Προς το περιεχόμενο

Απορία για ebay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά  καλησπέρα.

Σήμερα έκανα στο ebay εγγραφή για να χτυπήσω κάτι πράγματα .

Η αρχική προσφορά που το βρήκα ήταν  388 ευρω εμπάς περιπτώσει για να μην τα πολυλογώ δείτε εδώ από κάτω.

EUR 401,00

07.10.08 07:58:39 MESZ

    l***n ( 77 )     EUR 401,00

06.10.08 12:18:32 MESZ

    l***n ( 77 )     EUR 401,00

05.10.08 22:24:06 MESZ

    12 ( 00 )       EUR 400,00

10.10.08 00:41:39 MESZ

    12 ( 00 )       EUR 395,00

10.10.08 00:41:19 MESZ

    12 ( 00 )       EUR 392,00

10.10.08 00:40:51 MESZ

    12 ( 00 )       EUR 390,00

10.10.08 00:39:06 MESZ

    g***r ( 195195 )     EUR 388,00

05.10.08 20:40:21 MESZ

    l***n ( 77 )     EUR 380,00

05.10.08 20:00:37 MESZ

Το ερώτημα είναι πως είναι δυνατόν αφού εγώ κάνω προσφορά 10/10/08 να μου βγάζει μετά μεγαλύτερη ότι έγινε στις 7/10/08 από άλλον???

Υ.Σ ο 12 είμαι εγώ.

Όσο έκανα προσφορές αυτό ανέβαινε από μόνο του???

Plz μια βοήθεια μην φάμε κανά λούκι παιδιά.

Thanks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν παίζει διαφορά ζώνης ώρας γι αυτό μάλλον έχει διαφορετική ημερομηνία. Επίσης σε πάρα πολλά items κάποιοι έχουν βάλει αυτόματο bidder μέχρι ένα όριο [καθένας μπορεί να το κάνει] οπότε με το που χτυπάς εσύ ο άλλος ανεβάζει αμέσως. Πολλές φορές είναι κ ένας τρόπος ο πωλητής να ανεβάσει την τιμή αν δεί οτι υπάρχει ζήτηση μέσω ενός άλλου λογαριασμόυ που διαχειρίζεται αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτόματο bidder μέχρι ένα όριο??????

Έχει μια ώρα διαφορά γιατί είναι το γερμανικό ebay όχι τρεις μέρες??? χιχιιχιχιιχιχιχι

Άυτο το όριο δεν θα έπρεπε κάπου να το λέει???? Μήπως το λέει πουθενά????

Και που ξέρω εγώ τι όριο έβαλαν???

και κάτι ακόμα σε περίπτωση που το χτύπησα και είμε ο τελευταίος πρέπει να το πάρω οποσδήποτε???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο και το αυτόματο bidder που αναφέρθησαν πριν δεν το βάζει ο πωλητής, αλλά οι υποψήφιοι αγοραστές. Είναι πρόγραμμα στο οποίο του λες ότι για το τάδε θα βάλω τόσα λευτά και αυτό θα αρχίσει να κάνει αυτοματοποιημένα "χτυπήματα". Έτσι κάθε φορά που θα βάζει κάποιος ένα ποσό, αυτό θα βάζει κάτιτις παραπάνω, έως ότου φτάσει στο αρχικό όριο που του έθεσες. Εκεί σταματά.

Με αυτά γίνονται παιχνίδια είτε μέσω άλλου λογαριασμού του πωλητή, είτε μέσω αγοραστών που τα χτυπάνε στο τέλος (snipping το λένε)

 

Όσον αφορά το πρόβλημα με την ημερομηνία, δύο μου έρχονται:

1) Ή τα έμπλεξε το πρόγραμμα και έβγαλε άλλα ντ' άλλων την ημερομηνία, οπότε και κάτσε να θυμηθείς αν όντως έκανες προσφορά 10/10

2) Να μην στέλνει ο πωλητής Ελλάδα ή αν δεν έχεις επαρκές feedback να σε προσπερνά. Συνήθως για το τελευταίο πολλοί λένε ότι όσοι έχουν κάτω από ένα όριο αγοραπωλησίες, θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσουν, αλλιώς δε μετέχουν. Έλεγξέ το αυτό.

 

Μπορείς πάντα να επικοινωνίσεις και με τον άνθρωπο να δεις τι θα σου πει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα σε περίπτωση που το χτύπησα και είμε ο τελευταίος πρέπει να το πάρω οποσδήποτε???

 

 

Ναί. Αν δεν το πάρεις παίρνεις αρνητικό feedback. Γενικώς ο κανόνας λεεί οτι χτυπάς οτι κ όσο θες κ μπορείς να αγοράσεις αλλιώς ξεκινάνε τα προβλήματα μετά. [feedback, report κτλ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukas  που λέει ας πούμε μέχρι τι όριο είσαι διατεθειμένος να χτυπήσεις???\

Για τους άλλους π.χ βλέπουμε πουθενά το ανώτατο όριο που έχει θέσει έτσι ώστε να μην μπαίνω στη διαδικασία??????

Όπως βλέπεις με ένα copy paste που έκανα μου έβγαλε μετά προσφορά η οποία έγινε πριν 3 μέρες και ζαλίστηκα χθες γιατί χθες το επιχείρησα και μόλις είδα αυτά τα τρελά είπα να σας ρωτήσω .

Το συγκεκριμένο πράγμα που θέλω να αγοράσω δεν είναι για αγορά ούτε μέσω πιστωτικής ούτε PayPall , πρέπει ο ίδιος να πας να το πάρεις από Γερμανία με μετρητά αυτό είναι εύκολο μια που ο αδερφός μου είναι εκεί .

 

ippex φίλε να το πάρουμε αλλά το πρόβλημα είναι μέχρι πόσα χρήματα μπορεί να έβαλαν τρελό όριο που να ξέρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους άλλους π.χ βλέπουμε πουθενά το ανώτατο όριο που έχει θέσει έτσι ώστε να μην μπαίνω στη διαδικασία?

 

οχι φυσικα γιατι παραβαινει τον ΒΑΣΙΚΟ κανονα του ebay δηλ. την ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ.

 

αυτο που μαλλον συμβαινει ειναι οτι ο ανατγωνιστης σου εβαλε στο sniper (ετσι λεγονται τα προγραμματα αυτοματου bidding που χρησιμοποιουν οι "επαγγελματιες" στο ebay)  στις 6/10 maximum bid τα 401 euros & οταν τελικα εκλεισε η δημοπρασια μπηκε σαν ημερομηνια αυτη του snipper (δεν μπορω να το εξηγησω αλλοιως)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φυσικα γιατι παραβαινει τον ΒΑΣΙΚΟ κανονα του ebay δηλ. την ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ.

 

αυτο που μαλλον συμβαινει ειναι οτι ο ανατγωνιστης σου εβαλε στο sniper (ετσι λεγονται τα προγραμματα αυτοματου bidding που χρησιμοποιουν οι "επαγγελματιες" στο ebay)  στις 6/10 maximum bid τα 401 euros & οταν τελικα εκλεισε η δημοπρασια μπηκε σαν ημερομηνια αυτη του snipper (δεν μπορω να το εξηγησω αλλοιως)

Δεν έχει κλείσει ακόμα η δημοπρασία απλά σταμάτησα εκεί γιατί τέσσερεις φορές που έβαλα ποσό και τις τέσσερεις το ίδιο γινόταν.

Μην φτάσει Κανά χιλιάρικο .

Τέλος πάντων μάλλον είναι τελείως αδιάβαστος για το ebay.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...είναι αρκετά απλό και δεν έχει να κάνει ούτε με sniper ούτε με τίποτα....απλά έτσι δουλεύει το ebay....το εξηγώ με ένα παράδειγμα.

Ας υποθέσουμε ότι εγώ "ποντάρω" σε μια δημοπρασία στις 05/10 1000 ευρώ ενώ το έως τότε μεγαλύτερο bid είναι 200 ευρώ...αυτόματα το ebay θα με εμφανίσει ως higher bider για 201 ευρώ....αν εσύ τώρα στις 07/10 "ποντάρεις" 250 ευρώ το ebay θα εμφανίσει και πάλι εμένα ως higher bider με ημερομηνία και πάλι 05/10 για 251 ευρώ. Αυτό που γίνεται δηλαδή είναι να αναπροσαρμόζεται αυτόματα το ποσό με το οποίο "κερδίζει" ο higher bider με βάση την αρχική του προσφορά (το ebay δηλαδή εμφανίζει το ποσό που απαιτείται για να κερδίσω - και το οποίο θα πληρώσω -251 ευρώ - και όχι το σύνολο της προσφοράς μου -1000 ευρώ)...η λογική είναι να μπορείς να ποντάρεις από την αρχή το μέγιστο ποσό που θέλεις να διαθέσεις αλλά να πλρώσεις τελικά όσο χρειάζεται για να κερδίσεις και είναιπολύ λογικό...το μόνο πρακτικό μειονέκτημα είναι ότι αν δεν παρακολουθήσεις την μάχη που γίνεται στα 10 τελευταία δευτερόλεπτα (και εδώ κάνουν την εμφάνιση τους τα snipers ;D) "κινδυνεύεις" τελικά να χάσεις για ένα ή δύο ευρώ.

 

εντιτ.....τα είχε πει ήδη ο boukas απλά δεν είχε ξεκαθαριστεί το θέμα ημερομηνία

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κλείσει ακόμα η δημοπρασία

 

αμ,τωρα μας το λες αυτο... ;D ;D

 

ισχυουν λοιπον ακριβως ολα οσα σου λεει ο Νικοδημος. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου