Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αλλαγή μαγνητών σε Ibanez S670FM


fouskas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω που εχω την s540 που την εβγαζε σε μπλε γαλαζιο και σε καφε,εχω βαλει του seymour duncan τον jazz στον neck και τον jeff beck στον bridge,ειδικα o jeff ειανι τελειος.....για τον αλλο καλα λογια εχω να πω απλα εαν εβαζα τωρα μπορει να εβζα και το 59' ετσι για δοκιμη....αυτα οαντως δεν θα εχει καμια σχεση με τους μαμα σε καμια περιπτωση οι οποιοι ειναι απαραδεκτοι και σκοτωνουν το οργανο το οποιο φυσαει..... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλλε 81/85 ειναι δοκιμασμενοι στην κιθαρα σου και τα σπανε!!! προσεχε μονο να σου βαλλουν ολα τα ηλεκτρικα των μαγνητων σε περιπτωση που προβεις σε τετοια αγορα!!! εγω στην αρχη την πατησα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικότερα, από την δεκαετία του '90 και μετά και με την παραγωγή ενισχυτών high gain, το να βάλεις μαγνήτες πολύ μεγάλης εξόδου δεν θεωρείται αναγκαίο για να παίξεις heavy metal. Eκτός αν είσαι fan του ήχου των active μαγνητών που χρησιμοποίησαν κιθαρίστες όπως ο Randy Rhoads, o Zakk Wylde ή οι Μetallica στα πρώτα τους 3 album.

 

Aυτοί όμως πρέπει να θυμόμαστε ότι είχαν να κάνουν με ενισχυτές όπως ο JCM 800, και Μesa Boogie MarkIIc, που με τα σημέρινα δεδομένα δεν θα τους έλεγα high gain...(όταν για παράδειγμα σήμερα κυκλοφορούν οι Triple Recto, οι Diesel κλπ)...

 

Εγώ θα σου πρότεινα passive μαγνήτες, να μην χρεiαστείς και πολύ δουλειά στην κιθάρα, και να είναι και πιο all around. Eπίσης ο ήχος των active μαγνητών δεν μου αρέσει και νομίζω ότι γενικότερα δεν ενθουσιάζει και πολύ κόσμο...

 

Η πρότασή μου είναι: DiMarzio PAF Pro Neck, DiMarzio Tone Zone Bridge, DiMarzio Area 58 Middle. Απόλυτη ευελιξία στον high gain ήχο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, από την δεκαετία του '90 και μετά και με την παραγωγή ενισχυτών high gain, το να βάλεις μαγνήτες πολύ μεγάλης εξόδου δεν θεωρείται αναγκαίο για να παίξεις heavy metal. Eκτός αν είσαι fan του ήχου των active μαγνητών που χρησιμοποίησαν κιθαρίστες όπως ο Randy Rhoads, o Zakk Wylde ή οι Μetallica στα πρώτα τους 3 album.

 

Aυτοί όμως πρέπει να θυμόμαστε ότι είχαν να κάνουν με ενισχυτές όπως ο JCM 800, και Μesa Boogie MarkIIc, που με τα σημέρινα δεδομένα δεν θα τους έλεγα high gain...(όταν για παράδειγμα σήμερα κυκλοφορούν οι Triple Recto, οι Diesel κλπ)...

 

Εγώ θα σου πρότεινα passive μαγνήτες, να μην χρεiαστείς και πολύ δουλειά στην κιθάρα, και να είναι και πιο all around. Eπίσης ο ήχος των active μαγνητών δεν μου αρέσει και νομίζω ότι γενικότερα δεν ενθουσιάζει και πολύ κόσμο...

 

Η πρότασή μου είναι: DiMarzio PAF Pro Neck, DiMarzio Tone Zone Bridge, DiMarzio Area 58 Middle. Απόλυτη ευελιξία στον high gain ήχο.

 

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Με εναν high gain ενισχυτη και τον πιο ψοφιο μαγνητη να παιξεις παλι θα εχεις τρελα γκαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτείνω: seymour duncan tb-11 bridge, cool rails middle ,και o jazz που τον εχεις ήδη...ο πρωτοσ ειναι για πιο shred και γρογορο μεταλ προσανατιλισμους , ο μεσαιος εχει υπεροχα λαμπερα καθαρα και ο jazz εχει αρκετα ζεστο ηχο για sweeps και γλυκα σολο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου