Προς το περιεχόμενο

Fender Vibrolux - Twin reissues ή κάποιον άλλο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως ο 5:50 (& o 5:25) ειναι οι καλυτεροι ενισχυτες που εχει βγαλει απο την εποχη του Blue Angel η Boogie.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σπύρο μιας και ο έτερος έχει τον Quad Reverb (4x12") σκέφτηκα κάτι άλλο. Αντί να ξοδεύεσαι να ανταγωνιστείς τα 4 12ιντσα του συναδέλφου (μιλάμε για ΠΟΛΥ μεγάλη επιφάνεια αέρα), δεν τον πείθεις να χρησιμοποιεί τα 2 από τα 4 μεγάφωνα με τον ενισχυτή του και εσύ να πάρεις ένα όμορφο head με τις 6L6 που σ'αρέσουν και να τον συνδέεις στα άλλα 2 μεγάφωνα; Έτσι γλυτώνεις και το κουβάλημα και κρατάς τον όμορφο Koch και για το σπίτι όποτε θες συνδέεις το head στο μεγάφωνο του Koch  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικές απαντήσεις... ξαναλέω μέχρι να γίνω βαρετός ότι τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά & ΠΟΛΥ δύσκολα όταν κάποιος παίζει μαζί με δεύτερο κιθαρίστα, και ακόμη πιο δύσκολα όταν παίζουν και οι δυο καθαρά ή με πολύ ελαφρύ od, και όλα αυτά σε GIGGING volumes.  ;)

 

Έχω παίξει στην Αθήνα με τον Visual Sound που προτείνει ο Taq. Αν και μου φάνηκε ότι είχε πολύ καλά καθαρά, όταν τον δυνάμωσα λίγο κάτι μέσα του έκανε γκρίκι γκλίκι και κουδούνιζε ακατάπαυστα. Κατασκευαστική αβλεψία; Tεσπα, κάτι δεν μου κάθεται καλά, τον είδα λίγο εύθραυστο, η... ζάντα που έχει στη μούρη ;D ;D μου φαίνεται καγκουρέ, από mojo έτσι κι έτσι και στο Βέλγιο δεν τον έχω δει πουθενά για να τον προμηθευτώ, οπότε αποκλείεται...

 

Ο Τάκης χτύπησε εκεί που... πονάει!!! Αλλά είναι πάνω από το μπάτζετ μου. Οι Budda έχουν ένα από τα τελειότερα crunch που έχω ακούσει ποτέ (σκέτη ανατριχίλα, ειδικά με ένα OCD μπροστά χάνεις εντελώς τη μπάλα) αλλά θέλω καθαρά... Τους Bogner και Carr δεν τους έχω ακούσει, και θεωρώ απαραίτητο να δοκιμάσω κάτι προσωπικά πριν το αγοράσω (κάτι που ισχύει και για τον Alessandro). Αυτούς μόνο στα... ΟΝΕΙΡΑ μπορείς να τους βρεις!!  ;D Οκ, μπορώ να βρω Bogner σε ένα μαγαζί στη Χάγη αλλά είναι πανάκριβοι.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Hot Rod Deluxe δεν τον απορρίπτω μόνο λόγω mojo. Toν είχα και με είχε δυσαρεστήσει:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154316.msg181284#msg181284

Έχω παίξει πολύ με Deville (και τον 2x12 και τον 4x12) και αν δεν πάρω τελικά Twin Reissue ή κάτι άλλο, μπορεί να καταλήξω σε αυτόν, αλλάζοντας και ένα από τα 2 12ρια του με το Tonker (αλήθεια, έχει «παντρέψει» κανείς 2 12ρια με εντελώς διαφορετικά βατ και ευαισθησία για να μου πει τι γίνεται; ) Εννοείται ότι αν πάρω τον 2x12 Deville θα τον κάνω καλοκαιρινό από το πολύ modding, σε πρώτη φάση με λάμπες και μεγάφωνα.

 

Ο Hughes & Kettner με τις 6L6 υπάρχει και δεν τον έχω ακούσει ακόμη – αβλεψία. Ανέκαθεν όμως, κάτι δεν μου καθόταν καλά με αυτήν τη μάρκα. Ποτέ δεν ήξερε πώς να πλασαριστεί στο κοινό: σαν βινταζιάρικη, για fusion-άδες, για μπλουζ, για άγριες ροκιές, σαν μάρκα πολυτελείας, σαν προσιτή, σαν κάτι το ενδιάμεσο; Φαίνεται ότι ούτε οι ίδιοι ξέρουν... :D

 

Όταν λέω ότι βγαίνουμε χωρίς PA, εννοώ ότι σε τέτοιες καταστάσεις παίρνουμε μαζί μας δυο μεγάλα αυτοενισχυόμενα Mackie, από τα οποία όμως βγαίνει αποκλειστικά φωνή, φλάουτο, δυο πλήκτρα, stylophone, groovebox και ακουστική κιθάρα. Μπάσο, ντραμς και δυο ηλεκτρικές είναι εκτός.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SF τα λέει πολύ καλά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάποιον Μark. Yπόψιν ότι ΗΔΗ παίζω σε στέρεο με έναν Μarshall JTM30 τσιταρισμένο μέχρι εκεί που ξεκινάει το power amp dist… Hiwatt έχω έναν που μπορώ να τσιμπήσω αμέσως, ένα κόμπο Custom 50 1x12, handwired από τα 80s, αλλά δυστυχώς όχι τον υπέροχο με τα 4 γεφυρώσιμα inputs αλλά με 2. Έχω παίξει πολύ και με τα δυο είδη και ο 4-inputter είναι Α-ΠΙ-στευτος, όμως ο 2-inputter μου αρέσει πολύ λιγότερο από τον all-time classic Twin. Για τους... αγαπημένους μου τα ξέρω αλλά παίζουν σχεδόν πάντα με PA και monitors.

 

Mε τον Kustom που αναφέρθηκε έχω επίσης παίξει πολύ και είναι θαυμάσιος αλλά... γκραντζάρει... (πού πουλάνε αυτιά ρε παιδιά;  ;D ;D)

 

Koμπρέσσορα έχω και πολύ καλό μάλιστα, τον καινούργιο της Visual Sound (για χάρη του απέρριψα – ΠΑΝΤΑ μετά από δοκιμές – τέρατα όπως τον Black Finger, Keeley και Τοne Press). Και βέβαια μου άρεσε πάρα πολύ Νίκο, αλλά σε λάιβ δεν ξέρω τι θα έκανε. Σκέψου ότι το gain της προενισχύτριας που χάνεις, το ξαναπαίρνεις από το «σπρώξιμο» των λαμπών του Black Finger (αλήθεια, βλέπω ότι τον πουλάς, γιατί;) Eν πάσει περιπτώσει, θα τον αποκτήσω κι εγώ τελικά σε καμιά δεκαριά μέρες, ανεξαρτήτως ενισχυτή. Πάντα τον απέρριπτα λόγω προβλημάτων αξιοπιστίας, αν και τις δεκάδες φορές που έχω παίξει μαζί του πάντα με ενθουσίαζε.

 

Τον 50ρη Mesa Express τον έχω δοκιμάσει, όπως και το μικρό του αδελφάκι, και μάλιστα είχα γράψει κι ένα κατεβατό στο φόρουμ για αυτόν πριν από ένα χρόνο περίπου. Είναι πολύ ωραίος αλλά πάνω από το μπάτζετ μου, και όπως είπα δεν κυνηγάω 68 διαφορετικές λειτουργίες αλλά κυρίως ένα άψογο καθαρό κανάλι για τα πετάλια μου...

 

Τέλος, δεν νομίζω ότι θα του αρέσει καθόλου του άλλου κιθαρίστα να παίζω με 2 από τα 12ρια του... Δεν έχω κοιτάξει τις συνδεσμολογίες αλλά όταν παίζουμε, θέλουμε πάντα να έχουμε καλή στερεοφωνική εικόνα, κι εκείνος παίζει μεν με 4x12 αλλά κι εγώ παίζω σε στέρεο!

 

 

Τελικό κρατούμενο μέχρι στιγμής, ο Reissue Twin ή αν μου τη δώσει, ο 50ρης κόμπο HiWatt. Οι υπεραγαπημένοι μου Ampeg V2 και V4 των 70s είναι άλλο ενδεχόμενο, αλλά τώρα δεν μπορώ να τους βρω πουθενά. Σκέφτηκα επίσης και την ολοκαίνουργια κεφαλή της Orange... http://www.thomann.de/be/orange_or50.htm ... αλλά ενδείκνυται για crunch & έχω κολλήσει με 6L6 ρε παιδιά, πώς να το κάνουμε... μετά από αρκετό καιρό ήρθε η ώρα να ξαναανταμώσουμε αυτές κι εγώ.

 

To be continued - stay tuned!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το off topic, αλλα δραττομαι της ευκαιριας να πω οτι πλεον και ολο αυτο που γινεται με τα λιγα βατ ειναι πολυ "μυθος" που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα.... δλδ γιατι ολοι να παιζουμαι με 20 watt το πολυ?? τα 50 δν ειναι εκει για να τα ανοιξεις ολα, αλλα για να μπορεις να καρφωσεις μια 335 και να μην μπουκωνει ο τοπος...και για να προλαβω μερικους να πω οτι δν ειναι οι λυχνιες αποκλειστικα η πανακεια για το headroom....

 

Sorry που θα το συνεχίσω λίγο ακόμη, αλλά πολλές φορές τώρα τελευταία το σκέφτομαι κι εγώ αυτό. Ιδίως αν κάποιος σκεφτεί ότι για να υπάρξει διπλασιασμός στην ένταση, χρειάζεσαι δεκαπλασιασμό σε βατ. Δηλαδή ένας 100watt έχει διπλάσια ένταση από έναν 10watt. Οπότε γιατί να μην πάρει κάποιος έναν καλό 60άρη πχ, που συνήθως έχουν και καλύτερο έλεγχο στον ήχο τους (από τα knobs έως και τις περισσότερες λάμπες/κανάλια); Μοναδικό μειονέκτημα βρίσκω το βάρος.

 

Αν είναι να ανοίξω ένα θέμα, να τα πούμε εκεί;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κι εδώ πάει. Δεν έχω κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που με απασχολεί κι εμένα το πρόβλημα του βάρους γιατί θέλω να τον μετακινώ και να τον φέρνω πού και πού στο σπίτι. Το να τον βλέπω και να τον χρησιμοποιώ δυο φορές την εβδομάδα στις 1μισι-2ωρες της εκάστοτε πρόβας είναι κρίμα... αν είχα κι ένα ασανσέρ τι ωραία που θα'ταν (μένω στον 3ο).  :( :(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που θα το συνεχίσω λίγο ακόμη, αλλά πολλές φορές τώρα τελευταία το σκέφτομαι κι εγώ αυτό. Ιδίως αν κάποιος σκεφτεί ότι για να υπάρξει διπλασιασμός στην ένταση, χρειάζεσαι δεκαπλασιασμό σε βατ. Δηλαδή ένας 100watt έχει διπλάσια ένταση από έναν 10watt. Οπότε γιατί να μην πάρει κάποιος έναν καλό 60άρη πχ, που συνήθως έχουν και καλύτερο έλεγχο στον ήχο τους (από τα knobs έως και τις περισσότερες λάμπες/κανάλια);

 

+1000

μετα απο ..απειρες αγορες ενισχυτων και μετα απο πολυ ψαξιμο εκει κατεληξα...

ή θα παρεις δηλαδη ..6 watt ενισχυτη ή ..ολους τους αλλους.

απο 15 watt εως και 100 watt ολοι ειναι πολυ δυνατοι!αρα με εναν απο 40 watt και πανω μονο κερδος εχεις αφου δεν χανεις απο headroom και ολα γενικα ειναι πολυ ..γεματα και με παχος!

οι ενισχυτες απο 15-22 βατ ποτε δεν μου καθησαν καλα..ηταν και πολυ δυνατοι και δεν ειχαν και headroom..για πιο λογο να μην εχεις 50αρη...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου