Προς το περιεχόμενο

Vai Jemini distortion pedal (ντέμο μπάι da man himself) και Vox Satchurator



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eδώ και καιρό έχουν λανσαριστεί τα δυο νέα signature διστόρσια των Vai και Satriani, το πρώτο της Ibanez, το Jemini (παράφραση του Gemini - Δίδυμος... το ζώδιό του!!  ;D) και το δεύτερο της Vox.

 

22.gif

http://www.ibanez.com/ELECTRONICS/product.aspx?m=JEMINI

 

Στο βίντεο που ακολουθεί ο Steve Vai το παρουσιάζει, και έχει το απίστευτο γέλιο: αυτοσαρκάζεται ανηλεώς και διακωμωδεί το... τεράστιο εγώ του μέχρι τελικής πτώσεως!!!!

 

 

Στα μαγαζιά έχει ήδη φτάσει, αλλά ομολογώ ότι φοβήθηκα να του κάνω ένα τεστ ντράιβ γιατί φοβήθηκα ότι θα βγει από μέσα ένα σμήνος με... τζιτζίκια...  ;D ;D ;D :P

 

 

Παρεπιπτόντως ακούγεται λίγο... χμμμμ... και κάπως πίσω από το νέο Vox Satchurator του αντίπαλου δέους Σατριάνι:

 

Satchurator.jpg

 

 

Tιμές: γύρω στα 100 το Satchurator, γύρω στα 190 το Jemini.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτοσαρκάζεται ανηλεώς και διακωμωδεί το... τεράστιο εγώ του μέχρι τελικής πτώσεως!!!!

 

φοβερος!ειναι συμπαθεστατος και γενικα πολυ ψαγμενος (εχω διαβασει αρκετες συνεντευξεις του & ειναι οντως πολυ spiritual ατομο με τρομερη παιδεια ) δυστυχως αυτα που παιζει μου προκαλουν ατελειωτα χασμουρητα.... :-[

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτε δεν είναι τυχαίο: το πρώτο gig του Vai ήταν με τον αείμνηστο Zappa.

 

Και όταν πριν μερικά χρόνια (και μερικά εκατομμύρια δίσκους μετά το ξεκίνημά του) διάβασα να λέει ότι "τώρα τελευταία μόλις έχω αρχίσει να θεωρώ τον εαυτό μου μουσικό", ε, είναι να μην τον συμπαθήσεις?

 

Φίλε bloody, υπάρχουν πολλαπλά λογοπαίγνια στο όνομα του πεταλιού ("Gemini", το ζώδιό του, "Jem and I").  ;)

 

Το Satchurator ωραίο, αλλά πιο πολύ μου κάνει εντύπωση η κιθάρα στο demo, μια από τις καινούργιες Virage της Vox.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτε δεν είναι τυχαίο: το πρώτο gig του Vai ήταν με τον αείμνηστο Zappa.

 

Το χιούμορ του έχει στοιχεία από το χιούμορ του Frank, αλλά Frank δεν είναι κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Jemini μου ακούστηκε κάπως βρώμικο ειδικά το αριστερό πετάλι.Νομίζω ότι το Satchurator είναι πιο πρακτικό πετάλι και ηχητικά μου άρεσε πολύ περισσότερο!!

 

Ναι είμαι φαν του satch to ξέρω ;D ;D ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα quintiplet, αυτά εχουν ξαναειπωθεί από τον SF (τα ίδια και για τον Satriani) και δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στο να εκφράζει κάποιος την άποψή του...

 

Και όταν πριν μερικά χρόνια (και μερικά εκατομμύρια δίσκους μετά το ξεκίνημά του) διάβασα να λέει ότι "τώρα τελευταία μόλις έχω αρχίσει να θεωρώ τον εαυτό μου μουσικό", ε, είναι να μην τον συμπαθήσεις?

 

Kαι όχι μόνο αλλά συνεχώς λέει ότι αν ο ίδιος έχει φτάσει κάπου, το 80% οφείλεται στην πολύ σκληρή δουλειά που έχει κάνει με την τεχνική του, και σχεδόν καθόλου στο ταλέντο!

 

Το Satchurator ωραίο, αλλά πιο πολύ μου κάνει εντύπωση η κιθάρα στο demo, μια από τις καινούργιες Virage της Vox.  ;)

 

Ναι, έχω διαβάσει πολλά για αυτήν... αν και δεν είναι η πρώτη φορά που η Vox βγάζει κιθάρα, είναι πολυαναμενόμενη.

 

Πίσω στο θέμα: το Jemini νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο σε αυτούς που έχουν την τεχνική για να το αναδείξουν, ενώ το Satchurator φαίνεται πιο φιλικό στον average (κουλό) κιθαροπαίχτη...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπα quintiplet, αυτά εχουν ξαναειπωθεί από τον SF (τα ίδια και για τον Satriani) και δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στο να εκφράζει κάποιος την άποψή του...

....

 

Και πρέπει να κρατάμε κατά νού οτι το λες οτι βαριέσαι κάποιο μουσικό είδος ή μουσικό δεν σημαίνει ότι αμφισβητείς τη σοβαρότητά του. Έτσι δεν είναι?

 

Παρεπιπτόντως, τα πεταλάκια δεν μου πολυάρεσαν.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου