Προς το περιεχόμενο

Ω και έξοδοι.. Μία επεξήγηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!

 

Το ξέρω πως η ερώτηση ίσως να έχει ξαναγίνει

αλλά δεν έβγαλα άκρη από το διάβασμα στο net

(οι τεχνικοί όροι στα αγγλικά με βασανίζουν) και

χάοσα λίγο με το search εδώ..

 

Θα ήθελα μια μίνι επεξήγηση στο τι παίζει με τα ομ

και τα μεγάφωνα. Περι ποιότητας, έντασης, πότε καίγεται τι,

τι θα συμβεί αν βάλω την έξοδο για ηχείο σε κονσόλα

(ρωτάω σε σχέση με άλλο post περι ενισχυτών), τι διαφορά

έχει το line out κ.λπ, κ.λπ.

 

ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις και εγώ να ξέρω ακριβώς τι παίζει, απλά να προσέχεις τα Ω της εξόδου του ενισχυτή σου να είναι ίδια με τα Ω της εισόδου της καμπίνας ή οποιασδήποτε άλλης εισόδου χρησημοποιεις (attenuators κλπ κλπ)

Το line out είναι έξοδος κατευθείαν από την προενίσχυση, πριν το σήμα ενισχυθεί, άρα και πολύ λιγότερο ρευμα από αυτό της εξόδου για την καμπίνα.

Θεωριτικά και πολύ μπακαλίστικα αν βάλεις καμπίνα 8 Ω σε έξοδο ενισχυτή 16 Ω έκαψες την καμπίνα.

Αν βάλεις καμπίνα με μεγαλύτερα Ω σε έξοδο ενισχυτή με μικροτερα Ω τότε μάλλον θα κάψεις τον μετασχηματιστή εξόδου του ενισχυτή ή και τις λάμπες ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο γενικός κανόνας είναι, όσο είναι το συνολικό άθροισμα της αντίστασης των μεγαφώνων του ενισχυτή, τόση πρέπει να είναι η έξοδος του ενισχυτή.

 

Τα μεγάφωνα είναι συνδεδεμένα παράλληλα συνήθως. Άρα:

1) 2x8 ohm = 4 ohm.

2) 2x16 ohm= 8 ohm

3) 4x8 ohm=2 ohm

4) 4x16 ohm= 4 ohm κ.ο.κ

 

Αν συνδέσεις την έξοδο με μεγαλύτερη αντίσταση, τότε ο ενισχυτής δεν θα παίζει σωστά (θα μουντήνει...)

Αν συνδέσεις την έξοδο με μικρότερη αντίσταση, τότε ο ενισχυτής μπορεί να πάθει κάποια βλάβη (συνήθως όμως καίει πρώτα τις λυχνίες)

 

Τώρα πρακτικά σε κάποιους παλιούς Fender κάποια μαστόρια όπως ο Cezar Diaz, σύνδεαν τις εξόδους των παλιών Fender σε καμπίνες μικρότερης αντίστασης για να φορτώνουν περίσσότερο. Ποτέ όμως σε λιγότερο απ' το μισό φορτίο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κωστα,εαν βαλω ενισχυτη με εξοδο 8Ω σε μεγαφωνο 16Ω τι θα γινει ??

 

 

Θα ακούς τον ενισχυτή θαμπό, πιθανώς και με sagging...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου