Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με χορδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας . Ειμαι καινουριος με την κιθαρα και αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την ηλεκτρικη μου... Εχω μια ibanez jem και το setup στο floyd rose το εχω κανει μονος μου. Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι σε μια μερα αλλαζω 5 φορες την χορδη μι , την πρωτη...Σπαει συνεχεια , κοβεται στη μεση , μηπως ξερετε που μπορει να οφειλεται αυτο? Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως την "τρωει" σε καποιο σημειο επαφης το μεταλλο,δες ακριβως ΠΟΥ σπαει και με λιγο γυαλοχαρτο "σμουθαρε" το φαγωμενο μεταλο (συνηθως ειναι τα σελλακια ή το σημειο εξοδου απο τη γεφυρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες που σπάει. Στο floyd? Στο nut? Σε συγκεκριμένο τάστο?

Επίσης το σετάρισμα του floyd πως το κάνεις; Κλασικά αλλάζοντας 1-1 τις χορδές, ή όλες μαζί, οπότε αρχίζοντας με τη μι σου σπάει επειδή τρελαίνεται από το τράβηγμα;

Και σπάει όταν παίζεις απλά, ή αν κάνεις καμιά υπερβολή με το τρέμολο;]

 

κι επειδή ο καθένας μετράει διαφορετικά όταν λες πρώτη, εννοείς την τυλιχτή (χλωμό, αλλά το αναφέρω καθώς φίλος μου σπάει μόνο αυτήν) ή την καντίνι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοβεται στη μεση της ταστιερας (λαιμος) δεν ξερω σε πιο ταστο ακριβως.Κυριως κοβεται οταν κανω bending.Τις χορδες τις αλλαζω μια μια...Το προβλημα ξεκινησε μετα το τελευταιο setup...Ενω δεν χανει καθολου η κιθαρα και δεν εχω κανενα προβλημα οσον αφορα το τρεμολο οταν κανω bending κοβεται... χρησιμοποιω elixir 9αρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όπως μου ακούγεται, μάλλον η χορδή σπάει από κάποια εγκοπή σε ένα συγκεκριμένο τάστο. Για τσέκαρε τα τάστα προσεκτικά να δείς μήπως βρεις κάτι τέτοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σπάει στη μέση υποψιάζομαι ότι υπάρχει χοντρό πρόβλημα στα τάστα. το οτι εκανες σετ απ δεν κολλάει με το σημείο που σπάει η χορδή.

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτο επαθα και εγω μετα το σεταρισμα.

αλλα δεν ειναι τιποτα βρεσ το ταστο που την κοβει και τρψτο λιιιιιιιιιιιιιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hybrid θα ήθελα α μας πεις αν τελικά έφταιγε κάποιο, τάστο, γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε 99% έχουν πρόβλημα και τα άλλα τάστα και δεν θα σου κόβουν μόνο χορδές ,αλλά και θα σου πληγώνουν τα δάχτυλα

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου