Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με marshall valvestate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε..!!

 

Οπως φαινεται κ απ τον τιτλο ο συγκεκριμενος τραντζιστορ combo 100 watt valvestate.. παρουσιαζει το εξης προβλημα:

καθως παιζει, ο ηχος το κοβεται τελειως κ «ξυπναει» μονο αν  χτυπησεις δυνατα τη κιθαρα (στις χορδες εννοω :P) ή αν ανοιξεις την ενταση κ κανεις αυτο που προανεφερα, ακουγεται ενας θορυβος σαν απο χαλασμενο ηχειο κ μετα επανερχεται, προσωρινα ομως.

Ο ενισχυτης δεν ειναι δικος μου κ γιαυτο οπως θα καταλαβατε εχω μια δυσκολια να περιγραψω το προβλημα.

Ειναι ομως ενος φιλου κ αν μπορουμε να τον βοηθησουμε..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι έχετε ελέγξει αν οφείλεται στην επαφή της εισόδου του βύσματος (κουνώντας το);

 

Μου φέρνει σε τυπική ψυχρή κόλληση κάπου στην πλακέτα (επισκευάζεται παρα πολύ εύκολα). Ένας ηλεκτρονικός μπορεί να το επισκευάσει ή ακόμα και σεις αν ψαχτείτε λίγο στο νετ. Αν είναι ακόμα σε εγγύηση, επιστρέψτε τον στο μαγαζί για επισκευή/αντικατάσταση  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως φιλε μου δεν εχει να κανει με βυσμα-καλωδιο-κιθαρα κτλ... Τα στεκαρα ολα...

Φυσικα κ εγω φανταστικα οτι ειναι θεμα καποιας κολλησης ή για να ακριβωλογουμε ξε-κολλησης (ρε τι λεω το ατομο :P :P ) αλλα δυστιχως

ο φιλος μου μου ειπε οτι τον ειχε παει σε μαστορα για να το διορθωσει κ μετα απο ελαχιστες μερες δημιουργηθηκε παλι το ιδιο προβλημα κ μαλιστα χειροτερα!!! Και του πηρε κ 60 γιουρια ο αγυρτης!!!!!  :o

Σε εγγυηση δεν ειναι ο amp ειναι κοντα 10ετιας κ προφανως πλεει τα λυσθυα..... :-[

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τον πήρε φρέσκο απ'το μάστορα και δεν δουλεύει πάλι τότε πρέπει να την βάλει παραμάσχαλα να την πάει πίσω, μιας και τα λεφτά τα έδωσε ήδη  ;)

 

Τυπικά ένας transistor δεν χαμπαριάζει από χρόνια, τα στάνταρ προβλήματα είναι το input jack που ξεκολλά, κανένα ποτενσιόμετρο που χάνει το υλικό από μέσα και δεν δουλεύει σωστά, και οι ψυχρές κολλήσεις και αυτά επισκευάζονται σχετικά εύκολα.

 

Εκτός αμα τον έχετε ποτίσει με μπύρες κατά τη διάρκεια της πρόβας... :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Για το τελευταιο αμφιβαλλω ρε γμτ διοτι εν αντιθεση με εμενα που εχω ποτησει μεχρι κ το μπουρνουζι μου, ο φιλος μου ειναι φιλαθλος των αεριων δυναμωτικων, λες να την ακουσε το μαρσαλι;;;;;;

 

παντως ειδες;;  αν δεν ειναι δικο σου το οργανα ποσο ευκολα χαριτολογει κανεις;:;; :-[

shame on me....

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε τα μεγαφωνα.

Οι valvestate πολλες φορες ειχαν τετοιο προβλημα (εχω κι εγω εναν μικρο και ξερω...)

 

Κατι παθαινουν οι μεμβρανες και δεν παιζουν. Εγω το ξεπερναω προσωρινα (οοοοταν ανοιγει καμια φορα αυτος ο ενισχυτης) στουμπωνοντας χαρτοπετσετα μεταξυ του σασι του μεγαφωνου και της μεμβρανης...  Μονο ετσι παιζει.

 

Δοκιμασε με ανοιχτο τον ενισχυτη να βαλεις δαχτυλακι στη μεμβρανη και να την σπρωξεις προς τα εμπρος σε διαφορα σημεια της, περιμετρικα. Λογικα, αν ειναι αυτο το προβλημα, καπου θα αρχισει να ακουγεται. Σε 'κεινο το σημειο στουμπωσε τις χαροπετσετες...

 

Το ιδιο συμπτωμα το εχου ακουσει κι απο αλλους ιδιοκτητες παλιων valvestate.

 

ψαξ' το.  ;)

 

περιττο να σου πω οτι αν ειναι αυτο που περιγραφω, τα μεγαφωνα ειναι ψιλοπαιγμενα...  :(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικα προβληματα των συγκεκριμενων ενισχυτων.

 

-εχει χαλασει η κολληση στο σημειο που συγκρατει το βυσμα εισοδου.

-εχουν γενικα χαλασει κολλησεις στη πλακετα.

-αυτο που λενε παραπανω με τα μεγαφωνα

 

υγ.πουλα τον σε κανα studio (τους αγοραζουνε ευκολα) και παρε καινουργιο ενισχυτη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου