Προς το περιεχόμενο

Fender Vibrolux - Twin reissues ή κάποιον άλλο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας twin σαν τον δικο μου (early 80's 135W MV) θα μπορεσει να κοντραρει στα ισα τον αλλο κιθαριστα σας.

 

Twin.jpg

Twin_rear.jpg

 

Με λιγο πειραγμα, οπως προτεινε και ο SF, θα εισαι στο στοχο σου. Κερδιζεις και handwired κατασκευη, και solid pine cab (μονο αυτη η "γενια") και απο Mojo ...κατι κανει.  ;)

Απο συμβατοτητα με πεταλια δε, αλλο τιποτα! Screamers, ocd, κλπ βρωμιες καθονται μια χαρα. Για Wah και modulators, λουκουμι!... Delays κλπ, βουτυρο!... Τα Rangemasters δεν ταιριαζουν πολυ, αλλα αυτα ουτως ή αλλως δεν πανε με 7εndεr.

 

 

Αυτη η λυση προσφερει βεβαια και ...δωρεαν γυμναστικη!  :o  ...αλλα ολα εχουν το τιμημα τους

 

Το πολυ πολυ, βαζε τον 2ο να στον κουβαλαει, μια και θα ειναι εκπαιδευμενος απο τον Quad...  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτους αγοριμ' ' μονου για πανηγυρια με ΟΥΛΗ τη μπαντ' (φωνιε,κλαρινου,μπασουκιθαρου....και ...τζαζ ;D) απανου κανιε... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για την θερμή σας ανταπόκριση! Βιάζομαι ιδιαίτερα αυτή τη στιγμή και βρέχει σκ^&τά στη δουλειά, αλλά μιας και έχω να απαντήσω κάτι στον καθένα από σας, αυτό θα γίνει αύριο-μεθαύριο. Υπόψιν μόνο ότι

 

(α) μένω Βέλγιο κι όχι Ελλάδα, για αυτό ας μην προτείνετε ελληνικές αγγελίες,

 

(β) είχα στο παρελθόν κόμπο 2x12 στα... 34 κιλά κι έτσι εγώ ξέρω τι θα πει βάρος από την καλή και την ανάποδη (όπως και οι χόνδροι στην σπονδυλική μου στήλη),

 

(γ) θέλω να επενδύσω σε 6L6 απαραίτητα και να αφήσω τις EL84-ΕL34 για την ώρα,

 

(δ) θα προτιμούσα να πάρω καινούργιο λόγω και της εγγύησης που θα τον συνοδεύει.

 

 

Υπάρχει και η περίπτωση να τσιμπήσω κάτι από αυτό το μαγαζί στην πόλη μου που φτιάχνει φανταστικούς και πανέμορφους point to point... http://www.freeqi.be/home.html

 

Aπό την άλλη, δεν έχω και πολλά χρήματα οπότε σκέφτομαι και την φτηνή λύση του Deville... αλλά έχει μηδενικό mojo και δεν μου κάθεται καλά επειδή είμαι πρώην κάτοχος HRDeluxe, με πολλά παράπονα που έχω ξαναγράψει στο παρελθόν.

 

Σε λίγο έχω πρόβα οπότε θα ξαναδώ για εκατομμυριοστή φορά τι κάνει η 12ΑΤ7... (η 12ΑU7 πάντα ήταν σκέτη αποτυχία, τον "αδειάζει" πολύ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε chief μηπως,μηπως λεω πρεπει πριν αρχισεις τις αλλαγες να επενδυσεις σε ενα καλο κομπρεσσορα?

Στον δικο μου τον ΚOCH 12AU7 εχω βαλει και ....σε αρεσε (αλλα ειχε βεβαια το κομπρεσοριδι μπροστα του ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aπό την άλλη, δεν έχω και πολλά χρήματα οπότε σκέφτομαι και την φτηνή λύση του Deville... αλλά έχει μηδενικό mojo και δεν μου κάθεται καλά επειδή είμαι πρώην κάτοχος HRDeluxe, με πολλά παράπονα που έχω ξαναγράψει στο παρελθόν.

 

Σε λίγο έχω πρόβα οπότε θα ξαναδώ για εκατομμυριοστή φορά τι κάνει η 12ΑΤ7... (η 12ΑU7 πάντα ήταν σκέτη αποτυχία, τον "αδειάζει" πολύ).

 

Mπορεις να αναφερεις μερικα?(ως κατοχος πεταξα στα σκουπιδια τις stok Sovtek και με αλλαγμενες ολες τις λαμπες αυτη τη στιγμη σε Svetlana winged C ,αν και τον προτιμουσα με τις JJ 6L6, 2EH 12AX7, EH12AT7 εχει μεταμορφωθει και ειναι μια χαρα ενισχυτης (αποκλειστικα για καθαρα....το drive k more drive δεν τα χρησιμοποιω ποτε.) Αν αλλαξεις δε και το μετριο speaker (ειναι στα αμεσα πλανα μου) δεν μπορω να φανταστω κατι καλυτερο σε αυτη τη κατηγορια. Αν θελεις και mojo τοτε υπαρχει mojo χρωματος surf green  ;D ;D ;D ;D ;D http://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe_surf_green.htm

 

Oλα τα παραπανω ειναι σαφως καλυτερα στην 2Χ12 εκδοση του deville

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως και εγω θεωρω τον HR Deluxe καταπληκτικο ενισχυτη και απιστευτα γερο (5 χρονια τον ειχα ξεσκισει στα live & δεν επαθε τιποτα) του ειχα βαλει και αυτου 7851Α & πετουσε....εκπλησομαι οταν ακουω "παραπονα για εναν τοσο καλο & φτηνο ενισχυτη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα μου κάνει εντύπωση γιατί θάβεται.... τον απέκτησα το καλοκαιρι, και ακόμα και σε στόκ μορφή είναι απλά άπαικτος... στην κατηγορία του. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυχρησιμοποιώ καθαρά, αλλά σε σύγκριση με τον Twin Reverb του '82 που είχα για κανα 2 χρόνια (τον έδωσα πέρσι) είναι αξιοπρεπέστατος.... ακόμα και το drive του που όπως λέει ο fenderiarhs ΄δεν το χρησιμοποιεί γιατί δεν του αρέσει, εγώ από την άλλη και ενώ όντως δεν είναι το holy grail, το βρίσκω αρκετά χρήσιμο για blues και blues rock παιξιμο. Έχει πάρα μα πάρα πολύ αξιοπρεπέστατο χαρακτήρα.

 

Anyway... ::)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το off topic, αλλα δραττομαι της ευκαιριας να πω οτι πλεον και ολο αυτο που γινεται με τα λιγα βατ ειναι πολυ "μυθος" που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα.... δλδ γιατι ολοι να παιζουμαι με 20 watt το πολυ?? τα 50 δν ειναι εκει για να τα ανοιξεις ολα, αλλα για να μπορεις να καρφωσεις μια 335 και να μην μπουκωνει ο τοπος...και για να προλαβω μερικους να πω οτι δν ειναι οι λυχνιες αποκλειστικα η πανακεια για το headroom....

 

τεσπα σορρυ γιαυτη την παρενθεση, αναφορικα με τον bloody εγω θα του προτεινω τον 50-αρη mesa boogie express, με 6l6 που θελει, και ας παει να δει για ποσο headroom μιλαμε και σε τι εντασεις....και για τιμη, ας δει στο playback-europe...πραγματικα νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση για την περιπτωση σου!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου