Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικο τριξιμο μετα απο set up..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

5-6 mm, απο που μέχρι που μετράς? νομίζω πως normal είναι 1,5-2 mm απο κορυφή τάστου μέχρι κάτω μέρος χορδής μι μπάσο

 

 

λοιπον σορυ για την συγχυση.. απο την κορυφη του 12 ταστου (δλδ απο το σιδερακι) ειναι περιπου 3-4 χιλιοστα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες strat usa ποιο μοντελο εννοεις; Σε highway one "usa" μι μιλησω για ποιοτητα, εμοιαζε σαν δευτερη και τριτη απορριψη απο εργοστασιο. στραβα τοποθετημενη γεφυρα (τρεμολο) τα λεει ολα... Και τασταρισμα αηδιας στην πλευρα που γινοταν αυτο (μπασες). Να αναφερω οτι ο κατοχος εχει γαιδουροδαχτυλα που τασταρουν νορμαλ action με 11ρες αλλα δεν δικαιολογουταν. Λογικα με ενα action 2mm στην μπασα μι(12ο ταστο) και 1,8mm στην κατω μι οι περισοοτερες κιθαρες που σεταρισα παιζαν φυσιολογικα. Εξαιρουταν περιπτωσεις που ενα ταστο ηταν "περηφανο" ψηλοτερα απο τα αλλα και εβγαζε προβλημα στην θεση αυτη (π.χ. το 20ο στη δικια μου κιθαρα). Για πολυ χαμηλο action αν ειναι καλα τα ταστα σου μπορεις και 1,7 mm στην πανω μι και <1,5 στην κατω. Τι 3 και 4mm? Ενα πραγμα που δεν ξερω αν διευκρινησατε, εστρωσαν οι χορδες σου καθολου; Οι καινουριες χορδες ηχουν πιο κουφιες και εμενα μου φαινεται οτι μερικες φορες ενισχυουν το τασταρισμα.

 

Σημειωτεον σε πολυκαλοφτιαγμενη fernandes με λαιμο απιστευτα ισιο και το απαιτουμενο relief, ειχε ενα φιλαρακι action στα <1mm κοντα 0,8 στην μπασα mi και το οργανο δεν "τασταριζε". Δεν ειχε κορυφαιο καθαρο ηχο, εκανε σαν "ποπ" αλλα δεν ειχε ανομοιομορφιες στα ταστα και δεν τασταριζε.

 

Τι αλλο να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες strat usa ποιο μοντελο εννοεις; Σε highway one "usa" μι μιλησω για ποιοτητα, εμοιαζε σαν δευτερη και τριτη απορριψη απο εργοστασιο. στραβα τοποθετημενη γεφυρα (τρεμολο) τα λεει ολα... Και τασταρισμα αηδιας στην πλευρα που γινοταν αυτο (μπασες). Να αναφερω οτι ο κατοχος εχει γαιδουροδαχτυλα που τασταρουν νορμαλ action με 11ρες αλλα δεν δικαιολογουταν. Λογικα με ενα action 2mm στην μπασα μι(12ο ταστο) και 1,8mm στην κατω μι οι περισοοτερες κιθαρες που σεταρισα παιζαν φυσιολογικα. Εξαιρουταν περιπτωσεις που ενα ταστο ηταν "περηφανο" ψηλοτερα απο τα αλλα και εβγαζε προβλημα στην θεση αυτη (π.χ. το 20ο στη δικια μου κιθαρα). Για πολυ χαμηλο action αν ειναι καλα τα ταστα σου μπορεις και 1,7 mm στην πανω μι και <1,5 στην κατω. Τι 3 και 4mm? Ενα πραγμα που δεν ξερω αν διευκρινησατε, εστρωσαν οι χορδες σου καθολου; Οι καινουριες χορδες ηχουν πιο κουφιες και εμενα μου φαινεται οτι μερικες φορες ενισχυουν το τασταρισμα.

 

Σημειωτεον σε πολυκαλοφτιαγμενη fernandes με λαιμο απιστευτα ισιο και το απαιτουμενο relief, ειχε ενα φιλαρακι action στα <1mm κοντα 0,8 στην μπασα mi και το οργανο δεν "τασταριζε". Δεν ειχε κορυφαιο καθαρο ηχο, εκανε σαν "ποπ" αλλα δεν ειχε ανομοιομορφιες στα ταστα και δεν τασταριζε.

 

Τι αλλο να σου πω...

 

 

 

οταν λεω στρατ usa  εννοω την standard μοντελο 2008 δεν εχει καμια ανομοιομορφια στα ταστα ουτε λαθος καπου την εχει δει τεχνικος..μαλλον δεν μπορεσε ομως να την ρυθμηση .. γιαυτο και σε λιγο καιρο θα ατην δει και αλλος τεχνικος... επισης εγω παιζω σκληρα με την πενα..

οι χορδες ειναι πανω τρεις βδομαδες..

 

χωρις παρεξηγηση αλλα προτημω να τασταρει παρα να παρω φερναντες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν μπορεσε ομως να την ρυθμηση .. γιαυτο και σε λιγο καιρο θα ατην δει και αλλος τεχνικος.

 

εσενα οι...τεχνικοι θα στα φανε (και μαλιστα οι..αλμπανιδες...) ;D ;D ;D

 

μαθε παιδι μου να τη σεταρεις μονος σου πανευκολο ειναι... :)

 

οι χορδες ειναι πανω τρεις βδομαδες..

 

αρα ειναι ΝΕΚΡΕΣ εδω και 2 εβδομαδες....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζει τωρα με την κριση πρεπει να κυκλοφορει το κεφαλαιο για να μην καταρευσει η οικονομια.. ;) ο τεχνικος που θα παω την κιθαρα μου ειναι ο οικονομακης (enigma) εχω ακουσει καλα λογια

 

εχω πει οτι εχω αρχισει ηδη να σεταρω την παλια κιθαρα μου.. σιγα σιγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια σχετική ερώτηση:

 

Έφτιαξα το relief του μπράτσου της κιθάρας μου σύμφωνα με το άρθρο του superfunk, αλλά το μπράτσο απέκτησε μια καμπύλη σχήματος U. Δεν θα έπρεπε να είναι ίσιο κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δεν ειναι αναγκαστικο οτι θα ειναι ισιο.. αναλογως ποσο χρειαστηκε να το βιδωσεις -ξεβιδωσεις.. οστε να το φερεις εκει που θες

 

btw το χερι μου εκατσε τελικα στο set up με το υπερβολικα ψηλο action οπως ειπε ο τεχνικος.. εχει πολυ καθαρο ηχο χωρις να παρεμβαλεται κατι.. απλα παρατηρω οτι ισως δεν κραταει πολυ το κουρδισμα.. υπαρχει καποια λυση γιαυτο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα ερώτημα είναι πως μετράς το action? Χρησιμοποιείς χαρακάκι? Είσαι σίγουρος ότι το τοποθετείς σωστά? Είναι πολύ δύσκολο να μετρήσεις σωστά αν δεν έχεις εμπειρία, ακόμα και οι έμπειροι τεχνικοί προτιμούν να χρησιμοποιούν κάποια ειδικά εργαλειάκια γι'αυτό το σκοπό. Π.χ. δες αυτό το βιντεάκι του Erlewine:

 

 

Action 3-4mm στο 12ο τάστο (στη Μι καντίνι πάντα) θεωρείται υψηλό και action 5-6mm θεωρείται απερίγραπτα υψηλό.  ::) Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το nut είναι κομμένο σωστά.

 

Σχετικά "χαμηλό" action θα ήταν γύρω στα 2mm ή λιγώτερο (ο Erlewine όπως θα δεις στο βίντεο μετράει σε 64α της ίντσας, και χαμηλό action θεωρείται κάτι κοντά στα 4/64"). Φυσικά εννοείται ότι με τέτοιο action θα πρέπει να μπορείς να κάνεις και bend τουλάχιστον 3 ημιτονίων, χωρίς να "σβήνει" η νότα, εκτός αν παίζεις jazz οπότε το σπορ των bends σε αφήνει αδιάφορο.

 

Για να επιτευχθούν τέτοια actions θα πρέπει τα τάστα να είναι σε εξαιρετική "φόρμα", δεν θυμάμαι αν έγραψες αν έγινε ταστοδουλειά στην κιθάρα σου. Αναρωτιέμαι ειλικρινά ώρες ώρες αν άνθρωποι που είναι ικανοποιημένοι με "σχετικά υψηλό" action δεν "κρύβουν" απλώς την κατάσταση που βρίσκονται τα τάστα στις κιθάρες τους... Αποτελεί κοινό μυστικό ότι μεγάλο μέρος από την πραγματική αξία των ακριβών οργάνων είναι στην ποιότητα και την προσοχή με την οποία έχουν περαστεί και "σεταριστεί" τα τάστα τους.

 

Εννοείται επίσης ότι οποιαδήποτε εκτίμηση της κατάστασης της κιθάρας, πρέπει να γίνεται με φρέσκες και προσεκτικά περασμένες και τεντωμένες χορδές. Οπότε για χορδές που είναι πάνω ένα μήνα ξέχνα το.

 

Σχετικά με τον Οικονομάκη έχω να πω ότι μάλλον είναι ο τελευταίος που θα μπορούσε να θεωρηθεί "αλμπάνης" στην ελληνική πραγματικότητα, για την ακρίβεια είναι ένας από τους κορυφαίους τεχνικούς που κυκλοφορούν και θα σε προέτρεπα να ακολουθείς με θρησκευτική ευλάβεια αυτά που σε συμβουλεύει για την κιθάρα σου. Ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του.  ;)

 

Το κούρδισμα με το ψηλό action δεν έχουν άμεση σχέση, μήπως εσύ "ξεφεύγεις" και παίζεις πιο δυνατά από πριν?  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει  να ξεφευγω λιγο και να παιζω ακομα πιο δυνατα.. αλλα μου αρεσει τελικος το action ..τωρα βεβαια ισως μπορει να ρυθμιστει και λιγο πιο χαμηλα και να μου αρεσει παλι.. αλλα αυτη η αισθηση της καθαρης νοτας ειναι πολυ ορεα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου