να λέμε..

Φωτιά και τσεκούρι κι ας καώ..Τουλάχιστον τα παιδιά μου να βρούν τις στάχτες του "δημόσιου Τοτέμ" κι ας τις σκορπίσουν κατά βούληση..

ΥΓ3.Κι εγώ φαντάζομαι τα ίδια θάκανα ως δημόσιος..Και ντρέπομαι που κάποτε σκέφτηκα σοβαρά να περάσω την "Μεγάλη πόρτα" τρομάρα μου..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Φίλε Silot έχεις δίκιο, κακώς χρησιμοποίησα τη λέξη αναγγελία σε αυτή τη φάση αλλά αναφερόμουνα στο μέλλον, όπου εάν αποφασιστεί η αύξηση θα υπάρξει αναγελία.

Φίλε Superfunk είμαι συνάδελφός σου και συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες με μόνη διαφορά ότι δεν είναι το όλο πακέτο, που συμπριλάμβανε και το ευρώ, αυτό που έφερε την Ελλάδα σε δυσμενέστερη θέση.

Για τα περί δραχμής και ευρώ δεν υπάρχει βάση σύγκρισης.

Χωρίς κόστος πάντως δεν γίνεται τίποτα....και δεν αναφέρομαι στην τιμή της ντομάτας...

Σε όλα τα υπόλοιπα πάντως συμφωνώ. Η κακή διαχείρηση και συμπριφορά είναι που μας χαντακώνουν.

 

Κάτι άλλο. Διάβασε κανείς τις 465!!! σελίδες του ευρωσυντάγματος ή βρισκόμαστε όλοι στο σκοτάδι...μάλλον το δεύτερο.

Ήθελα να'ξερα, αυτοί που ψήφισαν ήξεραν τι κάνουν ή ήταν απλώς μία αντίδραση. Eπιπλεον, τι ρόλο παίζει το δημοψήφισμα, κατάλαβε κανείς; Εγώ πάντως όχι....

Σκοπεύει να μας ενημερώσει κάποιος για το περιεχόμενο του ευρωσυντάγματος που κατά τ'άλλα λέγεται ότι η Ελλάδα το χρειάζεται;

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, να πω κάτι. Αυτή είναι η πρώτη πολιτική συζήτηση που βλέπω στη ζωή μου να διεξάγεται σε πνεύμα κατανόησης και διαλόγου. Είμαι υπερήφανος για το ότι συμμετέχουμε όλοι διαφωνόντας και χωρίς να βριζόμαστε και χωρίς να είμαστε κοματικοποιημένοι. Συγχαρητήρια σε όλους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις πλάκα ΜΑΚΑΡΙ να συζητουσαν ετσι πολιτισμενα & ολοι αυτοι οι "πολιτικοι" που καθημερινα μας ταλαιπωρουν! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μήπως να συστήσουμε και κανα κόμμα?? έστω και "τελεία" στην ασυδοσία και την ανικανότητά τους, όλων των γαλαζοπρασινοκόκκινοσομόν πόκεμον..

:D :D :D

Χακάρωντας τους server που συγκεντρώνουν τα αποτελέσματα στις εκλογές,βγαίνουμε και χαλαρά πρώτοι...Τώρα για το αν μετά θα τους μοιάσουμε στην μούρη, επιφυλλάσομαι..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να το πω και εγώ ότι μου κάνει εντύπωση που σε αντίστοιχες συζητήσεις με κόσμο που θα 'έπρεπε' να ξέρει περισσότερα για τέτοια ζητήματα ακούγονται καταπληκτικές κοτσάνες και το επίπεδο είναι ...ποιός έχει πρόσβαση, ποιός είναι κοντά στα λεφτά και κάτι τέτοιες αηδίες.

Φυσικά δεν μιλαω για το φιλικό και επαγγελματικό μου περιβάλλον.(μμμ)

Πάντως, δυστυχώς, δεν αρκεί αυτό.

Αυτοί που διαφωνούν έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα....ποιός θα πρωτοφάει...και δεν είναι καθόλου βλάκες.....ατάλαντοι και μαλ___ είναι.

Εμείς απλά δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε αλλά και να είχαμε θέλω να πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου που είναι γύρω από τον ήχο και τη μουσική και γενικά άνθρωποι με κάποιο 'ταλέντο' (έστω και μικρό) σε οποιαδήποτε τέχνη ή επιστήμη δεν μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες.

Πεϊπουτσάκι αθλητικό!

 

Aς πούμε ότι το 21% ΦΠΑ παίζει. Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Όχι. Απλά πράγματα.

Θα συνεχίσουμε να παίρνουμε τον εξόπλισμό απ'έξω, θα βγούμε και στους δρόμους... αλλά αυτά δεν μας λύνουν το πρόβλημα.

Χρειάζεται αλλάγή συμπεριφοράς από όλους.

 

Και κάτι για τους έμμεσους φόρους, όπως ο ΦΠΑ.

Είναι ο πλέον κοινωνικά άνισος φόρος αφού είναι ίδιος για όλα τα εισοδήματα.

Σε αντίθεση με αυτό, η Ελλάδα είναι από τις λίγες (δεν είμαι σίγουρος εάν είναι και η μόνη) χώρες στην ΕΕ που δεν έχει φόρους ιδιοκτησίας. Απλά γιατί αυτοί που έχουν ιδιοκτησία (μιλάμε για μεγάλα μεγέθη) δεν θέλουν να πληρώσουν φόρο. Και στη Αμερική, ας πούμε, όλοι πληρώνουν αδιαμαρτύρητα.

Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τέτοια αστεία παραδείγματα, όχι μόνο για τη φορολογία.

Δεν τα φτιάχνουν και δεν τα δημοσιεύουν.....

 

Εάν κάποιος θέλει να έχει τη συνείδησή του καθαρή, δηλαδή να μην παίξει αυτό το παιχνίδι έστω κάνοντας τον αδιάφορο, πάει σε κάποια καλύτερη χώρα...δύσκολο αλλά έτσι πρέπει να τους ξηγηθούμε γιατί εδώ χανόμαστε.

Για να μείνουνε μόνοι και να τα φάνε όλα; Δεν ξέρω...

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διανυω το 22ο ετος της ζωης μου, και ειμαι παθητικοτερος απο ποτε, ζωντας μια ενετελως "απολιτικ" καθημερινοτητα, ειμαι ανιστορητος. οταν το κυπριακο ηρθε στο προσκηνιο, δεν ενδιαφερθηκα. τωρα με το ευρωσυνταγμα, ενδιαφερομαι να μαθω τι ψηφιζουν, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εκανα τον κοπο να μαθω τι λει το ρημαδι.

 

το χειροτερο σε ολα τα παραπανω ειναι οτι ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΟΝΟΣ(φωναζω...) :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου