Προς το περιεχόμενο

Fender Road Worn...


alexi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

road-worn-strat.jpg

 

Πριν κατι μερες καποιος στο φορουμ με παρακαλεσε να κανω ενα θρεαντ για την Road Worn 60s Strat που εχω....so, ειπα να κανω μια μικρη προσπαθεια...

 

Λοιπον...η σειρα road worn της Fender αρχισε να βγαινει καπου το 2008 και συνεχιζει να βγαινει οπως ολοι ξερουμε...Οπως το περιγραφουν πολλοι, ειναι φτηνα custom shop relics που μπωρει να παρει καποιος χωρις να δουλευει για ενα χρονο για να παρει μια κι8αρα που 8α κανει 12 χιλιαρικα...

 

Ας μπουμε το δε γριλ...Τον αυγουστο που μας περασε ειπα να παρω μια καινουρια κιθαρα..ειχα ενα περιπου 850-900 ευροπουλα...Δοκιμασα πολλες κιθαρες...μονο στρατ βεβαια γιατι εχω μια λες...

 

Ποιες δοκιμασα? 2 με 3 50s kai 60s classic series strats...1-2 standard strats...1 classic player 60s...1 Gilmour strat...1 Johnson...1 Am standard strat...1 MIJ strat '88...και βεβαια 2 road worn...

 

Γιατι κατελιξα στην road worn 60s?

 

Πρωτα απ'ολα..Οπτικα (οπως και μια γυναικα) την ειδα και μου αρεσε...το relic? Ενταξι...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..εμενα μαρεσει..

 

Δευτερον..οποιος τολμισει και πεταχτει να πει...'αααα!! ειναι classic player 60's που απλα την πατισε τρενο'..κανει λαθος...Γιατι, 1) εχει νιτρο finish. αναπνει το ξυλο..ανανακλα τον ηχο καλητερα ο μαγνητης...2) μαγνητες tex mex...καλητεροι απο stock mexican pups...ποιο ποιοτικος ηχος...λιγο μουντος αλλα wtf..3) dunlop 6105 frets..το αισθημα του 7.25 radius ψιλο-χανετε...δεν ειναι σπαστικο οπως στις classic 50s (μαρεσει το low action)...

 

 

to be continued...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερον..οποιος τολμισει και πεταχτει να πει...'αααα!! ειναι classic player 60's που απλα την πατισε τρενο'..κανει λαθος...Γιατι, 1) εχει νιτρο finish. αναπνει το ξυλο..ανανακλα τον ηχο καλητερα ο μαγνητης...2) μαγνητες tex mex...καλητεροι απο stock mexican pups...ποιο ποιοτικος ηχος...λιγο μουντος αλλα wtf..3) dunlop 6105 frets..το αισθημα του 7.25 radius ψιλο-χανετε...δεν ειναι σπαστικο οπως στις classic 50s (μαρεσει το low action)...

 

15461-pop-corn.jpg

 

εγω τα πηρα! μπορουμε τωρα να συνεχιζουμε!

 

ον τοπικ!

καλοπαιξιμη φιλε μου!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικά, είναι κούκλα. Καλόπαιχτη!

Τώρα για το ξύλο που αναπνέει καλύτερα κλπ κλπ, καλά σου το λέει και ο bluezlick. Άστο καλύτερα...

Ανέβασε και κανά κλιπ ντε να την ακούσουμε.

(Α οι classic players δεν φοράνε απλούς stock mexican pups...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικά, είναι κούκλα. Καλόπαιχτη!

Τώρα για το ξύλο που αναπνέει καλύτερα κλπ κλπ, καλά σου το λέει και ο bluezlick. Άστο καλύτερα...

Ανέβασε και κανά κλιπ ντε να την ακούσουμε.

(Α οι classic players δεν φοράνε απλούς stock mexican pups...)

 

Custom 69...ναι...κια εχουν κανει και greasebucket circuit αν θυμαμε καλα...

 

κλιπακι αυριο...γιατι βαριεμαι τωρα να ανοιγω νουεντο..κτλ...ειναι ιστορια....

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε... Η κιθάρα σου είναι τίγκα στις γρατζουνιές και τα χτυπήματα φίλε, καλύτερα να την επιστρέψεις και να πάρεις καμιά καινούρια... (Αναμενόμενο, το ξέρατε!  :P)

 

Όπως και να'χει, καλόπαιχτη φίλε, και σου εύχομαι να της προσθέσεις κι εσύ μερικά όμορφα "μετάλλια" ακόμα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα ηθελα να πω την γνωμη μου χωρις να θελω να αντιπαρατεθω σε τιποτα απο αυτα που λεει ο φιλος alexi....Πριν παρω την classic player strat 50's ειχανε στο μαγαζι και την road worn 60's......λοιπον σε εναν marshall λαμπατο.....με ακριβως τα ιδια settings δοκιμασα και τις δυο κιθαρες ...εβγαζα βυσμα εβαζα στην αλλη και δοκιμαζα......η διαφορα στις 2 κιθαρες ηταν τραγικη......η road worn ειχε πολυ καλυτερο ηχο :(απογοητευμενος μιας και ειχα δωσει τα λεφτα για την classic player 50's πηγα σπιτι και λεω '' μπραβο την εκανες την λαμακια'' βεβαια ειχανε και διαφορα στην τιμη μια και η classic player την πηρα 600 και η αλλη ειχε 850-900.Πηγαινωντας σπιτι ειπα κατσε ρε γ***το να δω τις διαφορες τους...μπηκα ιντερνετ διαβασα και ειδα οτι η διαφορα τους ηταν το nitro και οι μαγνητες.Ετσι ξαναπηρα στο μαγαζι παρηγγειλα τους tex mex και ειπα να δουμε τι θα παιξει.Οταν η κιθαρα ητανε ετοιμη ξαναπηγα στο μαγαζι να την παραλαβω και ειπα να ξανακανω test drive μεταξυ τους.

  Εβαλα παλι στον ιδιο ενισχυτη με το e.q flat οπως την πρωτη φορα και δοκιμασα τις 2 κιθαρες με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως την πρωτη φορα.......εβγαζα βυσμα εβαζα στην μια ...και τουμπαλιν........το αποτελεσμα...ητανε οτι η classic player strat 50's ητανε ενα κλικ πιο πανω ηχητικα...και αυτο δεν ητανε δικο μου μονο συμπερασμα αλλα και 5-6 πελάτων που ητανε εκεινη τη στιγμη εκει.Οι πελατες βεβαια δεν γνωριζαν τι ακουγαν απο θεμα  του ποια ητανε η καθε κιθαρα.....ουτε την τιμη τους .Απλα εγω δοκιμαζα και αυτοι ακουγαν.....

 

 

τΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΚΑΙ ΟΙ 2 ΚΙΑΘΑΡΕς ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΕς ....αλλα το εαν αξιζει η ROAD WORN τα παραπανω λεφτα της ειναι κατηγορηματικα οχι.Αυτη η αποψη ητανε η δικη μου ,των παιδιων που δουλευουν στο μαγαζι αλλα και 5-6 ακομα πελατων που ητανε εκει.Ετσι με 600+100 που ειχανε οι μαγνητες εχω ενα ισαξιο για να μην πω λιγο καλυτερο οργανο αντι να δωσεις 850-900 για μια worn.Βεβαια υπαρχει και η αποψη η αισθητικη αλλα και το τι αισθηση στο χερι σου δινει η καθε κιθαρα που εχει ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα.Τεσπα η κιαθαρα road worn ειναι παααααααρα πολυ καλη .....και ο ηχος της ειναι εξαιρετικος .....βεβαια το ιδιο καλο οργανο μπορεις να αποκτησεις με τον τροπο που ειπα.ΑΑΑΑΑ και το νιτρο αυτο που εκανε ειναι να κανει την road worn λιγο πιο μουντη.Αυτα και θελω να ξερετε οτι η αποψη αυτη ειναι αντικειμενικοτατη αφου καταληξαμε πολλα ατομα σε αυτο.....

 

 

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗεμφανισιακα ειναι πολυ πιο ωραια απο μια classic player παντως ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το περιγραφουν πολλοι, ειναι φτηνα custom shop relics που μπωρει να παρει καποιος χωρις να δουλευει για ενα χρονο για να παρει μια κι8αρα που 8α κανει 12 χιλιαρικα...

 

δεν ειναι custom shop.δεν ειναι φθηνες.δεν κανουν 12 χιλιαρικα οι custom shop κιθαρες.

 

1) εχει νιτρο finish. αναπνει το ξυλο..ανανακλα τον ηχο καλητερα ο μαγνητης..

 

καλα μη παιρνεις και ορκο...

 

.2) μαγνητες tex mex...καλητεροι απο stock mexican pups...ποιο ποιοτικος ηχος...λιγο μουντος αλλα wtf..

 

οι classic player δεν φορανε stock mexican μαγνητες αλλα custom 69,  (οι οποιοι τουλαχιστον προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο απο τους,οπως λες και εσυ μουντους tex mex.

3) dunlop 6105 frets..το αισθημα του 7.25 radius δεν ειναι σπαστικο οπως στις classic 50s (μαρεσει το low action)...

 

ναι αλλα εδω μας τη συγκρινεις με την classic player 60s (η classic player 60s εχει τα ιδια ταστα και 12" radius...) ....α,& εμενα μου αρεσει το low action και σχεδον ολες οι κιθαρες μου εχουν 7.25 radius....

 

Γιατι κατελιξα στην road worn 60s?

 

Πρωτα απ'ολα..Οπτικα (οπως και μια γυναικα) την ειδα και μου αρεσε...το relic? Ενταξι...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..εμενα μαρεσει..

 

ενταξει εδω  το επιασες το θεμα... ;D ;D

 

.ΑΑΑΑΑ και το νιτρο αυτο που εκανε ειναι να κανει την road worn λιγο πιο μουντη.

 

καλα μη παιρνεις και ορκο (part 2) ;D

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι custom shop.δεν ειναι φθηνες.δεν κανουν 12 χιλιαρικα οι custom shop κιθαρες.

 

Συμφωνω δεν ειναι custom shop οπως το σκευτεσαι αλλα...για ρελικ κιθαρα (γιατι για τετοια προκειται) ειναι φτηνη. Οι usa relic κιθαρες αρχιζουν απο 2800+ στον θωμα και σκαι ισ δε λιμιτ...αυτο ηθελα να πω..

 

οι classic player δεν φορανε stock mexican μαγνητες αλλα custom 69,  (οι οποιοι τουλαχιστον προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο απο τους,οπως λες και εσυ μουντους tex mex.

 

Καταρχην αν διαβασεις ΟΛΟ το ποστ μου..εγραψα της κιθαρες που δοκιμασα πριν καταλιξω στην road worn..Οι custom 69 πανω στην CP60s μου φανικαν τρομερα λαμπεροι...οτι και να εκανα στον ενυσχιτη η κιθαρα μου ελεγε "θελω blues...μονο blues"...προσωπικα εμενα δεν μου αρεσαν :)

 

ναι αλλα εδω μας τη συγκρινεις με την classic player 60s (η classic player 60s εχει τα ιδια ταστα και 12" radius...) ....α,& εμενα μου αρεσει το low action και σχεδον ολες οι κιθαρες μου εχουν 7.25 radius....

 

αφου ειπα classic 50s...?

 

...το ξερω πως η classic player 60s εχει 12" radius...αλλα...7.5radius...δεν μπωρεις να πετυχεις το action που θα πετυχεις πανω σε μια jackson για παραδειγμα...οσο και να προσπαθισει κανεις θα φιζζαρουν οι χορδες πανω στα bend...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alexi εγώ ήμουν αυτός που σε παρακάλεσε για το ριβιού και σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ.

Θα ήθελα να επιμείνεις λίγο παραπάνω στην κατασκευή της κιθάρας, στο ρελίκιασμά της (ξύλα-μέταλα), και στο μανίκι. (Edit: Τα τάστα σε τι κατάσταση ήταν;) Επίσης, για το πώς σου κάθισε στο χέρι. Ο ήχος εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί ξέρω τι θέλω και πώς θα το πετύχω από τη συγκεκριμένη κιθάρα.

 

 

Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου