Προς το περιεχόμενο

SOS HELP χάλασε ένα πλήκτρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Γεια σας παιδιά.

Εχω τρελαθεί και με το ζόρι τώρα σας ποστάρω.

Έχω το Roland VA-76 το οποίο μέχρι χτες αργά το βράδυ δούλευε τέλεια.Σήμερα πάω να παίξω και το πλήκτρο μι της 4ης οκτάδας δεν υπακούει.Αν το πατήσω με δύναμη και το κουνήσω λίγο δεξια αριστερά κάπως χαμηλά ακούγετε.

Τρέμω ολόκληρος αυτή την στιγμή γιατί εγγύηση δεν έχει και το αγόρασα (μεταχειρισμένο αλλα σε υπεράριστη κατάσταση) πριν δυο βδομάδες.Ούτε καν το ευχαριστήθηκα και χάλασε...τζάμπα τα λεφτα...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω:

Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου για να το επισκευάσω χωρις να βλάψω τίποτα άλλο??plz όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας το κάνει γιατι δεν είναι και τοσο ευκολο απο την Ξάνθη που μένω να το τρέχω στην θεσ/νίκη να ψάχνω τον στολλα να περιμένω κ εγω δεν ξέρω ποσο καιρό...δεν μπορω να μείνω χωρείς πλήκτρα.Αν παλι δεν μπορώ να κάνω κατι μόνος ας μου πει κάποιος πόσο περίπου θα κοστίσει η επισκευή του (ελπίζω να επισκευάζεται γιατι μου περασαν διάφορες φρικτές ιδεες απο το μυαλό ;D ??? ::) :'( :'( :'( ) και πόσες μέρες θα πάρει...

 

Αν κάτι δεν το εξιγώ σωστά πείτε μου να το εξιγήσω γιατι είμαι πολύ αγχομένος τώρα

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη

 

EDIT: μήπως έχετε και καμιά ιδέα πως θα το πω στον μπαμπά μου?Για να γλιτώσει το έμφραγμα ο άνθρωπος...  ;D

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

:'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια περίπτωση είναι να είνα απλώς θέμα "επαφής".

 

Συνήθως θέλει απλώς ένα καθάρισμα στις επαφές, στο σημείο που το πλήκτρο πατάει επάνω στην τυπωμένη πλακέτα. Εδω υπάρχουν καλά και κακά νέα. Τα καλά είναι ότι αρκεί ένα στικ με μπαμπάκι για τα αυτιά με καθαρό οινόπνευμα. Τα κακά είναι ότι ανάλογα με το όργανο το να το ανοίξεις και να το ξανακλείσεις ίσως αποδειχτεί μεγάλος μπελάς και χρειάζεται μεγάλη προσοχή για να μπούν όλα στη θέση τους. Για ένα Kurzweil που το έκανα κάποτε χρειάστηκαν 8 ώρες αλλα ίσως το δικό σου να ανοίγει ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια περίπτωση είναι να είνα απλώς θέμα "επαφής".

 

Συνήθως θέλει απλώς ένα καθάρισμα στις επαφές, στο σημείο που το πλήκτρο πατάει επάνω στην τυπωμένη πλακέτα. Εδω υπάρχουν καλά και κακά νέα. Τα καλά είναι ότι αρκεί ένα στικ με μπαμπάκι για τα αυτιά με καθαρό οινόπνευμα. Τα κακά είναι ότι ανάλογα με το όργανο το να το ανοίξεις και να το ξανακλείσεις ίσως αποδειχτεί μεγάλος μπελάς και χρειάζεται μεγάλη προσοχή για να μπούν όλα στη θέση τους. Για ένα Kurzweil που το έκανα κάποτε χρειάστηκαν 8 ώρες αλλα ίσως το δικό σου να ανοίγει ευκολα.

 

Ρε Άγγελε όχι οινόπνευμα! Το οινόπνευμα έχει μέσα και λίγο νεράκι... Με βενζίνη καθαρισμού και μπατονέτες το κάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια περίπτωση είναι να είνα απλώς θέμα "επαφής".

 

Συνήθως θέλει απλώς ένα καθάρισμα στις επαφές, στο σημείο που το πλήκτρο πατάει επάνω στην τυπωμένη πλακέτα. Εδω υπάρχουν καλά και κακά νέα. Τα καλά είναι ότι αρκεί ένα στικ με μπαμπάκι για τα αυτιά με καθαρό οινόπνευμα. Τα κακά είναι ότι ανάλογα με το όργανο το να το ανοίξεις και να το ξανακλείσεις ίσως αποδειχτεί μεγάλος μπελάς και χρειάζεται μεγάλη προσοχή για να μπούν όλα στη θέση τους. Για ένα Kurzweil που το έκανα κάποτε χρειάστηκαν 8 ώρες αλλα ίσως το δικό σου να ανοίγει ευκολα.

 

Ρε Άγγελε όχι οινόπνευμα! Το οινόπνευμα έχει μέσα και λίγο νεράκι... Με βενζίνη καθαρισμού και μπατονέτες το κάνουν!

 

Εγω το κάνω χρόνια, εκτός απο πλήκτρα και σε τηλεκοντρόλ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Λένε ότι ακόμα καλλίτερα είναι με ισοπροπυλική αλκοόλη, αλλα δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά δεν μπορώ να το ανοίξω εγώ.

Πήρα τηλ (δηλαδή ο lamprosgg για εμένα) και είπαν οτι αν είναι απλα σκόνη για να την καθαρίσουν θα πάρουν 20ευρώ.

Αλλα αν είναι οι φούσκες (πρωτη φορα το ακούω αυτό) θα πάρουν 120ευρώ.

 

Τι είναι αυτές οι φουσκες?

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα 99.9% ειναι φουσκες και σου το λεω γιατι εχω αλλαξει ουκ ολιγες φορες :D

Οι φουσκες ειναι επαφες πολυ απλα οπως και στα περισσοτερα οργανα(synths),τηλεχειριστηρια κ.α.

psr-keys-conts.jpg

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.music-service.co.uk/Graphics/psr-keys-conts.jpg&imgrefurl=http://www.music-service.co.uk/spares.html&h=394&w=600&sz=19&hl=el&start=3&um=1&tbnid=hyvdboPGvdxlXM:&tbnh=89&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Droland%2B%2Bkey%2Bcontacts%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Del

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προπαντως ψυχραιμια ;D μακαρι ολα τα προβληματα να ηταν σαν το δικο σου.

Μπορει να θελει κι ενα απλο καθαρισματακι.

Πριν λιγο καιρο μου ειχα μια παρoμoια περιπτωση με ενα Em-50 oriental(roland)ενος φιλου.

Καθαρισμα επαφες με ενα σπρει της Konik(Καλα το γραφω;)κι αυτο ηταν.

 

Δες το προηγουμενο ποστ ενταξει η φωτο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να είναι τοσο απλό το πρόβλημα

και εύχομαι να θέλει μόνο καθάρισμα γιατι 120ευρώ δεν είναι και λίγα...

 

 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους για τις απαντήσεις θα προσπαθήσω το Σάββατο να το πάω στον Στολλά και όταν έχω νέα θα σας πω τι έγινε...

 

Ευχαριστώ επίσης που μου διώξατε και το άγχος  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 90% σκόνη και βγαίνει ευκολά αν καταφέρεις να φτάσεις στις φούσκες, αλλά εκεί είναι το ζήτημα, θέλει πολύ προσοχή , είναι ακριβώς οπως τα είπαν οι άλλοι φίλοι μας, πιο πάνω, και εχθές έπαθα το ίδιο.

 

Το έχω καθαρίσει το tritonaki ετσι 3 φορές μέχρι τώρα , και όσο και να τα προστατεύεις τα άτιμα με τις μεταφορές και γενικά με το σκονισμένο - μολυσμένο περιβάλλον που ζούμε γίνεται συνέχεια ,

 

αλλά δυστυχώς το va δεν είναι tritonaki, εδώ στο tritonaki κάνω πόση ώρα και βαριέμαι να το κάνω παλι , γιατι μέχρι να φτάσεις εκεί βγάζεις 40 βίδες. Πρόσεχε τα καλώδια στις πλακέτες και τις φίσσες, γιατι είναι βαρύ το όργανο και σημείωνε τα βήματά σου αν το επιχειρήσεις , καντο μαζι και με κανα φίλο να σε βοηθήσει.

 

Ισως καλύτερα να το πάς για καθαρισμό στο service,

 

Υπομονή πάντως, μην στεναχωριέσαι, συμβαίνει σε όλους μας, είναι αναποφευκτο , δεν είσαι μόνος. Και όσο μπορείς στο μέλλον μην το αφήνεις ακάλυπτο ποτέ οταν δεν το χρησιμοποιείς και μακρυά απο καπνούς , π.χ. μην καπνίζεις οταν το χρησιμοποιείς γυρω, πιστεύω οτι απο το τα υπολλείματα των αναθυμιάσεων του τσιγάρου, μαζευεται μάκα στις επαφές συσκευών.

 

Είναι θετικό που το πατάς και ακούγεται έστω και λίγο,

 

Αντε, αυριο στο ρεπό μου θα ανοίξω και το δικό μου!! Ωχχ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου