Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μικροφώνου για Film making ανεξαρτήτως τιμής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειαααα σαααας. Το προηγούμενο ΣΚ φτιάξαμε ένα ταινιάκι για το 48hour film festival χρησιμοποιώντας ένα Rode NTG1 σε boom. H αλλήθεια είναι ότι δεν με ικανοποίησε αρκετά όσον αφορα την κατευθυντικότητά του, αν και δεν με πρόδωσε εν τέλει. Είμαι σίγουρος ότι για γάμους και βαπτίσεις έιναι ένα αρκετά καλό μικροφωνίδι αλλά μήπως θα έπρεπε για τις μικρού μήκους ταινίες να χρησιμοποιώ κάποιο καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "βασιλιας" της κατευθυντικοτητας σε μια "λογικη" τιμη  ειναι το Sennheiser K6 με τις  ME-66 and ME-67 Shotgun Capsules ;)

 

αλλιως πας για το Sennheiser MKH416 (αλλα παιζει πανω απο 900 ευρω)

 

καλα λογια ακουγονται και για το ρωσικο Oktava MK012

 

τσεκαρε παντως αν ο μπουμαν σου δεν ειχε τρεμαμενο χερι... :) :) τα Rhode ειναι αξιοπρεπεστατα μικορφωνα γενικα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μικρόφωνο, παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο, αλλά επίσης, μεγάλη σημασία έχει και η εμπειρία του μπουμαν, πόσο σβέλτος είναι, πόσο καλά κινείται ώστε να κατεβαίνει όσο το δυνατόν πλησιέστερα χωρίς να μπαίνει στο κάδρο και, τελικά, πόσο καλές είναι οι συνθήκες στις οποίες έγιναν τα γυρισματα...Α επιπλέον, υποθέτω ότι ο ήχος γράφηκε σε κάποιο DAT και όχι στην camera μονο ε?

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To octava το έχω, και δεν το έχω τεστάρει κόντρα στο rode. Είναι καλή ευκαιρία. Πάντως είναι πολύ καλό μικρόφωνο για τα λεφτά του (...μπορεί και απίστευτο). Σε ευχαριστώ πολύ, θα τα κοιτάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, μου φαίνεται λίγο περιέργο αυτό που γράφεις για την κατευθυντικότητα, γιατι το έχω χρησιμοποιήσει και δεν είχα ποτέ κανένα παράπονο... Ίσως απλά να μην ήταν τόσο κοντά στην πηγή...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, ακόμα και την ικανότητα του μπούμαν. Να σας ρωτήρω ρε παίδες, μεγαλύτερη κατευθυντηκότητα δεν σημαίνει και καλύτερη απομόνωση από περιβάλλων ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρoφανώς, όταν έχεις ενα shotgun mic, έχει μεγαλύτερη ευαισθησια στις πηγες που βρίσκονται στον κεντρικό άξονα του. Λαμβάνει ήχους και απο δεξιά και αριστερά, αλλά  πολύ χαμηλότερα.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό που έχεις γράψει σου φαίνεται πραγματικά κακό, υπάρχει πάντοτε το ενδεχόμενο να μην έχεις επιλέξει απο την κάμερα να γράφει από xlr input, αλλά με το ενσωματωμένο μικρόφωνο.

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπνη η παρατήρησή σου... αλλά δεν είμαι τοσο γκάου :)

(αλλά έχεις δίκιο, αυτό είναι κάτι που μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου