Προς το περιεχόμενο

Floyd Rose - Original vs. Licensed Tremolo


jmone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω κατι σχετικα με αυτο το θεμα; Με απασχολει επειδη εχω προβλημα με το δικο μου license floyd. Απο τη στιγμη που το floyd rose ειναι ενασ συγκεκριμενος μηχανισμος ο ποιος παει πισω και μπροστα οτι μαρκα και να ειναι δεν θα εχει το ιδιο αποτελεμα;; σημασια δεν εχουν μονο τα ελατηρια ωστε να επανερχονται οι χορδες στη σωστη θεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τί εννοείς με το "Licenced".

Licenced είναι και το floyd rose που φοράνε οι Axis και οι Wolfgang,όπως και τα Schaller.Δε νομίζω πως αμφιβάλλει κανείς για την ποιότητά τους.

Σημασία έχει η ποιοτητα κατασκευής,όχι το όνομα.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη ακριβως ειναι η απορια μου, περα απο το τελευταιο συστημα της ibanez το zr νομιζω, ολα τα αλλα πανω κατω ιδια δεν ειναι; δηλαδη ενας μεταλλικος μηχανισμος που απλα παει μπρος κ πισω( δεν ξερω γιαυτο ρωταω) οποτε οτι μαρκα και αν ειναι σημασια μονο τα ελατηρια δεν εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλά μας τα είπε ο τύπος στο βίντεο (αν και έχω επιφυλάξεις για την αξιοπιστία του edge pro της Ibanez),αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως είναι...που τελικά φτιάχνεται το Original Floyd Rose;

 

Τα φτιάχνει όλα η Schaller (πλέον;) στη Γερμανία; ή φτιάχονται και απο άλλες εταιρείες; (μιλάω πάντα για το OFR)

 

Για παράδειγμα το OFR μιας κιθάρας μου απο κάτω στην πλακέτα έχει σκαλισμένο US Pat και ένα σειριακό αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα υλικα δεν ειναι τα ίδια, τότε 2 συστηματα floyd με διαφορετικα υλικά μπορεί να έχουν απίστευτες διαφορές, από ήχο ή χρήση μέχρι διάρκκεια ζωής. Ένα πολύ χοντρό παράδειγμα είναι να έχεις ένα σύστημα από μόλυβδο και ένα από ατσάλι. Το πρώτο θα στραβώσει ολόκληρο και οι χορδές θα κόβουν τα βαγονάκια σαν βούτυρο και θα κάνουν χαντάκια ή οι βίδες στήριξης της γέφυρας θα "βυθίζονται όλο και περισσότερο στα "knife edges" χαλώντας όγκο, "attack" ακόμα και σταθερότητα στο κούρδισμα. Το δευτερο θα παίζει κανονικά θα είναι πιο αξιόπιστο και θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Ο μηχανισμός και οι αρχές λειτουργίας θα είναι η ίδιες αλλά το αποτέλεσμα τραγικά διαφορετικό.

Βεβαια δεν πρόκειται ποτέ να συναντήσουμε γεφυρα από μολύβι αλλά με τόσα κράματα που βάζουν στο hardware μουσικών οργάνων οι διάφορες εταιρίες η διάρκεια ζωής και τα χαρακτηριστικά μπορεί να έχουν αξιοσημείωτες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επ' αυξάνω, και τα Κahler είναι επίσης κορυφαίας ποιότητας, ΔΕΝ ξεκουρδίζει με τίποτα (προσωπική πείρα) και "τρώει" λιγότερη ποσότητα ξύλου στο routing.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου