Προς το περιεχόμενο

Vai Jemini distortion pedal (ντέμο μπάι da man himself) και Vox Satchurator



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως έπρεπε να ψηφίσω κανένα, αλλά αφου η ερώτηση είναι ποιο σας άρεσε περισσότερο, τότε my vote goes to no2.

 

Έχουμε και το "Κανένα από τα δυο"...

 

Το Satch έχει και λογική τιμή, ε; Φανταστείτε να έβγαινε από καμιά αμερικάνικη μπουτικοεταιρειούλα... η τιμή θα ξεκινούσε από τα 220!!  ::)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τα ήθελα και τα 2 παρακαλώ. Τα συμπεριλαμβάνω στη λίστα του Άι Βασίλη τώρα.

 

 

 

Εμένα με ηρεμούν οι ήχοι της φύσης και μ'αρέσει να'χω κάτι σα feng-shui στον ήχο μου, τα τζίτζίκια από το metal zone, κτλ  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω συνειδητά και οφτόπικ  :P αλλά είδα τυχαία πάλι το βιντεο του Jemini και μου δημιουργήθηκε μια απορία:

 

Τι ακριβώς παίζει με τα πρώτα τάστα της JEM (δεξιά όπως κοιτάμε το βιντεο) ??  :o :o :o

 

Δείτε το στο ίδιο το Youtube σε HD και φαίνεται πεντακάθαρα! Είναι δυνατόν να είναι αλλού το τάστο στις 2 πρώτες χορδές?  ??? ???

Ενα googlισμα στα πολύ πεταχτά που έκανα δε με διαφώτισε.

 

(Σορρυ κ πάλι για το οφφτόπικ σε περσινό θέμα αλλά έκρινα ότι δεν αξίζει να ανοίξω καινούριο για ένα ήδη υπάρχον βίντεο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πεί σε μια συνέντευξη πως την πήγε την κιθάρα σ'έναν τύπο με αυτό το πρωτοποριακό σύστημα και πως όντως το intonation είναι πολύ καλύτερο, και τα τάστα δεν είναι καθόλου άβολα. Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς να ψάξεις τη συνέντευξη, δυστυχώς δεν θυμάμαι που την είχα δεί...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ξεθαφτηκε το θεμα να πω και εγω οτι ψηφισα την επιλογη ''κανενα απο τα δυο''...

Σαν το διλημμα Καραμανλης - Παπανδρεου ενα πραγμα.

Τα εχω δοκιμασει και τα δυο και ειναι χαλαρα απο τα χειροτερα distortion pedals που εχω ακουσει.

Το να πετυχεις ηχο Vai με αυτο ειναι απλα μια ουτοπια...Προφανως και στο video του youtube χρησιμοποιει και αλλα πραγματακια, αυτο το ξερει και η κουτση Μαρια.

 

Το satchurator ειχε πεσει στα χερια μου τελη του 2008 και αντεξα μονο μιση μερα να το ακουω, το πεταξα χωρις δευτερη σκεψη...

 

Υ.Γ. Πραγματικα θα θελα να δω τι πωλησεις θα εκανε το Jemini αν δεν ειχε ολο το marketing και το ονομα του Mr Vai...

190 ευρω???

Και για να μην παρεξηγηθω ο ηχος του Vai ειναι απο τους αγαπημενους μου. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι είμαι της άλλης πλευράς.Το satchurator είναι απο τα καλύτερα που έχω παίξει.Το έχω κάτι λιγότερο απο χρόνο και δεν το αλλάζω με τίποτα.οι lead γραμμες ειδικά βγαίνουν υπέροχες.Δεν ξέρω για του vai αλλά με τούτο πετυχαίνεις 100% τον ήχο του Satriani.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

"Άκουσα" το satchurator στο youtube και μου άρεσε πάρα πολύ η χροιά του και ο smooth χαρακτήρας του! Ωστόσο στα reviews του harmony-central έχει 8.2 στο sound quality, όχι και τόσο δυνατή βαθμολογία.. Όσοι το έχουν ακούσει από κοντά (και ακόμα καλύτερα όσοι υπήρξαν κάτοχοι και το έχουν ακούσει σε διαφορετικούς ενισχυτές) ας ρίξουν καμιά άποψη!

 

Πάντως εμφανισιακά είναι κουκλί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 είναι αξιόλογα πετάλια αλλά αν δεν συνοδεύονται από σοβαρό gear τότε μην περιμένετε θαύματα. Και οι 2 τα χρησιμοποιούν σε συναυλίες και τουλάχιστον για το Satchurator ισχύει πως πλησιάζει πολύ τον ήχο του Satch. Τώρα αν το δοκιμάζατε σε κανένα φεντερ φροντμαν 15w με 8αρι ηχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου