Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία πεταλακίων...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αγαπητοί νοιζάδες(σας πέρνω με το καλό μπας και απαντήσει κανείς..!)

Έχω ένα πετάλι το οποίο δοκίμασα ,παρόλο που στις προδιαγραφές του έλεγε το αντίθετο, να το τροφοδοτήσω παράλληλα άλλά δε του καθόταν...

...σκέφτομαι λοιπόν για να μη σπαζοκεφαλιάζω με διόδους και αντιστάσεις να το συνδέσω με την υποδοχή της μπαταρίας...ερώτηση:

...παίζει πρόβλημα?!!...

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις που θα με δώσετε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ναι, μπορείς θεωρητικά να συνδέσεις 9V εκεί που συνδέεται η μπαταρία. (Πέραν του ότι είναι προφανές, να αναφέρω ότι έτσι έχω μοντάρει ένα ρώσικο big muff).

Αλλά τι εννοείς "δεν του καθόταν"? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν είναι πετάλι που έχει το + σα γείωση, δεν μπορείς άμεσα να το τροφοδοτήσεις παράλληλα με άλλα πετάλια που έχουν το - σα γείωση. Αυτό συμβαίνει συνήθως σε παλιά πετάλια τύπου Fuzz Face που χρησιμοποιούν ΡΝΡ τρανζίστορ τα οποία με απλά λόγια "τροφοδοτούνται ανάποδα" από τα ΝΡΝ (έτσι που το είπα θα με σκοτώσουν οι ηλεκτρονικοί της παρέας, αλλά το λέω όσο πιο απλά γίνεται για κάποιον αδαή).

 

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η γείωση του ενός πεταλιού (με -) και η γείωση του εν λόγω πεταλιού (με +) βραχυκυκλώνονται μέσω του καλωδίου ήχου που τα συνδέει. Αυτό που μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση, αν θες να το τροφοδοτήσεις παράλληλα, είναι να φτιάξεις δύο καλώδια καρφί-καρφί στα οποία η θωράκιση του ενός καλωδίου δε θα συνδέεται με το ένα καρφί (αυτό που θα μπαίνει στο εν λόγω πετάλι) αλλά θα περνάει bypass το πετάλι, στη θωράκιση του άλλου καλωδίου.

 

Δεν έχω χρόνο τώρα, αν δεν κατάλαβες πες μου για να κάνω σχεδιάγραμμα αργότερα.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως αν είναι πετάλι το οποίο "γειώνει" στο σασσί του το +, τότε οταν το συνδέεις πρέπει να την πατάνε και τα υπόλοιπα (καθώς "γονατίζει" η τροφοδοσία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς θεωρητικά να συνδέσεις 9V εκεί που συνδέεται η μπαταρία. (Πέραν του ότι είναι προφανές, να αναφέρω ότι έτσι έχω μοντάρει ένα ρώσικο big muff).

Αλλά τι εννοείς "δεν του καθόταν"? 

Έδειχνε να μένει συνέχεια ανοιχτό ενώ τα άλλα πετάλια λειτουργούσαν...αν υπήρξε πτώση τάσης δεν το μέτρησα γιατι δεν ήθελα να το ζορίσω για περισσοτερο χρονικό διάστημα!

@Bartua:

Έτσι απλά να τα λες γιατι σαν ερασιτέχνης δε θα καταλάβαινα και περισσότερα... :)

Βέβαια ένα σχηματάκι θα βοηθούσε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επέστρεψα... πριν μπούμε στα πιο βαθιά, εξήγησέ μας λίγο τι ακριβώς θες να κάνεις, τι έκανες και τι έγινε, γιατί ομολογώ πως δεν κατάλαβα καλά.

 

Ή ας το πάμε βήμα-βήμα: έχεις ένα πετάλι που παίρνει μπαταρία αλλά δεν έχει υποδοχή για AC adaptor και θέλεις να το τροφοδοτήσεις με AC adaptor; Θεωρητικά ναι, μπορείς να βάλεις ένα κλιπ 9V μπαταρίας στον αντάπτορα και να το συνδέεις με το κλιπ μπαταρίας που έχει το πετάλι (προσοχή, πρέπει να το συνδέσεις ανάποδα στον αντάπτορα το κλιπ για να παίρνει τελικά σωστή πολικότητα το πετάλι). Δοκίμασέ το και αν δε σου δουλεύει έτσι πες μας τα συμπτώματα να πάμε παρακάτω...

 

PS: δεν είναι Bartua, είναι Babtua...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν τα είπα καθαρά και προσανατολίστηκα σε λάθος μέριά!

Λοιπόν το πετάλι(όντως fuzz)  έχει  υποδοχή και για μπαταρία και για τροφοδοτικό...το θέμα είναι οτι δεν δέχεται σύνδεση του στυλ "daisy chained" με άλλα πετάλια...αυτόν τον όρο τον ερμήνευσα με τη βοήθεια του google ως "σύνδεση σε σειρά" αλλά "φτιάχνοντας" το καλωδιο ενος τροφοδοτικού με παράλληλη σύνδεση τροφοδοσίας για τα πετάλια παρουσίασε πρόβλημα...

....το λάθος μου ήταν να είμαι σίγουρος οτι αν σύνδεα το τροφοδοτικό στην υποδοχή απο την 9ν μπαταρία θα ξεπερνούσα το όλο θέμα...

Άν παρακάμψω τη θωράκιση μόνο για το συγκεκριμένο πετάλι θα έχω κανα πρόβλημα λειτουργίας του, ή καμιά ηχητική απώλεια?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, από τα λεγόμενά σου εμπίπτεις στην κατηγορία των πεταλιών με γείωση το +. Λογικά, όταν το συνδέεις με το κλασικό καλωδιάκι-διανομέα από τον αντάπτορα, θα πρέπει να μη δουλεύει ούτε αυτό ούτε τα άλλα πεταλάκια που παίρνουν ρεύμα από τον ίδιο διανομέα. Να τι θα φτιάξεις:

 

PS:Ίσως να μη φαίνεται σωστά στο σχήμα, τα δύο σημεία με Χ συνδέονται μεταξύ τους

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου