Προς το περιεχόμενο

Ενταση ήχων στο juno-d


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα...πώς μπορώ να απενεργοποιήσω στο juno-d,την παράμετρο που ευθύνεται για την ένταση των ήχων?είναι το sensitive touch ή το velocity αυτό που εννοώ?και πρέπει να το κάνω ξεχωριστά για κάθε ήχο(.........) ή υπάρχει μιά γενική επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά...

 

Υπάρχει παράμετρος που ευθύνεται για την ένταση των ήχων και είναι το Volume.

Υπάρχει παράμετρος που ευθύνεται για την δυναμική - ευαισθησία του κλαβιέ και είναι το Velocity.

 

Ποιό από τα δύο θες;

Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Κάποιο παράδειγμα ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοώ το volume φίλε...επειδή παίζω κιθάρα και δεν μπορώ να ισορροπίσω τις δυναμικές μου στα πλήκτρα,ρωτάω αν 1.το velocity ευθύνεται για τη συγκεκριμένη λειτουργεία και 2.αν αυτο στο juno d,έχω τη δυνατότητα να το απενεργοποιήσω γενικώς ή πρέπει να μπώ στις παραμέτρους του κάθε ήχου ξεχωριστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν εννοώ το volume φίλε...επειδή παίζω κιθάρα και δεν μπορώ να ισορροπίσω τις δυναμικές μου στα πλήκτρα,ρωτάω αν 1.το velocity ευθύνεται για τη συγκεκριμένη λειτουργεία και 2.αν αυτο στο juno d,έχω τη δυνατότητα να το απενεργοποιήσω γενικώς ή πρέπει να μπώ στις παραμέτρους του κάθε ήχου ξεχωριστά...

Στο πρώτο απάντησες μόνος σου.

 

Σχετικά με την ακύρωση του Velocity γενικά, κοίταξε στο SYSTEM για γενική ρύθμιση του Keyboard Velocity, εάν έχει κάτι τέτοιο, συγγνώμη πάει πολύς καιρός και δεν το θυμάμαι το μηχάνημα.

 

Διαφορετικά σε κάθε Patch μπορείς να κάνεις ξεχωριστή ρύθμιση. Αυτό σίγουρα πρέπει να υπάρχει. Θα κοιτάξεις στο Patch ή Tone Parameters για την λειτουργία Velocity Sensitivity.

 

Αφού κάνεις τις ρυθμίσεις που θες, μην ξεχάσεις να αποθηκεύσεις τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου