Προς το περιεχόμενο

electret mic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά έχω ένα minidisc και ψάχνω ενα stereo μικρόφωνο τύπου electret για να γράφω κανα καμμένο jam ωστε να θυμόμαστε τι παίζαμε...το πρόβλημα είναι οτι με μπούκωνε(οχι απο τον προενισχυτή) ο ήχος απο κάτι φθηνιάρια που είχα(παίζουμε και αρκετά δυνατά!) και αναρωτιέμαι:

 

Υπάρχει κάποιο electret το οποίο να αντέχει εντάσεις?!

Μπορείτε να με προτείνετε και κάποιες κάψες μικροφώνου αν γνωρίζετε...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισοτερα mics αντεχουν και 115-125dBspl... αν τωρα παραμορφωνει αυτο σημαινει οτι ειστε τουλαχιστον στα 110... καλο θα ηταν να χαμηλωσετε λιγο... αλλιως θα χασετε την ακοη σας... ισως με αυτο τον τροπο γραψετε και καλυτερα..

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισοτερα mics αντεχουν και 115-125dBspl...

Ναι αλλά όχι του "κιλού"(παιζει να ήταν απο mic υπολογιστή)

 

... καλο θα ηταν να χαμηλωσετε λιγο... αλλιως θα χασετε την ακοη σας... ισως με αυτο τον τροπο γραψετε και καλυτερα..

Πρέπει να βαρέσω άσχημα τον drummer και δε λέει γιατι κατα πάσα πιθανότητα θα παρεξηγηθεί...!

 

Το οτι ψάχνω electret συγκεκριμένα οφείλεται στο οτι είναι σχετικά φθηνά(νομίζω δηλαδή...).

Άν θέλετε μπορείτε να με προτείνετε κάποιο άλλο stereo mic στα 200Ε περίπου...αν και θα προτιμούσα να μην ξεπερνά τα 100Ε.

Κάποιος?!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω αυτό και ειμαι αρκετα ικανοποιημένος.Γραφει δυνατα και μπουκώνει σε εντασεις studio αλλα αυτο ρυθμιζεται απο το minidisc μου (Rec Level).

 

Θα σου προτεινα παντως να κατευθυνθεις προς κατι τετοιο,εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.Δεν το εχω ακουσει απο κοντα,αλλα νομιζω το minidisc ειναι πλεον ξεπερασμενο και δεν αξιζει να του ριξεις λεφτα για accessories,ειδικα τοσο ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω αυτό και ειμαι αρκετα ικανοποιημένος.Γραφει δυνατα και μπουκώνει σε εντασεις studio αλλα αυτο ρυθμιζεται απο το minidisc μου (Rec Level).

Μήπως μπουκώνει απο το mic και όχι απο τον προενισχυτή?Με ενδιαφέρει γιατί αποφεύγω το καλωδιομάνι...

 

Θα σου προτεινα παντως να κατευθυνθεις προς κατι τετοιο,εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.Δεν το εχω ακουσει απο κοντα,αλλα νομιζω το minidisc ειναι πλεον ξεπερασμενο και δεν αξιζει να του ριξεις λεφτα για accessories,ειδικα τοσο ακριβα.

Το θέμα είναι να το αξιοποιήσω ."να βγάλει τα λεφτά του" γιατι δε θα ήθελα 280Ε(τόσο το πήρα το MD rh1 πριν απο 2 χρόνια) να κάθονται...(π.χ. ηχογραφώ και ήχους φύσης,με βροχές-αστραπές κ.τ.λ!)

Το Η2 βέβαια το ζαχαρώνω πολύ καιρό τώρα...

Thanks blue...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ' ότι βλεπω το rh1 εχει USB θυρα,οποτε ειναι διαφορετικη περιπτωση,μαλλον θα τα βγαλει τα λεφτα του :).

Για το ποιο μπουκωνει,το mic ή η προενισχυση δεν ξερω να σου απαντησω.Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι οταν ριχνω πολυ το rec level δεν εχω προβλημα.Εξαρταται απο το τι θα ηχογραφησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου