Προς το περιεχόμενο

Μείωση των watts σε ενισχυτή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εριξα μια πιο προσεκτικη ματια στο σχεδιο....

...Αντιστροφα, θα πρεπει απο αριστερα να βγει η 1η, η 2η, η 4η και η 5η.

Nice!! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και πάλι...Μια δοκιμή θα με πείσει λοιπόν και θα δείξει πόση διαφορά θα έχει...

 

ακομα και με 2 λυχνιες στα 50 βαττ θα παει αλλωστε....

σε διαβεβαιωνω οτι και στο 2 παιζει ΥΠΕΡΟΧΑ (καθαρα και οχι υπερβολικα δυνατα) οποτε ΑΝΕΤΑ τον χρησιμοποιεις και σε προβες και ζωντανα ;)

Ωραία αυτό είναι ακριβώς που αναζηταώ. και όχι σε καμία περίπτωση δεν τον πήρα για "βρώμικο" ενισχυτής μια και το headroom του είναι ατελείωτο!

Roadmaster+4χ12 στο 2 +

Sovtek+4x12 στο 4 = ..... ;D χεχεχε

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοιγω νεο θεμα , γραφω εδω σχετικο

Υπαρχει καποιος αξιολογος μαστορας για ενισχυτες στην Αθηνα ?

Θελω να βαλω σε εναν 100αριW power scaling για να γινει υποφερτος  ;D

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο οικονομικη λυση ισως ειναι να αγορασεις ενα volume πεταλι και να το περασεις στο FXLOOP της κεφαλης...

 

ετσι το πεταλι <<μεταμορφωνεται>>σε master volume...η αν θες σε μια ψευδαισθηση attenuator

 

ειναι παρα πολυ πρακτικο για μελετη αλλα και για live σε μαγαζια που δεν μπορουν να αντεξουν την ενταση ενος λαμπατου ενισχυτη....προσφατα το δοκιμασαμε σε live και ητανε μια χαρα..

 

κοιτα σε αυτο το λινκ ;)

 

http://www.jampedals.com/mastervolume.htm

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο οικονομικη λυση ισως ειναι να αγορασεις ενα volume πεταλι και να το περασεις στο FXLOOP της κεφαλης...

 

ετσι το πεταλι <<μεταμορφωνεται>>σε master volume...η αν θες σε μια ψευδαισθηση attenuator

 

Ναι, βέβαια το master volume δεν έχει καμία σχέση με το attenuator οπότε πιθανότατα να μην τον βολέψει.. Το πρώτο επιτρέπει απλά το ''πουσάρισμα'' της προενίσχυσης, όχι όμως και της τελικής ενίσχυσης.. Αντιθέτως, με το 2ο μπορείς να πάρεις και τη χροιά της τελικής καθώς σου επιτρέπει να ανοίξεις προενίσχυση και ενίσχυση στο τέρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βέβαια το master volume δεν έχει καμία σχέση με το attenuator οπότε πιθανότατα να μην τον βολέψει.. Το πρώτο επιτρέπει απλά το ''πουσάρισμα'' της προενίσχυσης, όχι όμως και της τελικής ενίσχυσης.. Αντιθέτως, με το 2ο μπορείς να πάρεις και τη χροιά της τελικής καθώς σου επιτρέπει να ανοίξεις προενίσχυση και ενίσχυση στο τέρμα...

 

ακριβως οπως τα ειπες ;)

 

εμενα παντως με εσωσε αυτο το <κολπακι> και τωρα πλεον μελεταω με την κεφαλη χωρις να εχω στο μυαλο μου ουτε τους γειτονες αλλα ουτε και τα αυτια μου που στο  δωματιο μου δεν αντεχεις απο την αντιχηση

 

μαλιστα το πηγα σε εναν γνωστο μου που επαιζε ζωντανα και το συνδεσε την ωρα που εκανε soundcheck και εκει που υπηρχε προβλημα με την ενταση του ενισχυτη ξαφνικα ολα λυθηκαν...τον βολεψε παρα πολυ..

 

σιγουρα ενα attenuator σου κανει την δουλεια ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ αλλα 300 και παραπανω ευρω ειναι μια διαφορα που την σκεφτεσαι οταν μπορεις να εχεις εστω το 70-75% του ιδιου ηχυτικου αποτελεσματος με μια τιμη μικροτερη ακομα και των 30e..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έφτασε το ενισχυτάκι!! ;D

Λοιπόν η κατάστασή του είναι απίστευτη!!

Σε τέστ εχτές στο προβάδικο όλα μια χαρά. Το θέμα είναι ότι έχει το "μαμίσιο" σετ από λάμπες (που είναι peavey made in US) από τα 80's που όπως καταλαβαίνετε έχουν τα χρονάκια τους. Απλά σε πρώτη φάση αυτό με βολεύει μιας και από τονικότητα είναι μια χαρά αλλά από ένταση είναι λίγο πιο κάτω (έπαιζε άνετα στο 4 χωρίς πρόβλημα). Οπότε είμαι OK για τώρα. Μελλοντικά όταν θα έρθει το απαραίτητο re-tube και γενικά ένα σενιάρισμα θα δείξει πως θα είναι από ένταση!

Thanks σε όλους για τις απαντήσεις, τα καλά λόγια και τις χρήσιμες πληροφιρίες.

Ορίστε και μια φώτο με το ζευγάρι:

17062009004f.th.jpg

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου