Προς το περιεχόμενο

Πως φτιάχνεται ένα βαθούλωμα σε κιθάρα?


Petros1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.Είμαι νέο μέλος,κι αυτό ειναι το 1ο μου post.

 

Πως μπορεί να φτιαχτεί ένα βαθούλωμα που καταφερα να κάνω στο κάτω μέρος της ηλεκτρικής μου?(Stratocaster)

Μπορεί να στοκαριστεί και να βαφτεί τοπικά?Δεν έχει φύγει το χρώμα,και δεν είναι κατι πολυ σοβαρό,αλλά σπάζομαι

να το βλέπω...είναι ψυχολογικό καθαρά το θέμα...  ::) Δεν την έχω και πολυ καιρό και καταλαβαίνετε...  :P

Αν μπορείτε προτεινετε και κανένα καλό μάστορα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θελει τριψιμο, στοκαρισμα, τριψιμο,βαψιμο, λουστραρισμα!Αλλα θυμαμαι οτι ειχε βγαλει η Fender νομιζω μια σειρα με με κατι ακρυλικα για επιδιορθωση βα8ουλωματων χωρις ολη την προηγουμενη διαδικασια...Παραπανω δν ξερω μονο αυτο, αν ξερει καποιος απο τους ποιο σχετικους ας προτεινει κατι.

 

(Ελα μωρε κ δε το αφηνεις ετσι, σιγα σιγα θα την κανεις relic:P)

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα την άφηνα όπως είναι αλλά αν εσύ έχεις μεγάλο πρόβλημα και αρκετά χρήματα η λύση λέγεται Κακανιάρης Κώστας. Θα βρεις στοιχεία εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?cat=45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει προσοχή! Αλλά δουλεύει:

http://guitargarage.blogspot.com/2008/11/how-to-steaming-out-dents-in-guitar.html

Αλλά γιατί δεν την αφήνεις έτσι; Η κιθάρα πρέπει να έχει και ορισμένα battle scars τα οποία θα έρθουν έτσι κι αλλιώς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω αλλοι πληρωνουν 4 χιλιαρικα για relicing και εσυ θες να το φτιαξεις?

 

;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, παντως σκεφτειτε κ αυτο που ειπα εγω για αυτο που ειχε βγαλει η Fender.Νομιζω ηταν διαφανο, κ ετσι το περναγες απο πανω, κ εκλεινες το βαθουλωμα ενω απο κατω φαινοταν το κανονικο χρωμα, δν ξερω να κυκλοφορουν ακομα βεβαια:P

(Αν ξερει καποιος πως λεγεται κ τι ακριβως ειναι αυτο που λεω ας μας διαφωτισει λιγο ;D)

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει προσοχή! Αλλά δουλεύει:

http://guitargarage.blogspot.com/2008/11/how-to-steaming-out-dents-in-guitar.html

 

Αυτό που προτείνεις είμαι 99.9% σίγουρος ότι δουλεύει μόνο σε άβαφτο ξύλο.

 

Αν ΔΕΝ έχει φύγει το χρώμα, και πιάνουν τα χέρια σου, μια λύση είναι ένα υλικό για μοντελισμό που λέγεται Κrystal Klear (κάπως έτσι, ναι, με "Κ"). Είναι υγρό που στεγνώνει (με κάποιον καταλύτη νομίζω) και γίνεται σαν γυαλί.

 

Μετά μπορείς να το τρίψεις με μαλακή κρέμα γυαλίσματος. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα ανάλογα υλικά στην πιάτσα, ψάξτο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, απο τον τίτλο νόμισα ότι θέλεις να κάνεις βαθούλωμα, και όχι να επισκευάσεις  8)

 

από τότε που βγήκε το relic πάντως, κάθε φορά που μου πέφτει η κιθάρα ανεβαίνει η αξία της  :D :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Απ τη μια έχετε δίκιο για το relic του πράγματος,από την άλλη σας είπα είναι καθαρα ψυχολογικό το θέμα... ;D Οι γρατζουνιές γενικα,δε με πειράζουν,τα βαθουλώματα όμως μου τη σπάνε λίγο-τα ίδια ισχύουν και για το αυτοκίνητο μου- ;D

Ενδιαφέροντα τα υλικά που προτείνετε,ειδικά αυτο το Krystal Clear....θα το ψαξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέροντα τα υλικά που προτείνετε,ειδικά αυτο το Krystal Clear....θα το ψαξω...

Mια απλή παρατήρηση...εάν έχεις ξανακάνει τέτοιου είδους επιδιορθώσεις (ή πιάνουν τα χέρια σου) αγνόησε τα παρακάτω...

Το να σου κάνει ένας (καλός) μάστορας μια τοπική επιδιόρθωση της μαύρης σου κιθάρας και του λούστρου είναι σχετικά απλό και όχι ακριβό. Το να στη ξαναβάψει γιατί τη χάλασες...κοστίζει κάτι παραπάνω ;D ;D

 

Παίζει βέβαια ρόλο (και) από το πόσο ακριβή είναι η κιθάρα σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου