Προς το περιεχόμενο

Pat Martino & John Scofield - "Sunny"


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

 

και ο απίστευτος Joey DeFrancesco!

 

σχόλιο κάποιου φαν απο κάτω :

wait holy shit that.... is....... joey joey please lose weight so you would be alive for a long time. if you die too soon it'd be really selfish of you.
 :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Είναι τέλειο. Το έχω χαζέψει αρκετές φορές αυτό το βίντεο. Εψάχνα κομμάτια του Πατ τώρα στο youtube αλλά έχει πολυ λίγα. Έχω ένα δίσκο που παίζει με δωδεκάχορδη ηλεκτρική στα 70' χωρίς το κλασσικό κούρδισμα δωδεκάχορδης αλλά με διπλές χορδές στο ίδιο τονικό υψος. Πολύ περίεργος ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δίσκο που παίζει με δωδεκάχορδη ηλεκτρική στα 70' χωρίς το κλασσικό κούρδισμα δωδεκάχορδης αλλά με διπλές χορδές στο ίδιο τονικό υψος. Πολύ περίεργος ήχος.

Λες το Desperado. Το έχω κι εγώ - από τους λιγότερο αντιπροσωπευτικούς του δίσκους.

 

Σύμφωνα με τον ίδιο:

The unusual tonal effect was the instrument itself. It was a nameless inexpensive twelve string guitar that was given to me as a gift, which I used on that album as my appreciation.

 

I remember the neck was bowed, and I arranged the tuning in the following way:

 

2 high E's, (in unison) 2 B's, (in unison) 2 G's, (in unison) 2 D's, (in unison) and a single A, and a single low E.

 

I must have been crazy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ναι, το 'Desperado'! Α, δεν είναι όλες οι χορδές διπλές βλέπω. Πλάκα είχε που έκανε και bends με τις διπλές, πάντως. Δεν είναι, όντως, αντιπροσωπευτικός στον ηχο του ο δίσκος αλλά από φρασεολογία τον αναγνωρίζεις αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας έχει στοιχειώσει εδώ και καιρό αυτό :)

τι να πεις, τα σολα των κιθαριστών, ο τυμπανιστής...

οι μπασογραμμές που παίζει ελλείψει μπασίστα ο Joey...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικοί! Κυρίως ο martino διότι δεν μου αρέσει ο ήχος του Scofield γενικά.

Ότι πρέπει για ένα ευχάριστο πρωινό ξύπνημα Σαββάτου, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου