Προς το περιεχόμενο

Elmwood Modena M60


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,ειναι να παρω τον Elmwood Modena M60

Εαν καποιος τον εχει ,ας μου πει την γνωμη του.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Duj4UAqhGRo

http://www.youtube.com/watch?v=PDW6aAPwgro&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσα εχω διαβασει και εχω ακουσει κατι κλιπακια, πρεπει να ειναι πολυ αξιολογο μηχανημα! Ο jesus μου ειχε πει οτι εχει εναν, γιαυτο θα τον παρακαλουσα εαν εχει ορεξη και χρονο να μας κανει ενα review μιας και ενδιαφερει και εμενα (μαλλον για mesa boogie roadster παω ομως)  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω σχεδον οτι μηχανημα εχει βγαλει η ελμγουντ, ειμαι φανατικος  ;D

Μαλιστα εχω δυο Μ60 και ο ενας θα φυγει.

Τι θελετε να μαθετε?

Βασικα ειναι ο πιο ομορφος ενισχυτης που εχω δει και αυτο απο μονο του φτανει  ;D

Ειναι γενικοτερα το πιο ποιοτικο μηχανημα που εχω παιξει, και στο Τοπ-3 μου ηχητικα.

Nα περιγραψω λιγο και τις λειτουργιες του?

Λοιπον, ξεκιναω αναποδα, απο πισω, οπου εχει ρυθμιστικα Edge & Fat που επηρεαζουν τα μπασα και πριμα στον τελικο (καμια σχεση με το πως ακουγεται το EQ στον προενισχυτη, αυτα κανουν πραγματικα οτι λενε).

Και FX-loop που αμα το βαλεις στο 100% ειναι σειριακο, αν το κατεβασεις γινεται παραλληλο.

 

Μπροστα εχει διακοπτη triode/pentode, triode εχει πιο βαθυ/βινταζ ηχο και ριχνει λιγο και τα βατ, pentode εχει πιο μοντερνο ηχο. Εχει 2 Master volume με τα οποια μπορεις να κανεις διαφορα κολπα, και ρυθμιζονται και απο τον ποδοδιακοπτη που δινουν με τον ενισχυτη.

Και μετα εχουμε το καθαρο καναλι και το βρωμικο, και μπουστ με ρυθμιστικο ποσο μπουστ θελεις, διαφορετικο για το καθαρο και διαφορετικο για το βρωμικο. Το καθαρο εχει και διαφορετικο volume για οταν εχεις το μπουστ αναμενο!

Γενικοτερα το μπουστ μαζευει πολυ τον ηχο και δινει τρελες δυναμικες. Κατα τ'αλλα ο ενισχυτης ειναι απολυτα ησυχος (περιεργο για λαμπατο), και ακομα και τερμα να βαλεις το gain, και το boost ακομα πανω του, οι νοτες παραμενουν ευδιακριτες και "καρφωνοντε" στο ηχειο, ενω εξακολουθει να δινει αισθηση ποιοτητας και ησυχιας, δηλαδη δεν ειναι απο τους ενισχυτες που σηκωνεις gain και σου περνουν τα αυτια...

Τωρα απο θεμα ηχου μπορειτε να παρετε μια ιδεα απο τα κλιπακια, απο κοντα ειναι πολυ πιο ωραιος και ευελικτος, δηλαδη παιζεις απο τζαζ μεχρι μεταλ και απο μπλουζ μεχρι κλασικο ροκ.

Δεν ξερω τι αλλο θα σας ενδιεφερε, ρωτηστε με!

Α! Και εχει και ενα διακοπτακι για το μπουστ, που απο τη μια θεση νομιζω ειναι μονιμα αναμενο στο μαστερ 2 ή κατι τετοιο, δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ Κωστα !!

Εαν τον αγορασω θα τον ακουσεις Sozo  :)

http://www.youtube.com/watch?v=h8tKO0guRFc&feature=related

 

Πες μου μονο οτι μενεις αθηνα.

Βασικα σε λιγο καιρο μπαρκαρω και μολις γυρισω αποτο ταξιδι (σε 6-7 μηνες) σκεφτομαι να χτυπησω ενα καλο ενισχυτη και μια καλη κιθαρα και ο elmwood ειναι ενας απο τους υποψήφιους, οπότε θε ήταν ευκαιρία να τον ακούσω από κοντά γιατι δεν ξερω αν παιζει σε καποιο μαγαζι στην Ελλάδα σε στοκ, αν φυσικα δεν εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος ενδιαφερεται να ακουσει καποιον απο τους ενισχυτες που εχω (ειναι σε λιστα στο αναλογο θεμα), συμπεριλαμβανομενων και των Ελμγουντ, μπορει να ερθει σε εμενα, κερναω καφε!

Το μονο κακο οτι δεν ειμαι Αθηνα, περιπου μια ωρα οδηγηση απο Αθηνα ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ειδα το άρθρο με αρκετή καθυστέρηση και ζητάω τη γνώμη σας για το εξής

έχει ηχητικά καμία σχέση ο elmwood με τους fuchs?

και για να γίνω πιο συγκεκριμένος τι θα λέγατε για elmwood m60 vs fuchs 50 ods?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuchs δυστυχως δεν εχω δει ποτε στην Ευρωπη για να μπορεσω να ακουσω και να συγκρινω, ουτε στην εκθεση στη Γερμανια τους εχω δει. Νομιζω οτι ειναι και πολυ πιο ακριβοι στις ΗΠΑ ηδη. Τωρα δεν θα δοκιμασω να κανω συγκρισεις απ'οτι εχω ακουσει απο κλιπακια και ηχογραφησεις γιατι θα με βρισουν παλι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου