Προς το περιεχόμενο

Μείωση των watts σε ενισχυτή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να παραθέσω έναν τεχνικό προβληματισμό σε σχέση με ένα λαμπάτο κεφάλι.

Πιο συγκεκριμένα, έχω δει σε αρκετούς ενισχυτές μια επιπλέον επιλογή που δίνει τη δυνατότητα να μειωθεί το συνολικό wattage ενός ενισχυτή κατά το ήμισυ. Το έχω διαβάσει στα specs μερικών orange ενισχυτών και από προσωπική εμπειρία το έχω χρησιμοποιήσει σε έναν SUNN Model T (reissue) που είχε την πολύ πρακτική επιλογή από 100W να «πέσει» στα 25.

Ως εδώ όλα καλά. Η ερώτηση λοιπόν…. Κατά πόσο είναι αυτό εφικτό να γίνει σε έναν ενισχυτή που δεν το έχει σαν feature από τον αρχικό σχεδιασμό του?? Και για να γίνω ακόμα πιο σαφής, σε έναν PEAVEY ROADMASTER (160Watts :O) είναι δυνατό να γίνει ένα modification τέτοιο ώστε να πέφτει στα 60 π.χ.??

Μια λύση ξέρω πως είναι να μειωθούν οι τελικές λάμπες (που ενημερωτικά ο συγκεκριμένος έχει 6!!! 6L6…). Αυτό όμως τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στον ενισχυτή, αλλά και στον ήχο??

Αυτές οι απορίες μου για τώρα. Κάθε απάντηση δεκτή και πιστεύω πολύ χρήσιμη!! (Amp techs και amp lovers του noiz ενωθείτε!!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Παναγιώτης.

Roadmaster3.jpg

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λύση ξέρω πως είναι να μειωθούν οι τελικές λάμπες (που ενημερωτικά ο συγκεκριμένος έχει 6!!! 6L6…). Αυτό όμως τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στον ενισχυτή, αλλά και στον ήχο??

 

Βγαζοντας τις μισες 6L6 θα πεσει η ισχυς στο μισο, αλλα η ενταση του δεν θα μειωθει ιδιαιτερα.

Πρεπει να πεσει στο 1/10 η ισχυς για να μειωθει η ενταση στο μισο.

 

Η "επιπτωση" στον ηχο ειναι ενα ελαφρυ "στενεμα" του bandwidth. Ο ενισχυτης δεν παθαινει κατι.

 

Θεωρητικα μπορεις να "επαναφερεις" το bandwidth βαζοντας το διπλασιο φορτιο, δηλαδη αν ειχες 4Ω να βαλεις 8Ω. Αλλα και τιποτα να μην κανεις, μια χαρα θα ακουγεται.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζοντας τις μισες 6L6 θα πεσει η ισχυς στο μισο, αλλα η ενταση του δεν θα μειωθει ιδιαιτερα...

 

ΟΚ, δεν ...κοβονται στη μεση οι 6L6, οποτε θα βγαλεις 2 απο τις 6, ή 4.

 

Θα πρεπει να αφησεις τουλαχιστον απο μια σε καθε πλευρα, δηλαδη θα βγαλεις μια ή δυο απο καθε ακρη.

 

 

edit: βλεποντας το σχεδιο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αν μπορει να εφαρμοστει αυτο το κολπο σ'αυτο τον ενισχυτη, αλλα μαλλον γινεται.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε έναν PEAVEY ROADMASTER

 

κριμα να πειραξεις τετοια ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ,παρε εναν μικρο ενισχυτη.

 

Για να ΑΚΟΥΣΕΙΣ σημαντικη ΔΙΑΦΟΡΑ στην ενταση πρεπει απο 160 watt να παει στα 10-16 βαττ ο ενισχυτης και παλι μη νομιζεις οτι θα παιζει "σιγα"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα να πειραξεις τετοια ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ,παρε εναν μικρο ενισχυτη.

 

Για να ΑΚΟΥΣΕΙΣ σημαντικη ΔΙΑΦΟΡΑ στην ενταση πρεπει απο 160 watt να παει στα 10-16 βαττ ο ενισχυτης και παλι μη νομιζεις οτι θα παιζει "σιγα"

Είναι ήδη στο δρόμο για το σπίτι μου ο ενισχυτής  ;).

Βασικά με τη μπάντα μου δεν παίζουμε σιγά. Οπότε δεν είναι το ζητούμενο μου να παίζω στα 15W. Ήδη το άλλο θηριάκι που προβάρω (Sovtek mig-50) είναι πολύ δυνατό. Απλά αυτό που αναφέρω στο πρώτο post θα ήταν ένα feature στο συγκεκριμένο ενισχυτή που θα μου άρεσε πολύ να υπάρχει. (σε περίπτωση βέβαια που είναι υλοποιήσιμο και χωρίς να αλλάξει κάτι σημαντικό στον ενισχυτή...)

@alderbody  thanks για το info αυτό, δεν το είχα υπόψη μου. Πίστευα οτι γινόταν με την αφαίρεση τελικών και drop down στην ένταση.

 

@ZIKO άρχισα να διαβάζω ήδη info περι power scaling.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και το attenuation αλλα δε ξέρω κατά πόσο είναι καλή λύση γιατί σε ακραίες ρυθμίσεις αλλοιώνει τον ήχο.

 

EDIT: επίσης κοστίζει... ::)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εριξα μια πιο προσεκτικη ματια στο σχεδιο.

 

Αν θελεις να αφησεις μονο δυο λαμπες θα πρεπει να βγαλεις (οπως ειναι στη φωτο) απο αριστερα τη 2η, την 3η, την 5η και την 6η, αν η αριθμηση ξεκιναει απο αριστερα.

Αντιστροφα, θα πρεπει απο αριστερα να βγει η 1η, η 2η, η 4η και η 5η.

 

Φαινεται καπως η αριθμηση απ' εξω? Αλλιως θα πρεπει με καποιο τροπο να "φτασεις" στην πλακετα.

Συμφωνα με το σχεδιο, οι V7, V8 και V9 ειναι απο τη μια μερια και οι V10, V11 και V12 απο την αλλη, οποτε πρεπει να κρατησεις μια ή δυο απο καθε "ομαδα".

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή κεφαλή! Πάντως το power scaling για ποια χρήση το θέλεις? Από ηχητική άποψη ή για να παίζει και σε εντάσεις δωματίου με full distortion? Στην πρώτη περίπτωση χρειάζεται ειδικό modification από μάστορα-γνώστη, στη δεύτερη απλά (κι ακριβά), κατι σε συσκευή attenuator καλής ποιότητας και μεγάλης ανοχής(160W ειναι αυτά...).

Πάντως πιστεύω ότι η ένταση εξαρτάται κυρίως από τα μεγάφωνα που διαθέτει η καμπίνα σου. Ακόμη και 1W (μόνο...) να βγάζει μια κεφαλή, αν το μεγάφωνο(α) γράφει στα χαρακτηριστικά "106dB@1W/1m" σημαίνει ότι σε δωμάτιο(αποστάσεις τάξης 1μέτρου) θα παράγει περί τα 106 dB (Ντεσιμπέλ)! Και πάλι είναι δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή για να παίζει και σε εντάσεις δωματίου με full distortion?

 

αυτος ο ενισχυτης απλα ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ distortion ουτε στο 10.... ;D

 

ακομα και με 2 λυχνιες στα 50 βαττ θα παει αλλωστε....

 

;)

 

επειδη τον ειχα τον ενισχυτη αυτο  (ακομα μετανειωνω που τον πουλησα) σε διαβεβαιωνω οτι και στο 2 παιζει ΥΠΕΡΟΧΑ (καθαρα και οχι υπερβολικα δυνατα) οποτε ΑΝΕΤΑ τον χρησιμοποιεις και σε προβες και ζωντανα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου