Προς το περιεχόμενο

Fender 57/62 η Fender CS 69 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι μεταξυ αυτων των 2 σετ για μια στρατ με reverse headstock, Alder Body και Maple Neck.

 

Αποψεις - Διαφορες?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 57/62 είναι πιο full range, οι 69 πιο scooped στα μεσαία.

Τους έχω και τους δύο. Είναι θέμα γούστου.

Αν το reverse headstock σημαίνει Hendrix, τους CS 69.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το μελημα μου ειναι καλος καθαρος fender στρατ ηχος.

 

Ειμαι σε διλλημα γιατι εχω διαβασει οτι οι 57/62 δε τα πανε καλα με πεταλια. Οτι χανουν την ταυτοτητα τους και οτι ακουγονται ανεμικοι και thin.

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε διλλημα γιατι εχω διαβασει οτι οι 57/62 δε τα πανε καλα με πεταλια. Οτι χανουν την ταυτοτητα τους και οτι ακουγονται ανεμικοι και thin.

 

μην πιστευεις οτι βλακεια διαβαζεις στο ιντερνετ,οι μαγνητες ειναι ωραιοτατοι και παιζεις οτι γουσταρεις με αυτους,ειναι κατα τη γνωμη μου οι καλυτεροι strat μαγνητες στα λεφτα τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε διλλημα γιατι εχω διαβασει οτι οι 57/62 δε τα πανε καλα με πεταλια. Οτι χανουν την ταυτοτητα τους και οτι ακουγονται ανεμικοι και thin.

Rubbish, if your guitar sounds good, they will sound good.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το μελημα μου ειναι καλος καθαρος fender στρατ ηχος.

 

Ειμαι σε διλλημα γιατι εχω διαβασει οτι οι 57/62 δε τα πανε καλα με πεταλια. Οτι χανουν την ταυτοτητα τους και οτι ακουγονται ανεμικοι και thin.

 

Αυτά είναι μπούρδες. Μια χαρά ακούγονται.

Αντίθετα, είναι πιο all-around από τους 69ρηδες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τους 69 στην classic player 60. Είμαι απιστευτα ευχαριστημένος, κλασικος στρατ ηχος, και με όσα πεταλια τους δοκιμασα δουλευουν αψογα. Δυστυχως δεν εχω τεραστια εμπειρια, και δεν έχω δοκιμάσει τους αλλους.

 

Αυτο που μου εκανε θετικη εντυπωση είναι πως τελικά δεν έχουν τοσο θορυβο όσο λέγαν καποιοι (σε συζητησεις , φορουμ κτλ) και παρόλο που στις θεσεις 2 και 4 δεν υπαρχει hum cancelling δεν νομίζω ποτε να με ενοχλήσει ο θορυβος τους.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θρεντ υπάρχει να ρωτήσω και γω μιας και είμαι σε φάση αλαγής μαγνητών στη στρατ μου,Σκεφτόμουν τους 54 η τους 69 ,τώρα μου βάζετε και τους 57-62.Τελικά πιο είναι το καλύτερο καστομ σετ της φεντερ?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλύτερο.

Δυστυχώς είναι θέμα γούστου.

Διαβάζεις, διαβάζεις, διαβάζεις, βλέπεις κανα βίντεο, ακούς και μετά ποντάρεις στην τύχη.

Μόνο οι χρονιές μπορούν να σου δώσουν μια ιδέα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CS69: εξαιρετικα scooped μαγνητες. Πολυ λιγα μεσαια, εντονα μπασα και πριμα. Πολυ ωραια χροια στα καθαρα, ο bridge μαγνητης "ξυνει" εντονα. Αν εδινα ενα ενδικτικο eq θα ηταν

treble 8

mid 3

bass 7

 

57/62. Αυτο που ολοι περιγραφουν ως κλασσικος fender ηχος. Σαφως περισσοτερα μεσαια απο τους προηγουμενους, ελαφρως πιο all around, generic (οχι με την κακη εννοια) sounding, καπως πιο γεματοι απο τους 69.

treble 7

mid 5

bass 6

 

54 Το σετ που θα επελεγα σημερα απο την γκαμα της fender. Εξαιρετικοι μαγνητες και νομιζω οι καλυτεροι στη γκαμα της fender. Playable bridge μαγνητης (αν θυμαμαι καλα εινια καπως overwound σε σχεση με τους αλλους δυο).

 

Αν δεν ειναι απαραιτητο να περιοριστεις στη γκαμα της fender υπαρχουν αλλα δυο σετ τα οποια συμφωνα με τα προσωπικα μου γουστα δεν αποχωριζομαι ποτε¨.

Duncan SSL1 για τα καλυτερα 50s καθαρα, kai fralin vintage hots, το οποιο ειναι για εμενα το καλυτερο all around fender sounding set.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου